Yorgun uyanmamak için ne yapmalı?

Sabahları dinç uyanmak için önerilerimize kulak verin!

İyi bir gece uykusunun anahtarı: Bal ve tuz

Sosyal yaşamdaki değişiklikler ve teknolojik gelişmeler gecenin de artık gündüz gibi yoğun bir şekilde yaşanmasına yol açıyor. Bu durum; uyku kalitesini bozuyor, enerjiyi azaltıyor, duygusal durumu ve sağlığı olumsuz etkiliyor. Gün içinde düşünme, odaklanma ve problem çözme gibi becerileri verimli kullanabilmek için “uyku hijyeni”ne özen göstermek büyük önem taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Doç. Dr. Levent Sütçigil, uyku bozuklukları ve daha iyi bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Uyku kalitesindeki azalma hormon sistemini de bozuyor

Birçok kişi zaman zaman uyuyamadığından ya da gündüz uykulu hissettiğinden şikayet etmektedir. Bu durum sürekli hale gelir ve günlük yaşantıyı olumsuz etkilemeye başlarsa, bunun bir bozukluk olabileceği düşünülür. Uyku kalitesinde bozulma sağlığı olumsuz etkiler. Süreklilik kazanan durumlarda hormon sisteminde bozulmalar olur. Özellikle şeker dengesi olumsuz etkilenir, kişi kilo almaya ve tansiyon hastalığına yatkın hale gelir. Uyku bozukluklarını 3 ana grupta toplamak mümkündür. Bunlar; “insomnia” olarak adlandırılan uykuda azalma, “hipersomnia” olarak adlandırılan uykuda artma ve “huzursuz bacak sendromu”, “uyku apnesi” gibi uykunun yapısının bozulduğu durumlardır.

 

Bu belirtilere dikkat!

Uyku bozukluklarının geçici ya da tedavi edilmesi gereken bir durum olup olmadığını anlamak için belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Aşağıdakilerden bir veya birden fazlası uzun süredir devam ediyorsa uyku bozukluğu olduğu düşünülebilir.

 

 • Gün içinde uykulu olma hali, halsizlik, sinirlilik ve huzursuzluk
 • Otururken, televizyon izlerken ya da bir şeyler okurken kolayca uykunun gelmesi
 • Araba kullanırken odaklanamama, uykulu hal ya da yorgunluk hissi
 • Dikkati toplamada zorluk
 • Sık sık “yorgun görünüyorsun” şeklinde sözler duymak
 • Hareketlerde yavaşlık
 • Duyguları kontrol etmede zorluk
 • Gün boyunca şekerleme yapma isteği
 • Uyanık kalmak için fazla miktarda kafeinli içecekler kullanmak

 

Uyku hijyeni” uygulamalarıyla daha rahat uyumak mümkün

Uyku alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmek ve bunları mümkün olduğunca disiplinli şekilde uygulamak uzun vadede uyku kalitesini artıracaktır. Daha iyi bir uyku için “uyku hijyen”ine yönelik bazı tedbirler almak faydalı olacaktır.

 

1- Hafta sonları da dahil olmak üzere yatma ve kalkma saatini mümkün olduğunca aynı saatlerde olmasına dikkat edin.

 

2- Uyku için kendinize yeterli süre ayarlamaya çalışın. İhtiyaç duyulan uyku süresi kişiler arası farklılıklar gösterse de, ertesi gün dinlenmiş uyanmak için ihtiyacınız olan ortalama uyku süresi 7-8 saattir.

 

3- Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasını sağlayın. Uyuduğunuz odanın içinde bulunan elektronik eşyaları kapatın, kalın perdeler kullanarak ışık ve sesin odaya girmesini engellemeye çalışın. Sabah kalktığınızda perdeleri açın. Gün ışığı uyanıklığa daha çabuk geçmenize yardımcı olacaktır.

 

4- Uyku öncesi ılık bir duş almak ya da kitap okumak gibi alışkanlıklar geliştirin.

 

5- Uykudan bir-iki saat önce televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi parlak ışığa sahip cihazları kullanmayı bırakın. Bu tip ekranların yaydıkları ışık, beyinde melatonin adlı uyku getirici hormonun salgılanmasını engeller, uykunuzun gecikmesine neden olur.

 

6- Yatmaya yakın egzersiz yapmaktan kaçının. Gün içinde egzersiz yaparak uykunuzu düzenlenmesine yardımcı olun.

 

7- Kafeinin vücuttan atılımı kişisel farklılık gösterebileceğinden, kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltın, akşam yemeğinden sonra hiç almayın.

 

8- Gün içinde bir kez yapılacak şekerleme, 20 dakikayı geçmediği sürece, gece uykusuna yardımcı olacaktır.

 

9- Yarım kalan işleri yatak odanızda yapmayın. Bir süre sonra yatak odası yarım kalan işleri akla getireceğinden kaygı duyulan bir yer olarak hatırlanmaya başlanacaktır.

 

10- Uykunuz gelmediği zamanlarda yatakta uykuyu beklemek yerine kalkıp az bir ışıkta kitap okuyun, müzik dinleyin. Televizyon izlerseniz programın içeriğine göre planladığınızdan daha fazla televizyon karşısında kalmak zorunda kalabilirsiniz. Sonuçta bu durum uykunuzun daha da açılmasına neden olur.

 

Uyku hijyeni uygulamalarının tümü aynı anda yapılmaya çalışılmamalıdır. Daha kolay yapılabilecek ve uyum sağlanabilecek bir ya da iki tanesinden başlanmalı ve birkaç hafta sonra diğerleri uygulamaya çalışılmalıdır. Hepsini birden uygulamaya kalkmak zor olacağından tamamının bırakılmasına neden olabilmektedir. Davranış değişikliğine rağmen uyku kalitesinde bir artış olmaz, gündüz de buna bağlı enerji kaybı, halsizlik, sinirlilik gibi sorunlar devam ederse doktora başvurulmalıdır. Çoğu durumda doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanması şikayetleri azaltarak bir miktar rahatlama sağlayacaktır. Bununla birlikte ideal bir uyku için uyku hijyeni denilen bu uygulamaların alışkanlık haline gelmesi gerekmektedir.

 

 

Yazı: Doç. Dr. Levent Sütçigil

 

 

Bal ve tuzu birlikte yiyince...

 

Kadınlarda ve erkeklerde ortalama uyku süresi, istikralı bir şekilde düşüyor. Nasıl mı? Son yıllarda 7-8 saatten, 6-7 saate düştü. Büyük bir değişim gibi görünmeyebilir; ancak vücut açısından ciddi bir farktır. Gün içerisinde, vücudunuz, güne ayak uydurmak için çok çalışıyor; dolayısıyla tüm bunları yeniden yapabilmesi için dinlenmesi, iyileşmesi ve şarj olması gerekiyor. Birçok insan, iyi bir gece uykusu çekememenin yalnızca ertesi gün biraz yorgunluk demek olduğunu düşünüyor. Bir fincan kahvenin düzeltemeyeceği bir şey değil, değil mi? Kahve yardımcı olur evet ama kafein deposu yapmak, kalıcı değil, tamamen geçici bir çözümdür.

 

Uyku yetersizliği ve sağlık

Uyku yetersizliği, ciddi sağlık problemlerinin bazılarında etkili bir faktördür ve çeşitli hastalıkları tetikleyebilir. Yapılan araştırmalara göre, uyku süresi kısa olan insanların – 6 saatten daha az olacak şekilde – kalp hastalıkları riskleri daha yüksek oluyor.

 

İçerisinde yaşadığımız dünya, iyi bir gece uykusu almayı kolaylaştırmıyor. İnsanlar, geçmiş nesilleri etkilemeyen iş, güncel olaylar, aile sorunları gibi faktörler kaynaklı yüksek stres seviyelerinden bahsediyorlar. Uyku döngümüzü etkilediklerinin farkında olmasak da gittikçe daha fazla teknoloji kullanıyoruz.

 

Satın alınabilecek birçok uykuya yardımcı ürün var ancak bunlar yapay ve kimilerinde bağımlılığa sebep olabiliyorlar. Her zaman olduğu gibi, tabiat ana, bu gittikçe ciddileşen sorun için de doğal bir çözüm sunuyor.

 

Nihai uyku tarifi

Bu basit, iki malzemeli tarif, harika bir gece uykusunun anahtarı. Vücudunuzun rahatlamasına ve günün yorgunluğunu atmasına, ertesi gün için hazırlanmasına yardımcı olacak.

   

İhtiyacınız olan malzemeler:

5 çay kaşığı organik bal

1 çay kaşığı pembe Himalaya tuzu

 

Bu iki malzemeyi karıştırın ve cam bir kavanoza koyun. İstediğiniz kadar hazırlayabilirsiniz ama en iyisi 5/1 ölçü. Her gece yatmadan önce dilinizin altına bu karışımdan biraz koyun ve kendi kendine çözünmesine izin verin.

 

Tuz ve bal

Himalaya tuzu, vücudunuza farklı işlemler için gereken ve vücudunuzun günün yorgunluğunu atmasına yardımcı olan 80’den fazla mineral ve element içerir. Balda ise hücrelerimizin enerji ihtiyacını karşılayan glikoz bulunur. Bal-tuz kombinasyonu, seratonini artırır, stresle doğal bir şekilde başa çıkmamıza ve mümkün olan en iyi uykuyu almamıza yardımcı olur. Bu doğal uyku yöntemini deneyin ve bedeninizin ertesi gün için hazır olacağını bilerek rahatlayın.

 

 

Çocuk dediğin her yerde uyur

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
20
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Ocak 2019 Cumartesi 17:57

  Tuz hala zararlı. Bahsedilen işlenmemiş tuzlar kapiş

  Cevapla
 •  
  09 Ağustos 2018 Perşembe 08:27

  20 yıldır melisa ve karabaş otu kullanıyorum ondan harika bir şey bilmiyorum çok ilgili araştırmacı biriyim yalnız melisa oğul otu olacak (limon melisa değil faydası yok) 2 -3 tatlı kaşığı oğul otu 2-3 başak karabaş otu kaynamış suda 10 dk demleyin ılık için uyku değil sadece,kalp damar,sinir sistemi,stres e bire bir deneyin görün 15 gün sürekli 1 hafta ara aynı şekilde devam ....

  Cevapla
 •  
  09 Ağustos 2018 Perşembe 03:48

  Hani tuz çok zararlıydı

  Cevapla
 •  
  14 Eylül 2018 Cuma 15:56

  hi̇malaya tuzu faydalidir di̇ğer tuzlara benzemez

 •  
  10 Ekim 2016 Pazartesi 00:27

  çankırı kaya tuzu olmaz mı?

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2016 Pazar 11:23

  kendinizi öyle şartlandırmışsınız ki hemen birinin bir yanlışını göreyimde yüzüne vurayım diye. ama okumaktan anlamaktan bi habersiniz. organik bal demiş gördüğünüz gibi ve gerçekten organik bal bulabilirseniz çok rahat şeker hastaları da kullanabilir tabi ki de. hatta gündelik hayatta bile organik balı tüketebilir herhangi bir sıkıntı yaşamaz.

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 11:56

  bence her zaman incin gecerli degildir bu method. yorgun zamanlarda!?

  Cevapla
 •  
  05 Eylül 2016 Pazartesi 12:22

  melisa cayını deyın bosverın bunları

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2016 Pazar 22:23

  bal dediğiniz şey fruktoz. fruktoz nasıl yorgunluğumuzu atmamızı sağlayacak merak içerisindeyim!

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 15:25

  haberde bahsedilen pembe himalaya tuzu demir içerir. uzun süreli kullanımda demir zehirlenmesine neden olabilir. demir eksikliği olan kişiler dikkatli olmak kaydıyla kullanmalı. ayrıca deniz tuzu ile himalaya tuzu aynı özelliklere sahiptir. sonuçta himalaya tuzu da deniz tuzunun kayalaşmış halidir.

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 13:45

  haberin icerigi güzel ve faydali, kendince ukalalik olsun diye yazanlar önce okumayi ögrenmeli, ve yazilani anlamali. himalaya tuzunu bilmedigi icin deniz tuzuyla baglanti kuruyorlar herhalde

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2018 Çarşamba 12:44

  hi̇malaya tuzundaki̇ demi̇ri̇ araştir önce

 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 12:31

  önce okumayı öğrenmeliyiz. çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2016 Salı 00:27

  deniz tuzu dememiş ki, pembe himalaya tuzu demiş. ben deniz tuzu diye bir ibare göremedim.

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 15:50

  deniz seviyesinin himalaya tepelerine ulaştığı bir zaman diliminin de olduğunu öğrenmiş olduk. öğrenmenin yaşı yok.

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11

  himalaya deniz tuzu ne demek bunu yazan yetkin biri mi

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 13:40

  himalaya dağlarını , okyanusun dibine gömüp oradan tuz çıkarmışlar:)))))))))))))) himalayanın dağ olduğunu bilmeyenler editör olmuş...

 •  
  08 Temmuz 2016 Cuma 01:27

  seker hastalari da bu kuru uygulayabilir mi?

  Cevapla
 •  
  05 Temmuz 2016 Salı 14:37

  tuzdan dilimiz kabarmasın?

  Cevapla
 •  
  07 Temmuz 2016 Perşembe 16:35

  bunun ne faysi var


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön