Adet sancısı nedir? Nasıl geçer?

Adet görmek her sağlıklı kadının hayatının önemli bir parçasıyken, sancılı adet dönemleri bazen hayatı oldukça zorlaştırabiliyor...

Adet sancısı hakkında her şey

Adet sancısı nedir?

Adet döneminde bazen kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancıya 'adet sancısı' adı verilir. Tıbbi adı “dismenore”dir

 

Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir. Yine bu dönemde; iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

 

Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %50-60’ı adet döneminde az ya da çok ağrı duyduğunu ve bunların yaklaşık %25’i bu dönemde yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise okul başarılarının düştüğünü ifade etmektedir. Özellikle okul çağında genç kızlarda adet sancısı daha yaygın olarak görülür.

 

Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler
+8
Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten var Ergenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

 

Adet sancısı neden olur?

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir. Bu rahim kasılmaları, adet gören her kadında olur ancak bazı kadınlar bu kasılmaları ağrı şeklinde hissederler. Bu farklılık kişinin ağrı algısı, sosyal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra psikolojik ya da genetik faktörlerle de ilişkilidir.

 

Geçmeyen adet sancısı durumunda ne yapılmalı?

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve “Primer Dismonere” denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden “Sekonder Dismonere” denilen ağrılara ise;

 • Miyom,
 • Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi,
 • Yumurtalık kisti,
 • Polip,
 • Genital enfeksiyonlar,
 • Servikal darlık,
 • Rahim içi yapışıklık,
 • Bası yapan tümörler nedeniyle oluşabilmektedir.

Ağrının gerçek nedenini ortaya koymak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi gibi tetkiklerle ağrının özellikleri incelenmelidir. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

 

Eğer herhangi bir fiziksel neden olmamasına rağmen şiddetli adet sancıları devam ediyorsa, psikolojik danışmanlık almak faydalı olur. Birçok araştırma psikolojik nedenlerin de adet sancısı üzerinde oldukça fazla etkili olduğunu gösteriyor. Ruhsal ve cinsel sorunlar, eğitim yetersizliği, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan kadınlarda ağrılı adet daha sık görülmektedir. Ailesinde adet ağrısı öyküsü olanlarda genetik faktörler dışında; koşullandırma yönü ile adet ağrılarının daha yaygın olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu da adet ağrılarının psikolojik kökeni hakkında bilgi vermektedir. 

  

Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi?

Bir kısım kadında gebelikte ve emzirme sırasında değişen hormon profili nedeniyle, adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir. Gebelik ve çocuk sayısı arttıkça, adet sancılarının azalma olasılığı artar. Ancak, endometriozise (çikolata kisti) bağlı adet ağrıları olan hanımlarda, bir süre sonra adet ağrıları yine eski düzeyine çıkabilir. Bu durumda, endometriozis hastalığının tanısı için laparoskopik muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

 

 

Evlenince adet sancısı azalır mı?

İlerleyen yaşla birlikte sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır fakat evlenince adet sancısının azalacağı yanlış bir bilgidir.

 

Adet sancısına iyi gelen şeyler

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir. 

 

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

 

Gevşeme egzersizleri: Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak tüm vücudunuzu gevşetmeye çalışın. Ayak uçlarından başlayarak sırayla bacaklarınızı, kalçanızı, karnınızı, göğsünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin. Bu sırada nefesinize odaklanın, yavaş ve derin nefesler alın. Rahimdeki kramplar nedeniyle tüm vücudunuzda oluşan gerginlikten kurtulduğunuzda sancınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Mümkünse bu şekilde dinlenmeye, hatta biraz uyumaya çalışın.

 

 

Beslenme önerileri: Henüz yeterli veri ve bilimsel çalışma olmamakla birlikte bazı vitamin ve bitkisel tedavilerin yararı olduğu iddia edilmiştir. B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren ilaçlar önerilebilir. Bitkisel çayların kaslar üzerindeki gevşetici etkisi rahatlatıcı olabilir, bu nedenle alınmasında sakınca yoktur. Papatya çayı ve rezene çayının yararlı olduğunu gösteren sınırlı çalışmalar vardır. Kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları azaltmak yararlı olur. Aynı şekilde, sigara da vücudunuza giren oksijen miktarını azalttığından, sigara içmeyen kadınlarda daha az adet sancısı görüldüğü biliniyor.

 

Düzenli egzersizler: Spor ve egzersiz düzenli yapılmalıdır. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi hafif spor ve egzersizler endorfin salgılamasını artırarak adet ağrısını azaltabilir. Sporcularda adet ağrılarına daha az rastlanır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
98
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Şubat 2020 Salı 12:19

  Çokarimvarkarnimçokariyorneyamlazim

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2019 Cuma 10:40

  Biraz daha bilgi

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2019 Perşembe 10:15

  ...

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2019 Cuma 23:48

  oooooooff bu adet sancısından bıktım usandımmmmmmmmmmmm sıcak buz torbaları hiçbi halta yaramıyor. daha 9 yaşındayım ilk adetimi haftaya görücekmişim halamlar gelicekmimiymiş ne olcak bıktım. . 3 aydır ağrıyor çıldırmak üzereyim

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2019 Çarşamba 19:22

  oha ben 12 yaşinda oldum erken deği̇l mi̇

 •  
  19 Nisan 2019 Cuma 16:41

  maydanozu suyla kaynatıp sıcak sıcak için agrıyı kesiyor ve sökturuyor

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2018 Pazartesi 15:58

  adet

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2018 Pazartesi 15:57

  ben 13 yaşındayım adet 15 günde bir görüyorum bazen de 18 sebebi nedir

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2019 Cuma 11:21

  20 yaşına kadar düzensizligi normal aslında ama ynede bi hastaneye gidebilrsin

 •  
  27 Ağustos 2018 Pazartesi 22:48

  Sogan kabugu kaynatip icin . ya da melisa otunun cayini yapin . hemen kesiyor agriyi

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2019 Pazartesi 08:18

  wallahamı

 •  
  27 Ağustos 2018 Pazartesi 13:28

  Dayanamiyorum su agriya acayip kotiii????

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2018 Cuma 06:55

  Parol ne yapıyorki

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2019 Cuma 11:20

  keser kanamayı

 •  
  13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:12

  kızlar kiraz çöplerini yedikten sonra atmayın regl (adet) olduğunuz zaman bu kiraz çöplerini kaynatıp içmenizi öneririm . gerçekten faydasını görüyorum .

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2018 Çarşamba 23:27

  Benimdecok sancim oluyoooo. Yaaaa

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2018 Perşembe 22:22

  14 yaşındayım yaşım küçük olduğu için ağrım çook ve iyi dayanıyomuşum bazı yorumlarda iğne sonuci geçtiği söylenmiş kuzenimde aynı oda 17 yaşına kadar yemiş iğneyi ama bn hiç vurdurmadım sadece kanım pıhtılaşmıştı bir keresinde o sıra rahimim çok sık ağrıyodu sadeece o gün ağrı kesici hap içmiştim

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2018 Perşembe 12:04

  offf ya kız dogdugum güne lanet olsun sancım cok var ve ben iş yerideyim nefret ediyorum bu aylardan

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2018 Cumartesi 13:27

  12 yaşındaydım çok sancım var hiç geçmiyor

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2018 Perşembe 11:15

  25 yaşındayım bu zamana kadar her adet olduğumda hastanelik oluyordum . çkün iğne dışında hiç birşey kesmiyordu ağrımı. sürekli doğum kontrol hapı kullanıyorum bu akıntıyı azalttığı gibi ağrısız atlatıyorum o dönemi. birde civan perçemi otu ve biberiye otu karıştırmayın ama ayrı ayrı kaynatıp günde maksimum 2 bardak olacak şekilde içebilirsiniz. ben faydasını gördüm.

  Cevapla
 •  
  01 Temmuz 2018 Pazar 23:17

  Sıcak bitki çayı ve sıcak su torbası

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2018 Pazar 10:41

  Parol içmeyin kanı durduruyor ve daha çok ağrıyı artırıyor

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2018 Pazar 20:00

  merhaba ben 13 yaşındayım geçen ay ilk adetimi gördüm ve çok fazla bir şekilde ağrım oluyor sanki bıçak saplıyorlar gbi nasıl geçer

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2018 Pazar 17:40

  sancıdan öteki tarafa gitçem naparsam yapıyım geçmiyyyoooo çıldırcam

  Cevapla
 •  
  08 Mayıs 2018 Salı 14:07

  14 yaşındayım ve her adet olduğumda ağrıdan hastanelik oluyorum ve adetim böyle olunca çok az geliyor

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2018 Salı 12:38

  bunun bir tedavisi yok mu ya ölüyorum :(

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2018 Pazar 20:14

  yerimde duramıyorum ağrıdan :(

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2018 Pazar 20:13

  21 yaşındayım sancım çok oluyo ne yapmam lazım yardım edin

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2018 Cuma 14:33

  rezene çayı ve papatya çayıı

 •  
  05 Nisan 2018 Perşembe 20:30

  Oooofff

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2018 Salı 18:15

  ???? hayattan soğudum ağrı dan ne olurdu çözüm bbulunsa

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2018 Salı 12:52

  36 yaşımdayım bu yaşıma kadar adet sancısı hiç cekmedim şuan çok sancılı adet dönemim geciyor sorun ne olabilir

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2018 Pazar 15:53

  Doğumda sezeryanla doğum yaptım ve tüpleri bağlattım yaklaşık 11sene oldu ama bu zaman içinde adet günlerimde yataktan kalkamıyorum sancılarım çok denemediğim birşey kalmadı ve korkuyorum annemde rahim kanseri vardı ben bu yüzden çok gerginin ne yapmam gerkir şu an çok rahatsızım

  Cevapla
 •  
  13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:10

  i̇çinizde herhangi bir şüphe duyuyorsanız bi hastaneye gitmenizi öneririm.

 •  
  22 Şubat 2018 Perşembe 11:46

  25 yaşındayım ve hala ağrım var hiç birzaman geçmedi. sıcak su bitki çayı vs hepsını denedım hıc bırı fayda etmedı. sureklı agrı kesıcı ıcıyorum oda kesıyor 2 gun de bıtıyor adetım. o yuzden bıktım artık adet sancısından. işe bile gidemiyorum geçmiyor ağrılarım sürekli ilaç içiyorum

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2018 Cumartesi 00:07

  doktora bi görüne bilirsin ve içtiğin ağrı kesici parol felan sa fayda atmez

 •  
  09 Şubat 2018 Cuma 05:07

  Çok şiddetli adet sancısının bir nedeni de endometriyozis olabilir.(Genelde kist yapması ile bilinir. Ama yapmayabilir de ve ultrasonda herşey normal gözükebilir.) Lütfen doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Bu hastalık varsa da doğum kontrol hapları vs ile baskilayabiliyorlar.

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2018 Pazar 12:10

  Kanamam cok oluyor tabi agrida 10 gun suruyor

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2018 Cumartesi 14:32

  bende daha 15 yaşındayım adet günüm neredeyse 5 6 gün sürüyor uzun sürüyor ve aşırı ağrılı geçiyor her ayda okula 3 gün kesin gitmem ben o derece ... doktora gittik aşırı ağrı sebebi kisden olabilir dedi bakıldı ama kis vs hiçbirşey çıkmadı ama neden bu kadar ağrım var onuda çözemedik

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2018 Salı 15:19

  Bnim cok agrim var 2 cocuk annesiyil sanci ayni ne ypmaliyim

  Cevapla
 •  
  08 Ocak 2018 Pazartesi 15:16

  Adet sancisi ne iyi gelir çok sancisi olanlar için

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2018 Perşembe 11:44

  valla ben arka arkaya sürekli̇ ağri kesi̇ci̇ i̇çi̇yorum . hayat kali̇tem düşüyor çalişamiyorum çok fazla ağri kesi̇ci̇ i̇çi̇yorum en azindan geçi̇yor

 •  
  04 Ocak 2018 Perşembe 09:25

  merhaba ben 27 yaşındayım midem çok kötü ağrıyor ne iyi gelir ve ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  16 Ocak 2018 Salı 10:01

  mide yeri değil burası yavşağın oğlu

 •  
  27 Aralık 2017 Çarşamba 10:36

  hocam marhaba ben 17 yaşındayım hasta olmadan 1 hafta önce benim vajinamda kaşıntı oldu . ve bende kaşıdım ve kan geldi bunun nedeni nedir ? bana acil olarak cevap verirmisiniz lütfen .

  Cevapla
 •  
  02 Şubat 2018 Cuma 21:00

  sen fazla kaşıyarak bastırmışsındır hem nasıl bişey ya o öyle

 •  
  14 Mayıs 2018 Pazartesi 16:45

  kılcal damarlar patlamış olabilir. önemli bir şey değil

 •  
  25 Haziran 2018 Pazartesi 12:32

  yavaş niye kaşımadın

 •  
  21 Aralık 2017 Perşembe 08:44

  Ben 27 yaşındayım kendimi bildim bileli hep sancılı adet görüyorum ama şimdi dört gün önce adet oldum ve sancim olmadı ve siyah ve kırmızı kan geliyor bu normal bir şey mi acaba

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2017 Cumartesi 09:24

  14 yaşındayımm 1 sene öncee adet oldum aydan ayaa bazen gecikiyo falan karnım aşırı ağrıyoo okulda flan olsun çok sinirli oluyorum su torbası flaan kullanıyorum bazen uykularımdan oluyorum gece 3 dee adet ağrısı öldürüyo beni saat 5 6 ya kadar uyuyamıyorum napmam gerekiyo adet ağrısını azaltmaj içi

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2017 Pazartesi 17:59

  sakin bir halde nefes egrersizi yapın sizin acınıdan daha iyi olur ben kadın dogum doktoruyum ilaç kulanmayın özellikle dogum kontrol haplari

 •  
  05 Aralık 2017 Salı 18:20

  22 yaşındayım ve sancilarim çok oluyo yerinde duramiyorum ne yapmalyim

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2018 Pazar 13:01

  ben de öyleyim bügün geçmek bilemedim sabahtan beri

 •  
  03 Aralık 2017 Pazar 15:23

  15 yasındayım 2.senem adet olmamda ve basından beri nefesimi kesen bi agrı var asırı agrıyor ilaç kullanıyorum sıcak su torbası uyguluyorum ama bi türlü gecmiyor yattıgım yerden kalkamıyorum . Bu agrı masıl gecer bi doktora mı basvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2017 Çarşamba 10:42

  14 yaşındayım 2 sene önce adet oldum 40_45 güne bir adet oluyorum benim bildiğim kadar bir sağlık problemin yok her adet olduğunda müthiş bir biçimde bazen 5 dk te bir bazense 30 dk ye bir sancı giriyor ve bazen beni yer serecek kadar ağrıyor bunun yanında baş dönmesi iştah kaybıvb.hap alıyorum başk

  Cevapla
 •  
  11 Kasım 2017 Cumartesi 15:31

  Hocam 17 yaşındayım normalde hiç ağrım olmaz ama bu safer çok ağrım oldu acaba neden

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2017 Pazartesi 10:27

  üşütmüş olabilirsin

 •  
  01 Kasım 2017 Çarşamba 12:45

  ben 21 yaşındayım şiddetli kasık agrım var ne yapabilirim soylenen ilaçları kullanıyorum fayda yok iğne yaptıyorum o rahatlatıyor sadece

  Cevapla
 •  
  01 Haziran 2018 Cuma 17:28

  dolerex i̇ç o çok i̇yi̇ geili̇yor

 •  
  23 Ekim 2017 Pazartesi 15:33

  hocam ben 14 yaşındayım adet olunca çok agrım oluyor ne yapmam lazım

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2017 Salı 15:31

  aynen benimki de öylee

 •  
  02 Ekim 2017 Pazartesi 22:51

  adet hastalığı için bir hap var mıdır

  Cevapla
 •  
  30 Kasım 2017 Perşembe 17:11

  parol iyi geliyor ayriyetten dolorex ilacı çok iyi geliyor buscopan da kullanabilirsin

 •  
  23 Eylül 2017 Cumartesi 15:51

  Eger mesjimi sonra gorursen sana sunlari tavsiye edebilirim oncelikle agdet doneminde ve diger gunlerde agir seyler kaldirma ve soguk seylerle temasin olmasin yada soguk su icme onun disinda sen biraz erken yast oldugun icin iltihapli oluyor yani korkma gecer

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:42

  Ben 11 yaşındayım ve adetim intaplı ne yapabilirim acaba

  Cevapla
 •  
  10 Ağustos 2017 Perşembe 10:01

  sen onbir yaşındamı oldun

 •  
  19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:41

  Ben 11 yaşındayım ve adetim intaplı ne yapabilirim acaba

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:01

  Ben 13 yaşındayım hiç bu kadar şiddetli ağrı görmedim acayip ağrıyor ben ilk olduğumda 1 ayda 3 kere oldum karnım çok ağrıyor ve geçiriyorum

  Cevapla
 •  
  30 Ağustos 2017 Çarşamba 18:46

  bol bol su içmelisin

 •  
  15 Temmuz 2017 Cumartesi 12:40

  Benim de sandım çok oluyordu doktora giyim tahril sonuçlarına göre hormon bozukluğundan meydana gelen sancılarmış

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 21:41

  düzensiz adet oluyorum daha önce 2 kez oldu 1 hafta sürdü ne zaman olacağını nerden anlayabilirim

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2018 Çarşamba 21:16

  yanlış anlamayın ama bilgi vermek için söylüyorum ben hasta olacağımı göğüsleri büyüdüğünde anlıyorum büyüdüğüde derken dahada büyük gözüküyo sonrada zaten regl oluyorm

 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 18:57

  Ben 11 yaşındayım karnım cokadar ağrıyor adet 5 kere adet oldum

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2017 Pazartesi 14:27

  merhaba arkadaslar 14 yasindayim ve benimde cok agrim oluya hatta bazen agri kesici bile agrimi kesmiyo lutfen bi sey oneriniz tesekkurler

  Cevapla
 •  
  29 Ekim 2017 Pazar 14:44

  ağrı kesici ağrını arttırır vajina bölgene sıcak su torbası koymalısın yada ayaklarını sıcak suya sok

 •  
  31 Mayıs 2017 Çarşamba 01:43

  Adet sancısı nasıl ve vücudunun neresinde oluyor?

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2017 Salı 17:29

  mahrem bölgenin biraz üstünün yani kasıklarının çok şiddetli ağrıdığını düşün.

 •  
  22 Mayıs 2017 Pazartesi 08:20

  Ben 18 yaşındayım ve cok ağrım oluyor sizin bana öneriniz varmı

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2017 Salı 11:51

  tarcin cayi

 •  
  23 Kasım 2018 Cuma 14:30

  rezene çayı

 •  
  16 Mayıs 2017 Salı 03:15

  Benimde ağrım çok şiddetli oluyo ben ağrı kesici kullanıyorum iki tane içtikten sonra geçiyo sizede tavsiye ederim ağrı kesici dolareks ben sürekli kullanıyorum hatta hastanelik bile oldum zamanlar oluyo allah yardımcınız olsun

  Cevapla
 •  
  12 Mayıs 2017 Cuma 15:08

  20 yasimdaym ve hayatimda daha once hic bu kadar sert bi sancim olmadi ne yaptiysam gecmiyor bi oneriniz varmi lutfen

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2018 Cuma 14:31

  ben rezeneli şeyler yiyip rezene çayı içiyorum.

 •  
  05 Mayıs 2017 Cuma 09:43

  Ben 14 yaşındayım çok ağrım oluyo

  Cevapla
 •  
  27 Temmuz 2017 Perşembe 16:20

  bende 14 yaşındayım ilk bugün oldum çok sancım oldu .o kadar ağridi ki̇ ağladim normalde ağlamazdim gri̇pi̇n di̇ye bi̇r i̇laç var .suda azicik yumuşatin ve i̇çi̇n 15 dk sonra sancim kalmadi .

 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 12:07

  Ben 12 yasindayim agrim cok var

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 07:54

  kızlar ağrıya ayva dene yada sarımsak kaynatıp için

  Cevapla
 •  
  26 Mart 2017 Pazar 10:47

  ben 15 yaşındayım adet oldugumda karnım çok agrıyon nasıl geçer ilaç kullanıyom agrım çokk oluyo

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2017 Cuma 10:50

  karın alt bölgesine sıcak su torbası koyun ve mümkünse ağrı boyunca sık sık duş alıp duş başlığıyla karnınız ve belinize masaj yapın.

 •  
  22 Temmuz 2017 Cumartesi 12:00

  eğer çok fazla ağrıyosa kesinlikle doktora git belki rahim bölgende bazı rahatsızlığın vardır

 •  
  11 Şubat 2017 Cumartesi 11:10

  ben 13 yaşındayım ve hala adet olmadım bazı sitelerde de en fazla 16 diyor olmama yaşı doktora gitmeli miyim

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2017 Cuma 16:43

  en fazla 16 değil erişkinlik dönemine kadar gidebilir bu adet olmama. yani doktora gitmene gerek yok.

 •  
  28 Ocak 2017 Cumartesi 14:15

  Suanda agridan oluyorum ne aliyim?

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2016 Cumartesi 09:09

  Hocam ben evliyim birsenedir çocuğum yok ama adetimde aşırı derecede sancım var lütfen bir çözüm lütfen

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2016 Pazar 23:01

  Ben bir çocuğum donumun içinde bir kanama vardı eğer varsa adete girmiş olurmuyum

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2017 Cumartesi 11:09

  kaç yaşında olduğuna bağlı belki kabız nedeniyle kan gelmiştir.

 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 21:39

  evet

 •  
  14 Kasım 2014 Cuma 18:24

  selam hocam ben 14 yaşındayım hastalık öncesi çok ağrım oluyor bunu için ne yapmam lazım.

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön