Tam olarak ne işe yaradığını bilmediğimiz 9 organımız

Bilim adamlarının fonksiyonlarını hala tam olarak kavrayamadığı organlarımız var! İşte ne işe yaradığını bilmediğimiz organlardan bazıları...

 • Epifiz

  Bu bez melatonin hormonu üretir. Üretimi geceleri olur ve vücudun günlük ritmi tarafından düzenlenir. Bazı balıklar, amfibiler ve sürüngenler epifiz yerine üçüncü göze sahiptir. Farklı ışık yoğunluğunu algılayabilir ancak görüntü üretme yeteneği yoktur. Retinası ve ona uygun lensi mevcuttur ancak fonksiyonları insan epifizine kıyaslandığında farklıdır, o fark da insanlardaki 24 saatlik ritim düzenlemesidir. Ezoterikler söz konusu olduğunda üçüncü gözden bahsedilebilir ancak epifiz de zihnin bir köşesindedir. Ama bizler için, epifizin gözle alakalı hiçbir fonksiyonu yoktur.

 • Kuyruk sokumu kemiği

  Çoğumuz kuyruk sokumu kemiğinin artık körelmiş bir bölüm olduğunu biliyoruz ancak çok azımız fonksiyonlarının farkındayız. Kuyruk sokumu bağırsakların ve boşaltım sisteminin işlemesinde gerekli olan kas ve bağların sabitlenmesini sağlar. Buna ek olarak, vücut pozisyonunuzu değiştirdiğinizde, fiziksel yüklerin doğru olarak dağıtılması da yine bu kemiğin işlevidir.

 • Apandis

  Otçul hayvanlarda yaşayan selülozu sindirecek bakteriler mevcuttur. Ancak insanlarda bu bakteriler daha da önemlidir. Apandis, enfeksiyon kapma riski altındadır ve bu durumda acilen çıkarılması gerekir. Bu yüzden Amerika’da apandisi doğduktan hemen sonra çıkarmak bir süredir standart prosedür idi. Ancak, çocukların daha yavaş gelişmesine ve daha sık hasta olmasına sebep olduğu ortaya çıkarıldı. Apandis, yararlı bakterilerin bağırsaklarımızda yaşamalarını sağlayan bir çiftlik adeta… Bu yüzden de apandisi çıkarılmış kimseler zehirlendiklerinde daha geç iyileşiyorlar ve bağışıklık sistemleri daha zayıf oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 7103

 • Doğal deodorant nasıl yapılır?
  Doğal deodorant nasıl yapılır?

  Süresi : 01:19 İzlenme : 1392

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön