Hamilelik sürecinde nelere dikkat etmek gerek?

Prof. Dr. Dilek Demir Erol, hamilelik süresi boyunca dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Hamilelik sürecinde nelere dikkat etmek gerek?

Hamile olmayanların 9 ay sandığı hamilelerin ve annelerin ise 40 hafta olduğunu bildiği, içinde bir canı yeşerttiğin süreç kendimize en çok dikkat etmemiz gereken zamanların başında geliyor. Peki, bu 40 hafta içinde nelere dikkat etmeliyiz? Neyi yapmalı, neyi yapmamalıyız? Bu soruların cevabını Prof. Dr. Dilek Demir Erol veriyor.

 

Hamilelikte besin destekleri

Anne adayları hem kendilerini hem de bebeklerini özenle beslemek için bazı vitamin ve minerallere her zamankinden daha fazla gereksinim duyar. Bu dönemde özellikle kalsiyum, iyot ve demir gibi sağlığımızın temel taşlarında eksiklik söz konusu olmamalı.

 

Kalsiyum: Hamile kadınlarda günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır. 60 gr beyaz peynir, yarım kg yoğurt tüketilmesi bu ihtiyacı karşılar.

 

Demir: Kırmızı yağsız et, derisi alınmış tavuk, balık, yumurta, baklagiller, yeşil sebzeler en önemli demir kaynaklarıdır. Anne adayının günlük demir ihtiyacı 15-20 mg civarındadır. Bu miktarı karşılayabilmek için ilave demir alınması gerekebilir. Demirin C vitamini ile alınması, emilimini artırır. Bu yüzden C vitamini açısından zengin meyve ve çiğ sebzeler, demirden zengin gıdalarla birlikte tüketilmelidir. Çay, kahve gibi demir emilimini azaltan içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

Çinko: Dokuların yenilenmesi, korunması, onarılması ve yeni hücrelerin oluşmasında ve beyin gelişiminde önemli rol oynayan çinko, bağışıklık sistemi için de vazgeçilmezdir. Bebeğin gelişimi için çinko çok önemlidir. Anne adaylarının beslenmesinde dikkat etmeleri gereken; kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin dönüşümlü olarak alınmasıdır.

 

D vitamini: Gebelik sırasında artan kalsiyum ihtiyacına bağlı olarak D vitamini ihtiyacı da artmaktadır. Güneş ışığı ve hayvansal proteinler kullanılarak D vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

 

Folik asit: Anne adaylarının ilk üç ayda ihtiyaç duyduğu en önemli vitamin folik asittir. Gebeliğin ilk üç ayında vücudunda yeterli folik asit bulunmayan anne adaylarının bebeklerinde anomali oluşur. Bunu önlemek için hamile kalmaya karar vermeden 4-5 ay öncesinden itibaren 400 mcg folik asit kullanımına başlanılması tavsiye ediliyor. Gebeliğin başlamasından itibaren bu miktar artırabilir. Folik asidin beslenme ile karşılanabilmesi için koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, yağ bakımından zengin tohumlar ve kuru baklagiller tüketilebilir.

 

Vejetaryen gebelikler: Hiçbir hayvan ürününü tüketmeyen vejetaryen gebelerde ilave olarak D vitamini ve B12 vitamini verilmelidir. B12 vitamininin ana kaynağı hayvansal gıdalardır.

 

Alkol ve sigaradan uzak durmak

Bu dönemde miktarı az bile olsa alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Alkol hızla plasentaya geçerek bebeğe ulaşır; bu da gelişmekte olan beyin, doku ve organlara oksijenin taşınamamasına neden olarak hücrelerin sağlıklı çoğalmasına engeller oluşturur. Gebelikte aşırı alkol tüketimi bebekte düzeltilemeyen fiziksel ve zihinsel zararlar oluşturur.

 

Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer. Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır. Rahme giden kan akımını azaltır. Karbonmonoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.

 

Kozmetiklere dikkat

İlk üç ay bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Anne adayları bu dönemde kullandıkları el sabunundan şampuana, duş jelinden vücut bakım kremlerine kadar mutlaka Ecosert sertifikalı organik ürünleri kullanmaya özen göstermeliler. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda üretilen ve eczanelerde satışa sunulan anne adaylarına özel birçok ürün var. Konusunda yetkin eczacılara danışarak en doğru ürüne ulaşılabilir.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön