Beden olumlama nedir?

Klasikleşmiş güzellik anlayışına karşı insanlar yeni bir harekete geçti: Bedenini kusurları ile sevme.

Herkes gibi olmak zorunda değilsin!

Bir insanın güzel kabul edilmesi için uzun boylu, ince bacaklı, ince belli olması; sarı saçlara ve renkli gözlere sahip olması gerektiği varsayılıyor. Birçok insan da aranan kriterlere sahip olmak için bazen bıçak altına yatıyor bazen de kuaförün yolunu tutuyor. Şimdi, dünyada yeni bir hareket başladı. İnsanlar bedenlerini 'kusur'ları ile kabul ediyor ve tek tipleşmeye, belli güzellik standartlarına karşı çıkıyor. Bu hareketin adı ise 'Body Positive Movement' yani beden olumlama hareketi.

 

Beden olumlama hareketi ilk olarak şişmanlığı ayıplamanın karşıtlığı olarak ortaya çıkmış sonrasında insanların bedenlerindeki kusurlarını kabul etmelerine kadar ilerlemiştir. Body positivity savunucusu ve yoga eğitmeni Jessamyn Stanley, popüler kültürün sebep olduğu algı karmaşasına karşı şu yorumu yapıyor: “Genel kanının aksine body positivity, kilolu olmak ve büyük bedenleri kutlamakla eş anlamlı değildir. Çok zayıf, çok büyük göğüsleri olan, popoları düz, büyük yara izleri, çil veya doğum lekesine sahip insanların da vücutlarıyla barışık olmaya ihtiyacı var.”

 

Genellikle 'Bedenini sev' şeklinde yorumlansa da olumlama, 'Herkes gibi olmak zorunda değilsin ve herkes senin gibi değil bu yüzden olduğun hale sahip çık, kusurlarını kabullen ve yoluna devam et' mantığından yola çıkar. Siz de beden olumlama hareketinin bir parçası olmak istiyorsanız; basmakalıp güzellik ve beden algısından uzaklaşın ve bedeninizde mutlu, sağlıklı kalmayı hedefleyin.

 

 

Doğum yapmış kadınların fotoğrafları
+84
Amerikalı fotoğrafçı Jade Beall'ın Mükemmel Vücut Projesi adlı fotoğraf serisinden sonra, pek çok fotoğrafçı-aktivist, kadınların bedenleriyle barışmalarına ilham olmak için kadın bedenini en doğal haliyle fotoğrafladığı seriler yayınlamaya başladı.   Amerikalı fotoğrafçılar Aimee ve Jena Hobbs da "Bir Annenin Güzelliği" adlı serisini geçtiğimiz haftalarda yayınladı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön