Etna’nın lavları kalem oldu

Dünyanın en ünlü kalem markalarından Visconti, anavatanı İtalya’nın ardından Avrupa’daki en büyük satışı Türkiye’de yapıyor.

Etna’nın lavları kalem oldu

Dünyanın en ünlü kalem markalarından Visconti, anavatanı İtalya’nın ardından Avrupa’daki en büyük satışı Türkiye’de yapıyor. Önce “Türkler bizim pahalı kalemlerimizi alamaz” deyip pazara girmeyi reddetmişler. Sonra Art Kalem’in sahibi Halim Orhan kendilerini davet etmiş. Gezdirmiş, Türkiye’yi tanıtmış. Bu şekilde iknâ olmuşlar. Orhan’ın isteği üzerine, geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi “Türkiye Kalemi” üretmişler. Halim Orhan ise kısa süre önce Türkiye’nin “sadece kalem satan” ilk mağazası Calligrane’ı açtı.

 

Mağazadaki her kalemin bir hikâyesi, altın ya da pırlanta işlemesi ve fahiş fiyatları var. “Bir kaleme bu kadar verilir mi” diye soranlara ne cevap veriyor? Orhan, “Bu kalemler ömür boyu sizinle. Önemli anlaşmalarınıza, özel notlarınıza tanıklık edecekler. Hem prestij göstergesi hem de kuşaktan kuşağa aktarabileceğiniz bir hatıra” diyor. Aslında kalemleri bu kadar değerli kılan hikâyeleri... Hemen hepsinin tarihi bir olay ya da eserle bağlantısı var. Bir kısmı da malzemesi vesilesiyle özel. İşte birkaçının öyküsü...

Altın elbiseli adam’ın kalem  hali

1969’da Kazakistan’da Alma-Ata’nın yakınındaki Esik Höyüğü’nden çıkarılan ve MÖ 5’inci yüzyılda yaşamış bir Türk kağanına ait olduğu söylenen altın elbiseden esinlenilmiş. Fiyatı 10 bin Euro.

 

Düğün kutlamasına özel

Monaco Hükümdar Prensi HSH Albert II ve Miss Charlane Wittstock’un düğününe özel hatıra kalemi. Fildişi renkli. Malzemesi organik reçine. Üzerine telkari sanatı işlenmiş. Kalemin üstündeki kabartmalı resimde nikâh logosu var. 388 adet, her biri 2500 Euro

 

Obama altın oran sever

Obama’nın da tercihi Divina Proporzione, Da Vinci’nin altın oranına uygun tasarlanmış. Gümüş 1050 Euro, altın 4 bin Euro, pırlantalı 65 bin Euro.

 

İyi ve kötünün pazarlığı

En çok ilgi gören modellerden biri. Uzakdoğu’daki Ying Yang felsefesinden esinlenilmiş. Kalemin bir ucu iyilik bir ucu kötülükten yana. Doğal reçine kullanılmış. Pırlantalısı 57 bin, altın olanı 4095 Euro.

 

Üstünde 650 tane elmas var

Taşın su birikintisinde verdiği dalgadan esinlenilmiş. Fiyatı 45 bin Euro.

 

Yaşasın kraliçe

Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıkışının 60’ıncı yılı için tasarlanan “Diamond Jubilee”. Kraliyet moru ve imparatorluk yakutu olarak iki farklı rengi var. Platinyum kaplamalı. Üstünde altın tozu kullanılarak yapılmış süslemeler bulunuyor. 2500 Euro

 

Selimiye’de de aynı motiften var

Osmanlı devlet bayrağının rengi kırmızı, ilk dönem hilafet sancağının rengi siyah olduğu için kalem de kırmızı ve siyah renkte. Üzerinde Osmanlı Devleti’nin ordusunu, inancını, hukukunu ve Türklüğü temsil eden 30 farklı sembol var. Tepe kısmında altın uç üzerinde Kanuni Sultan Süleyman’ın tuğrası yer alıyor. Kalemin kapağını çevreleyen halka üzerinde Selimiye Camii’in şerefesinde de kullanılan”üç iplik” motifi var. 300 adet limitli üretilmiş, fiyatı 1500 Euro.

 

Etna’nın lavlarından üretildi

Esneme özelliği sayesinde kırılmıyor. 100 santigrat dereceye kadar yanmıyor. Üstüne çekiçle vursanız bile kırılmıyor. Higroskopik; yani elde terleme ve kayma yapmıyor. Metal kısımları bronz Çağından etkilenerek tasarlanmış. Fiyatı 380 Euro.

 

12 Van Gogh tablosu

Van Gogh’un “Yıldızlı Gece”, “Ayçiçekleri” gibi ünlü tablolarından ilhâm alınarak tasarlanan toplam 12 parçalık bir koleksiyon. 2016’ya kadar her sene yalnızca 2 modeli lanse ediliyor. Fiyatlar 180-195 Euro aralığında.

 

Haber: Pınar Erbaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön