Birkaç küçük değişiklikle gençleşmenin temel ilkeleri

Anti-aging kremler artık neştersiz estetik yöntemler kadar etkili... Ancak yeterli de değil. Sizlerle paylaşacağımız gençleşmenin temel ilkeleri doğrultusunda hayatınızda birkaç küçük değişiklik yaparak cildinizi koruma altına alabilirsiniz. Cilt düşmanı şekeri azaltın: İçerisinde şeker olan herhangi bir yiyecek tükettiğinizde vücut otomatik olarak yağ depolamaya başlıyor.

Birkaç küçük değişiklikle gençleşmenin temel ilkeleri

Anti-aging kremler artık neştersiz estetik yöntemler kadar etkili… Ancak yeterli de değil. Sizlerle paylaşacağımız gençleşmenin temel ilkeleri doğrultusunda hayatınızda birkaç küçük değişiklik yaparak cildinizi koruma altına alabilirsiniz. 

 

Cilt düşmanı şekeri azaltın
İçerisinde şeker olan herhangi bir yiyecek tükettiğinizde vücut otomatik olarak yağ depolamaya başlıyor. Kan şekerinde yaşanan ani yükselmeyle birlikte glikoz kendini kolajen hücrelerine yapışıyor. Bu durum cildin kalitesini derinden etkileyerek sıkılığını kaybetmesine neden oluyor.

 

Şekerden kurtaracak küçük sırlar
Aslında şekere ihtiyacınız yok. Bir kere onu sisteminizden çıkardığınızda, vücudunuzun onu istemekten vazgeçtiğini göreceksiniz.  
Hemen glikoza dönüşmeyen glisemik oranı düşük besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.  Hayatınızdan işlenmiş gıdaları derhal çıkarın! Düşük yağ oranına sahip gıdaların dahi içerisinde yüksek şeker oranı bulunduğunu unutmayın.

 

Öğün atlamayın
Öğünleri atlamak ve diyet gıdalar tüketmek sağlıksız bir alışkanlık olmasının yanı sıra yaşlanmayı da hızlandırıyor. Şeker içeren düşük kalorili diyetler ile az yağlı işlenmiş besinlerin cildin daha yaşlı görünmesine neden olduğunu ve kemiklere zarar verdiğini, bu yüzden dikkatli olunması gerekiyor.

 

Güzellik uykusuna yatın
Bir araştırmaya göre uyku sorunu yaşayan kadınların daha çabuk yaşlandığını kanıtladı. Derin uyku (İki buçuk saat hiç uyanmadan) vücudun daha hızlı büyüme hormonu üretmesini sağlıyor. Bilindiği gibi büyüme hormonu kırışıklıkların açılmasını sağlarken, mor halkaları hafifletiyor ve cildin parlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca uyku sorunu bağışıklık sisteminizi çökertirken kilo almanıza da neden olduğunu unutmamalısınız. Şimdi size sekiz saat dinlendirici bir şekilde uyumanızı sağlayacak ipuçlarını verelim.

 

Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız kitap okuyun. Gece uyanırsanız tekrar uykuya dalmak için rahatlatıcı bir CD dinlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak eğer bir anda sorunlarınızı düşünmeye başlıyorsanız, uyumak yerine yataktan kalkarak oyalanacak keyifli bir aktivitede bulunabilirsiniz. Stresli uykunun hiçbir yararı yoktur.  Sabahları normal kalkma saatinizden 20 dakika önce kalkın, perdeleri açın ve gün ışığı eşliğinde 20 dakika daha uyuyun.

 

Saçlar için besin takviyesi
Saç dökülmesi ilerleyen yaşla birlikte artabiliyor. Bunun için de saç kök hücrelerinin sağlığını dikkatli bir şekilde korumak gerekiyor. Bu işlemi çeşitli vitamin ve mineraller kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Buğday ve yumurta sarısında bulunan H vitamini olarak da bilinen biotin birçok metabolik faaliyette görev alıyor.

 

Yeni arkadaşınız yağlar
Nedense herkes yağlı gıdalardan uzak durmanın zayıflamak için en önemli şartlardan biri olduğunu düşünür, oysa sağlıklı yağlardan tüketerek vücudunuzun zararlı olanları daha hızlı eritmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca Omega-3 ve yararlı yağ içeren besinler daha genç ve parlak bir cildi sahip olmanıza yardımcı oluyor.

 

Bacaklarınıza özen gösterin
Her ne kadar varis sorununun genetik olduğu söylense de, aslında en çok hiç spor yapmayan kadınların bu sorun ile karşı karşıya kaldığı görülüyor. Fazla bacak egzersizi yapan kadınlarda varis oluşumu yavaşlıyor. Varis kremleri damarların spazm yaşamasını sağlayarak kan deveranını durduruyor ve görünüşte kısa bir süreliğine varis yok olmasına yardımcı oluyor.

 

Böbrek bakımı
Vücutta çöp öğütücüsü gibi çalışan böbrek; alkol, uyuşturucu, kanserojen besinleri, besin katkı maddeleri ve metal birleşenleri gibi toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Bu detoks işleminde yaşanan aksaklıkların yaşlanmayı hızlandırdığını belirtiyor. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmak adına kuşkonmaz, brokoli, avokado, yumurta, ıspanak, zerdeçal ve sarımsak gibi besinlerin yanı sıra keten tohumu ve kendir yağlarını da tüketmeyi deneyebilirsiniz.

 

Duruşunuzu dikleştirin
Genç görünmenin aslında yaşınızın kaç olduğuyla hiçbir bağlantısı yok. Tamamen formda, sağlıklı ve güçlü olmanın yanı sıra kendinizi iyi hissetmenizle de alakalı.Yaşı ilerleyen kişilere dikkat edin daha kambur durmaya başlarlar. Her sabah güne bir dakikalık yoga yaparak başlayabiliriz. Bu işlem kaburgalarınızı, boynunuz ile omuzlarınızı güçlendirerek duruşunuzu dikleştiriyor ve karın kaslarını sıkılaştırıyor.

 

Stres ile gelen yaşlanma
Stres hem dışarıdan hem de içeriden vücudun üzerindeki en etkili yaşlandırıcı faktörler arasında yer alıyor. Magnezyum ve kalsiyum takviyesi alarak vücudumuzu strese karşı savaşması için güçlendirebilsiriz.

 

Ph oranını dengeleyin
Tükettiğiniz yüksek oranda asit içeren gıdalar hücrelere zarar verirken, cildin de daha soluk bir görnüme sahip olmasına neden oluyor. Süt ve et ürünleri gibi asit üreten besinler yerine meyve ve sebze gibi alkalin oranı yüksek besinleri tüketmeniz daha iyi olur.

 

Elleriniz yaşınızı ele vermesin
Pul pul bir görünüme sahip kuru eller daha yaşlı görünmenize neden olur. Daha bakımlı bir görünüm için; Tırnaklarımıza oje sürmeden önce üzerine parmak uçlarınızla baskı yapalım eğer hemen pembe rengine dönmezse tırnaklarınızda ciddi bir kuruluk sorunu yaşıyorsunuz demektir.

 

Genç kesim
Saç uçlarına görülmez incecik kesimler yaptırmak yüzdeki lifting ile aynı gençleştirme etkisi sağlar. Küt kesimli kâkülün alın bölgesindeki çizgileri yok eder.

 

Göz çevresi bakımı
Göz çevrenizde mor halkalar, kazayağı çizgileri ve şişlik ile karşı karşıya kalıyorsanız, bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmalısınız. Bunun için anti-inflamatuvar bir diyet uygulamayı deneyebilirsiniz. Üç gün süresince şeker, alkol ve karbonhidratlı besinlerden uzak durarak göz çevrenizin daha canlı göründüğüne ve fazla su miktarının yok olduğuna şahit olacaksınız. Soğuk bir suya ıslatılmış rezeneyi göz çevrenize sürebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön