Açlık Oyunları- Alaycı Kuş

21 Kasım'da vizyona giren Açlık Oyunları Alaycı Kuş'la seri devam ediyor.

Açlık Oyunları - Alaycı Kuş ile devam ediyor

Jennifer Lawrence’ın kariyerini başlatan seri olarak görülen Açlık Oyunları serisinin son filmi Alaycı Kuş vizyona girenler arasında.

 

İkinci filmin devamı Alaycı Kuş ile Jennifer Lawrance oyunculuğunun doruklarına çıkıyor. Bilim kurgu romanından beyazperdeye uyarlanan film bu seriyle alt metninde politik vurgularla dikkat çekiyor. Sistemin çöküşü ve yönetimin acımasızlığını hemen her karede dile getiren film muhtemel bir dünyanın da tasvirini yapıyor.

 

İç savaş sonrası bölümlere ayrılan şehir yönetimi gün geçtikçe gaddarlaşmaktadır. Şehir halkı isyancılar ve yönetim bölümü olarak ikiye ayrılmıştır. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) çıkacak isyanın sembolü olacaktır.

 

Film boyunca izlenilen hemen her adımın bir devlet yönetim eleştirisi olduğunu görebiliyorsunuz. Kurgusal bir dünyada düzen sembolleri ve gerçekçi yansımalarla birleşmiş sahneler göze çarpıyor. Simgesel bir modelin direnişi başlatmak için kullanılması buna örnek verilebilir. Ki yakın zamanlarda ülke topraklarında Açlık Oyunları’nın yaşandığını söyleyebiliriz…

 

Filmindeki aksiyon seviyesinin oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Serinin ilk iki filmine göre Alaycı Kuş daha çok gerilim ve bilim kurgunun düşünsel öğelerini barındırıyor. Politik eleştirinin ve savaşın insanoğlunun üzerindeki etkilerini anlatan film, devam filminin kesinlikle geleceği sinyali veriyor.

 

Film boyunca Katniss 13 Bölge ve diğer bölgeler arasındaki isyan ateşini alevlendirme göreviyle meşguldür. Bu sırada serinin diğer filmlerinden hatırlanan Gale, Peeta ve Katniss üçgeni nihayetine kavuşmaktadır. Peeta, Snow’un elinde mahkumdur. Katniss özgürlük ve aşk arasında gidip gelmektedir.

 

Bilimkurgu sinemasının son zamanlardaki en güzel örneklerinden biri olan Açlık Oyunları izlemeyenler için kesinlikle izlenilmesi gerekenler arasında. Seri Alaycı Kuş’la beraber birçok taşı yerine oturtuyor ve film sürükleyici bir hikayeye dönüşüyor.

 

 

Pınar Aksu

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön