Anlayışsız kocalar!

Evli çiftler arasındaki en temel sorunlardan biri erkeklerin kadınları anlamamaları, yardımcı olmamaları, ilgi göstermemeleridir.

 

Evliliğin ilk yıllarında var olan anlayış, heyecan, alaka zamanla azalmakta, yerine, monoton, ilgi alanları başka yere kaymış, paylaşımsız ilişkiler gelmektedir.

 

Kadın evde veya çalışıyorsa, işte ve evde tüm görevlerini yapar. Toplum tarafından da tüm bu işler ve çocuk bakmak sadece kadının görevi gibi algılanır.

 

Hatta aile büyüklerimizden bile, “kocasına iş yaptırıyor” diye eleştiri alırız.

 

Bu şekilde bir hayat süren kadın gittikçe yabancılaşır, sessizleşir ve kendini yalnız hissetmeye başlar. Zaman zaman “bu hayata ne için geldim” sorusunun cevabını dahi kaybeder.

 

Gerilmeye ve sık sık öfkelenmeye, tahammül gösterememeye, titiz olmaya başlar. Erkek de bundan iyice şikâyet eder. Ama “acaba bu kadın ne istiyor?” diye düşünmez. Sürekli eleştirir.

 

Kadın da “oraya basmayın, burayı ellemeyin, dökmeyin” diyerek aslında belki de istediği ilgi ve alakayı dolaylı olarak dile getirmektedir. Ama ne kendisi farkındadır ne de eş ne de çocuklar... Bu kısır döngü bu şekilde devam eder.

 

Bazıları kendisini dışarı atar. Alışveriş merkezlerine, arkadaşlarla kahve içmeye, zamanı ve kendini tüketmeye. İstediği biraz destek ve ilgi, önemsenmektir. Pahalı hediyeler değil, üzerinde düşünülmüş hediyeleri tercih eder. Ama nerede karşı tarafta o incelik. Kötü niyetten değildir elbet.

 

Tükenmiş ilişkiler, özensizlik hem karşımızdakine hem kendimize. Toplumca böyle olduk biraz galiba. İlişki öyle bir hale gelir ki, kavga bile edilmez, “Sorun ne?” dendiğinde gösterilecek bir delil dahi yoktur. İlişki gelişmiyor, durağanlaşmıştır. Oysaki evrende durağanlaşan her şey çürümeye doğru gider.

 

Aslında insan ilişkilerinde çözümsüz olan çok fazla bir şey yoktur. Ama çözümler bizim değişmemize dayandığı için, çoğumuz değişimi red ederiz.

 

Çözümsüzlük bundandır. Biraz iletişim bilgisi edindiğimizde, biraz kendimizi ifade etmeyi öğrendiğimizde, biraz da “karşımızdaki acaba ne hissediyor” diye odaklandığımızda ilişkilerimiz kesinlikle daha olumluya doğru gidecektir. Eğer siz değişmezseniz karşınızdaki de değişmeyecek. Bunu bilmelisiniz.

 

Eşiniz ile doğru paylaşımda bulunarak, olumlu ilişki geliştirebilmeniz için bazı öneriler:


 • Her zaman kendinize zaman ayırın. Bakımınıza dikkat edin. Bunu kendiniz için yapın.

 

 • Kişisel gelişiminize özen gösterin. Kendiniz gelişmiyorsanız ilişkiniz de gelişmez. Siz gelişiyor, karşı taraf gelişmiyorsa ilişkinizde gene sorun olacaktır. Bunu eşinizle paylaşın ve gerekirse yardım alın.

 

 • Hayatı heyecanla yaşayın. Tutkuyu önemseyin.

 

 • Kocanız için her zaman gizeminiz olsun. Merak edip, keşfedilecek yanlarınız mutlaka olsun.

 

 • Mesajlarınızı net verin. İsteklerinizi kısa ve net cümlelerle ifade edin. Erkekler kadınların tercih ettikleri dolambaçlı cümleleri anlamazlar.

 

 • “Kendisi anlasın” ve “ben söylemeden yapsın” anlayışından vazgeçin. Böyle bir şey olmayacak.

 

 • Suçlayıcı konuşmayın, iletişime açık olun.

 

 • Beklentilerinizin karşılanmasını bekleyerek hayatınızı zindan etmeyin.

 

 • Erkekler ve kadınların düşünme biçimleri farklıdır.

 

 • Ev işlerini “iş” olmaktan çıkartın. Birlikte yapabileceğiniz bir paylaşım alanı olarak görün, eşinize de bu şekilde anlatın. İş yaparken eğlenin.

 

 • Negatiften uzak durun. Hiç kimse tepesinde emirler veren birinden hoşlanmaz, siz de dâhil.

 

 • Mukayese yapmayın. Başkalarının eşleriyle kıyaslamayın.

 

 • Konuşmalarınızda “sen şöylesin” yerine “ben böyle hissediyorum” tarzını benimseyin.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön