Cisimlerin ortasını eğik görüyorsanız sarı noktanız olabilir!

Sarı nokta, gözün en sık rastlanan ve ileri yaşlarda görülen hastalıkları arasında yer alıyor. Net göremiyor, cisimlerin ortasını eğik ve çarpık, bakılan şeyin ortasınıysa karanlık görüyorsanız; sarı noktadan şüphelenmeniz gerekiyor

Cisimlerin ortasını eğik görüyorsanız sarı noktanız olabilir!

Gözle ilgili sorunlar en basitinden en karmaşığına kadar çözümsüz değil. Önemli olanın her sorunu ciddiye almak olduğu belirtiliyor. Hafife alınan göz kanlanması bile pek çok sağlık sorununun belirtisi olabiliyor. Göz enfeksiyonu, göze gelen yabancı cisim, göz içi ve kirpik dibi iltihabı, göz bozukluğu, göz tansiyonu krizi ve kuru göz; göz de kanlanma nedeni olabiliyor. Ayrıca ilaçlar, kuru hava ve yorgunlukda kanlanmaya yol açıyor. Romatizmal hastalıklarında gözde kanlanma nedenlerinden olduğu belirtiliyor. Göz çapaklanmasıysa gözün mikroplu iltihabı ve göz yaşı yolları iltihabı anlamına geliyor.İleri yaşların sık görülen hastalığı!

Sarı nokta, gözün arkasında yer alan retina kısmında en net görülen ve içinde sarı renkli maddelerin olduğu görme merkezi olarak tanımlanıyor. Bu merkezi bozan tüm hastalıklar, ‘makula dejeneresansı ’ olarak adlandırılıyor. Sarı nokta hastalığında gözün arkasındaki sarı noktada lekeler meydana geliyor. Toplumda yaşa bağlı sarı nokta hastalığına yüzde 6.5 oranında rastlanırken; 50 yaş üzerinde yüzde 2-10, 75 yaş üstünde yüzde 30-50, 90 yaşındaysa yüzde 70-85 arasında görülüyor.Görme kalitesi giderek azalıyor!

En sık ve en erken belirtinin, net görememeyle birlikte cisimlerin ortasını eğik, çarpık, bakılan şeyin ortasınıysa karanlık görme olduğuna dikkat çekiliyor. Görme kalitesi zamanla azalıyor. Yaklaşık dört yıldır göz içine enjeksiyon uygulanıyor ve tedavi bu yolla gerçekleştiriliyor. Enjeksiyon sırasında göz uyuşturuluyor ve gözün beyaz alanından gözdeki camsı sıvının içine ilaç enjekte ediliyor. Bu ilaçla hem görmeyi azaltan yeni damar oluşumu engelleniyor hem de mevcut damarlar ortadan kalkıyor.Sarı noktanın tedavisi var!

Göz hastalıkları erken tanı konup ilaçla, lazerle ve cerrahi müdahaleyle önlenebiliyor. Sarı nokta hastalığında uygun seçilmiş hastalarda göz içi enjeksiyonlarıya büyük oranlı başarıdan söz etmek mümkün hale geliyor. Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, erken evrede yakalanan hastalarda yüzde 100’e yakın oranda başarı elde edildiğini söylüyor. Gözyaşı, göz çevresindeki çeşitli dokularda sürekli üretildiği için ağlamakla kurumaz.Bu belirtiler varsa hemen doktora!  

 • Gözde ani görme kaybı  
 • Ani göz ağrısı, bulantı, kusma  
 • Ani kızarıklık, çapaklanma  
 • Gözlerde ani gelişen kayma, paralel bakamama  
 • Cisimleri objeleri kırık veya yarım görme  
 • Göz önünde uçuşan nesneler, ışık parlamalarıHazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön