Elif Şafak'tan sesli tişörtler

Elif Şafak tüm gelirini Toplum Gönüllüleri'ne aktardığı bir sosyal sorumluluk projesi için Mavi ile işbirliği yaptı, cümlelerini tişörtlere yazdırdı.

Elif Şafak'tan sesli tişörtler

Dünyaca ünlü yazar Elif Şafak,Mavi ile birlikte ilginç bir sosyal sorumluluk projesine girişti: Sesli Tişört serisi. Şafak, en beğenilen romanlarından dört alıntıylaMavi’nin Sesli Tişört koleksiyonuna sözlerini verdi: Ağustos’ta çıkan son kitabı İskender’den “Farklılıklar sadece dışarıda. Yürek hep aynı”. Aşk adlı romanından “Seni daha tanımadan özlüyorum”. Pinhan’dan “İsimler büyülüdür. Sade büyülümü, isimler hemde büyücüdür”. Med-Cezir’den de“ Çünkü Aşk karşılıklı parçalanmak demektir”. Bu cümlelerin yer aldığı tişörtler, Mavi mağazalarında satışta.

Bugüne dek pek çok ödül kazanan, kitapları 37 dilde çevrilen, “Aşk” romanı Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satılan kitabı olan Şafak’laMavi’nin birlikteliği, ToplumGönüllüsü 24 bin üniversiteliye de destek oluyor. Elif Şafak, proje kapsamında tümtelif hakları gelirini Toplum Gönüllüleri’ne bağışlayacak. Mavi, 11 Ekim’den itibaren dijital platformda gerçekleştirilen bir yarışmayla da Elif Şafak hayranlarına sesleniyor. Şafak’ın Facebook ve Twitter sayfalarından yayınlayacağı sorulara doğru yanıt veren 50 kişiye tişört hediye edilecek.

Edebiyattan dokuma
Mavi, 2007’den beri Sesli Tişört Koleksiyonu ile kimi zaman en sevilen şarkı sözlerini, kimi zaman toplumsal konularda farkındalık yaratmayı amaçlayan sloganları tişörtlerine taşıyor. Bugüne kadar projede Teoman, Aylin Aslım, Mor ve Ötesi, Duman, Emre Aydın, Manga, Athena, Hayko Cepkin, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem gibi isimler yer aldı. Marka son olarak, Ilısu Barajı’nın suları altında kalan 15 bin yıllık Hasankeyf’e dikkat çekmek için “Hasankeyifs!z” tişörtünü Sesli Tişört ailesine katmıştı. Mavi, Sesli Tişörtler ile 2007 yılından beri Toplum Gönüllüleri Vakfı projelerine destek veriyor.

Elif Şafak'tan öteki cümleler
Şimdi nasıl bir yerdesiniz; sesli mi sessiz mi?
Bir süredir yurtdışındayım; yağmur çamur, gri kapalı; içim de öyle. Koşullar dediğimiz bir karışım. Kısmen kendimiz seçiyoruz, kısmen kendimizi içinde buluyoruz. İstanbul’u hem özlüyorum deli gibi, çok seviyorum; hem de zaman zaman öyle bunaltıyor ki kaçasım geliyor ondan. Sonra gene özleyip gene geliyorum. Böyle bir sarkaçlı ruh hali benimkisi.

Tişörtlerinde cümlelerinizi taşıyan insanlar, o sözlerle aslında ne diyor?
Tişörtler hakkında bilhassa gençlerden ve kadınlardan o kadar sıcak yorumlar alıyorum ki. Kimi diyor ki “aynen benim seçeceğim alıntıları seçmişsiniz.” Kimisi diyor ki “filanca romanınızdan şu sözün de tişörtü olmalı...” Tek kelime AŞK yazmayı önerenler de var.

Neden bu cümleleri seçtiniz?
Bu bir sosyal sorumluluk çalışması. Önemli olan hem kelimeler aracılığıyla köprüler kurmak, hem genç ve yenilikçi adımlar atmak hem de binlerce gencin eğitimine katkı. Mesajı pozitif, içten ve yapıcı alıntılar olması önemliydi.

Beşinci cümle ne olurdu?
Hoşça bak zatına.

Sesli Tişörtler’in devamı dokunsa ve başkalarından da cümleler seçseniz, ne olurdu?
Mesela Neyzen Tevfik’in giydiği gibi "Hiç" yazılı bir tişört giymek isterdim. Ya da "Ah minel aşk" yazılı bir tişört. Osmanlı’dan bu yana en güzel sözlerden biri. Graffiti sanatçısı Banksy’nin tişörtleri yapılmakta. Onun hazırladığı graffitileri giyiyor gençler. Kelimeler ile desenler, resimler de beni heyecandıran bir başka sanatsal buluşma...

Selçuk Tepeli

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön