Doğru cilt bakımı nasıl olur?

Cilde bakım göstermenin tek ve en önemli amacı cildi ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır, cildinizin rengi veya yaşınız ne olursa olsun güneşe ve onun ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunun amacı cildin bozulmasını ve sonunda cilt kanserini önlemektir.

Doğru cilt bakımı

Cilde bakım göstermenin tek ve en önemli amacı cildi ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır, cildinizin rengi veya yaşınız ne olursa olsun güneşe ve onun ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunun amacı cildin bozulmasını ve sonunda cilt kanserini önlemektir.

Koyu renk cilt güneşe açık renk ciltten daha fazla dayanıklıdır, fakat her türlü cilt sürekli olarak aşırı derecede güneşte kalmaktan meşin gibi olup çilli ve kırışık hale gelebilir. Koruyucu giyim eşyası, koruyucu ilaçlar ve günlük olarak yağlama veya nemlendirme gerekli şeylerdir.

Cilt korumada cildi uygun şekilde temizlemek de bir diğer önemli konudur. En iyi temizleme malzemeleri cildinizin tipine bağlı olarak yağlı, kuru, normal veya bunların karışımı şeklinde seçilebilir.

Eğer kozmetik kullanıyorsanız bunları cilt tipinize uygun kullanmaya dikkat edin, kuru cilt için yağ bazlı, yağlı cilt için su bazlı olan uygundur.

Kadınlar için yüz temizlemede ilk adım göz makyaj malzemelerinin çıkartılmasıdır. Gözlerinizin çevresindeki hassas dokuya zarar vermemek için özel hazırlanan temizleyiciler kullanın. Yüzünüzü yıkarken ılık su (asla sıcak değil) ile ölü hücreleri çıkarmak için bir yüz bezi veya sünger kullanın. Yüzünüz ve cildiniz için yumuşak bir sabun kullanın, eğer yüzünüzün cildi kuruysa çok yağlı bir sabun çeşidi daha iyi olabilir. Yağlı bir cildin günde iki veya üç kere temizlenmeye ihtiyacı olabilir.

Genelde, vücudunuzu yıkarken fazla sıcak sudan ve sert sabunlardan kaçının. Banyo yapmak cildinizi kurutur. Eğer zaten cildiniz kuruysa sabunu koltuk altları, jenital bölge ve el ve ayaklardan başka yerlerde kullanmayın.

Banyo yaptıktan sonra, suyun fazlasını vücudunuzdan, avuçlarınızla süratle sıyırarak atın. Ondan sonra bir banyo yağını kullanın ve su-yağ karışımı kuruyana kadar vücudunuza yedirin. Bacaklar kollar ve bedenin yan tarafları kışın özellikle kuru hale gelir ve bu dikkate ihtiyaçları vardır. Yağ cildinizi sadece yağlamakla kalmaz, aynı zamanda banyonun ona kattığı suyun buharlaşmasını da önler.

Bazı erkeklerin olağanüstü hassas ciltleri vardır. Diğer bazıları traş olurken yüzlerini yaralarlar. Jiletli traş makinesiyle traş olurken daima keskin jilet kullanın: Birkaç saniye süreyle sıcak bir yüz bezi uygulayarak yüzünüzü yumuşatın, ondan sonra bol bol traş kremi kullanın. Bıçağı sakalınızın üzerinden sadece bir kere geçirin ve bunu kılların uzadığı yöne doğru yapın. Daha iyi traş sağlamak için bıçağı aksi yönde sürtmek cildi tahriş edebilir ve traş yarası denen duruma yol açar.

Elektrikli traş makinesi kullanırken çok zorlayarak traş olmak da cildinizi tahriş edebilir. Elektrikli makine kullanmaktan doğan cilt tahrişini azaltmak için çeşitli preparatlar vardır.

Kozmetik amaçlarla cildini traş eden kadınlar da ciltlerini tahriş etmekten sakınmalıdır. Tüy dökücü maddeleri (depilatuvar) ilk defa kullanırken, bu ürünün cildi tahriş edip etmediğini anlamak için önce bir küçük alanda kullanmalıdır.

Eğer bir cilt sorununuz olursa ihmal etmeyin ve bir cilt hastalıkları uzmanına gidin. İyi cilt bakımının faydalarını yaşlandıkça hem siz, hem çevrenizdekiler fark edeceksiniz.

 

Central Hospital
Uzman Estetisyen Aynur Arslan
Dermatoloji Bölümü

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön