All on 4 nedir?

All on 4 implant tekniği hakkında bilinmesi gerekenler...

Diş implantlarında yeni bir teknik: All on 4

Diş tedavilerinde her geçen gün hastalara daha konforlu ve süre tasarrufu sağlayan uygulamalar geliştiriliyor. İmplant tedavisinde uygulanan All on 4 da bunlardan biri... DentGroup Klinikleri'nden Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Akın Öztemel bu yeni yöntemi anlattı...

 

All on 4 tedavisi dişsiz hastalara özel açılarla yerleştirilen 4 adet implant üzerine aynı gün sabit protez yapılabilme imkanı sunan bir tedavi yöntemidir. Aşırı sinüs sarkıklığı ya da ileri derecede kemik kaybı oluşmuş hastalarda, All on 4 tedavisiyle birlikte sinüs yükseltme veya kemik tozu ilavesi gibi ileri cerrahi işlemlere gerek kalmadan implant uygulanabilmektedir. Böylece tedavi süreci daha da kısalmakta ve ilave cerrahi işlem uygulanmadığı için işlem sonrası süreç daha rahat geçmektedir. İmplantların uygulandığı gün hastaya sabit protez takılabilmektedir. Kullanılan implant sayısı, geleneksel implant tedavisine göre daha az olacağından tedavi maliyeti de düşmektedir. Hareketli protez (damak) kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için ideal bir tedavi yöntemidir. Seans sayısı geleneksel implant tedavisine göre kısa olduğundan şehir dışında ikamet eden hastalar için uygundur.

 

All on 4 tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant operasyonunu engelleyecek sistemik bir hastalığı olmayan, yeterli kemik hacmine sahip ve sabit protez kullanmak isteyen tam dişsiz (hiç dişi olmayan) herkese All on 4 tedavisi uygulanabilir.

 

Tedavi süreci nasıldır?

All o n4 tedavisi planlanan hastaya detaylı klinik muayene ve bilgisayarlı tomografi ile radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Tedaviye uygun görülen hastaya planlamaya uygun şekilde 4 adet implant yerleştirilir. Aynı gün implantların üzerine geçici sabit protez yerleştirilir. İmplantların kemikle kaynaşmasını takiben, yaklaşık 3 ay sonra, daimi protez yapılır. Bu işlemler lokal anestezi altında yapılabilmektedir ancak ileri derecede dişhekimi korkusu olan hastalara sedasyon ya da genel anestezi altında da uygulanabilir. İşlem sonrası bir miktar şişlik ve ağrı kesiciyle geçen tarzda ağrılar olabilmektedir. Hasta aynı gün geçici protezini kullanarak yemek yiyebilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön