Hawaii'den mercan resiflerine koruma

Mercan resiflerine zarar verdiği ifade edilen güneş kremlerine yasak!

Güneş kremi yasaklanıyor mu?

Hawaii'de kanun koyucu bu ayın başında mercan resiflerini ve diğer okyanus yaşamını yok ettiği ifade edilen güneş kremlerinin satışını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı Vali David Ige tarafından kabul edilirse 2021 yılında yürürlüğe girecek ve bu alanda dünyada ilk olacak.

 

Yasa yürürlüğe girerse popüler güneş kremi ürünlerinin 3500'den fazlasında kullanılan oksibenzon ve oktinoksat kimyasalları yasaklanacak. Bu kimyasalları içeren reçeteli ürünlerse satışta kalmaya devam edecek.

 

 

Hawaii, Virgin Adaları ve İsrail'deki mercan resiflerinin incelendiği 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre oksibenzon "mercan resiflerinin besinlerini filtreliyor ve resifleri beyazlaştırıyor, ayrıca balık ve diğer yaban hayatınının gelişimini de engelliyor olabilir." Hassas mercan resiflerine zarar vermek için küçük bir damla bile yeterli.

 

Araştırmaya göre dünyada her yıl yaklaşık 14.000 ton güneş kreminin mercan resiflerine bulaştığı tahmin ediliyor. Konuya güneş kremi üreticilerinden tepki geldi. Hawaii'nin önde gelen doktor grubu da yasağın fazla ileri gittiğini ifade etti.

 

GÜNEŞTEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR? Güneş ışınlarından korunmanın yo... SAĞLIKLI BRONZLAŞMAK İÇİN BRONZLAŞMA YÖNTEMLERİ Yazın gelmesiyle birlikte hemen ...

 

 

Yerel bir gazeteye göre üreticiler, SPF 50 üzeri güneş kremleri için oksibenzonla aynı etkiye sahip aktif bileşenlerin sınırlı olduğunu açıkladı. Hawaii Tabipler Birliği, güneş kremlerinin mercan resiflerinin beyazlaşmasına neden olduğuna dair yeterince kanıt olmadığı ancak krem kullanmamanın kanser oranlarını artırdığına dair çok fazla kanıt olduğu için konuyu daha derinlemesine araştırmak istiyor.

 

Bu arada ticari güneş kremlerinin neden olduğu hasarla ilgili farkındalık kampanyaları Hawaii'deki yerli ve doğal ürünlerde artışa neden olmuş. Birçok Hawaiili kar amacı gütmeyen kurum, sporcu ve otel, valinin imzasını beklemeden kendi yasaklarını uygulamaya başlamış bile.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön