Tampon ve pedlerin içinde ne var?

Bir kadının hayatı boyunca kullandığı tampon sayısının yaklaşık 12 bin adet olduğunu düşünürsek, içeriğini bilmek bizim için gerçekten önemli.

Tampon ve pedlerin içinde ne var?

Tamponlar, genellikle pamuk, reyon ve sentetik fiberden oluşuyor; ancak her üreticinin tamponu farklı içerikte olabiliyor. “Toksik şok sendromu” konusundaki gittikçe büyüyen farkındalık, kadınları bu ürünlerin içerisinde ne olduğunu sormaya sevk ediyor. Üreticiler ise ürünlerin tıbbi cihaz olarak düzenlenmeleri ve onaylanmalarından dolayı tamponların ve pedlerin yapılarını tamamıyla açıklamak niyetinde değil.


Şeffaflık yönünde talepler

 

Yapılan testler sonucunda pedlerin stiren, kloroetan ve kloroform gibi kimyasal salınım yapan maddeler barındırdıkları ortaya çıktı. Stiren, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre, kanserojen bir madde. Yüksek dozda Kloroetan'a kısa süreli maruz kalmak ise nörolojik etkilerle sonuçlanıyor ve yüksek Kloroetan seviyesi, kas koordinasyonunda hasara ve baygınlığa sebep olabiliyor.

 

Kullanılan kimyasal seviyeleri, hukuki düzenlemeler tarafından kabul edilebilir ölçülerde. Ancak pek çok kadın açısından pedlerin yaydığı zehirli kimyasallar, göreceli olarak düşük seviyede olsa da varlıkları bile kadınlar için sağlık endişesi yaratıyor.


Çok fazla diyoksin

 

Talaştan yapılan sentetik bir madde olan reyonun yan ürünlerinden biri kanserojen olarak görülen diyoksindir. Üreticilerin ifadesine göre, kullanılan diyoksin miktarı insan sağlığı açısından sorun teşkil etmiyor ve reyon tamponların sebep olduğu toksik şok sendromu vakaları fazla değil.


Kadınlar, hayatları boyunca yaklaşık 12.000 kez tampon kullanıyorlar. Yani bir kadının hayatı boyunca 12.000 defa diyoksine maruz kalıyor. Bu, vajinadan doğrudan emilen çok fazla diyoksin demek. Vajinadan doğrudan emilen diyoksin, direk olarak kana karışıyor. Mukoza zarı ile kaplı olan vajinal dokunun son derece geçirgen bir doku olduğunu düşünürsek bu ürünler söz konusu olduğunda çok dikkatli olmamız gerekiyor.

 

Firmalardan gelen açıklamalar tatmin edici değil

 

Firmaların açıklamalarına göre tamponlar klor ve diyoksin içermeyen işlemlerden geçerek üretiliyor. Ancak diyoksin çevrede bulunabildiğinden, ürünlerin güvenliğinden emin olmak adına düzenli olarak diyoksin testleri yapılıyor.


Pedlerde bulunan ‘süper emici köpükler’ ya da ‘koku’ gibi içerikler daha büyük endişe kaynağı olabiliyor. Fiberlerin onlarca, polyesterin ise yüzlerce kimyasal içerdiğini zaten biliyoruz. Bu nedenle bir tamponun içeriğindeki her bir ürün dikkatlice araştırılmalıdır.


Uzmanlar, kadınların ihtiyaç duydukları minimum emicilik özelliğine sahip tamponlar kullanmalarını ve doktorlarına başvurmaları gerektiğini söylüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Ocak 2017 Perşembe 21:41

  en iyisi çok kullanımlık medikal silikon menstrual kaplar. son derece sağlıklı ve doğal. ben çok memnunum. buradan alabilirsiniz. http://okyanusgrupmedikal.com/

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2015 Perşembe 19:36

  eeee ben ped kullanıyorum onu niye yazmamışlar

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2015 Cuma 10:17

  pedin adi ne canım


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön