Kalıcı dövme sildirme işlemi nasıl yapılır?

Onu bedeninize kazıttınız ama artık üzerinizde taşımak istemiyorsunuz. Kalıcı dövmenizi nasıl sildirebilirsiniz?

Kalıcı dövme nasıl silinir?

Siz de büyük bir hevesle yaptırdığınız dövmenizden sıkıldınız mı? Üzülmeyin, çaresiz değilsiniz! Q anahtarlamalı lazer sistemleri yüksek enerjili kısa atımları sayesinde ciltte iz bırakmadan ve çevredeki normal dokulara zarar vermeden dövmeleri silebiliyor. Bu uygulamalar uzman ellerde yapıldığında dövmeleri etkin şekilde silerken komplikasyon riskini de minimuma indiriyor.

 

Sembol, isim, harf veya bir deyim… Dövmelerin nedeni çoğu zaman duyguları, yaşam tarzını veya kişilik özelliklerini dışa vurmak, kimi zaman da vücutta oluşan bir izi veya lekeyi kamufle etmek olabiliyor. Büyük bir heves ve özenle yaptırılan dövmelerin hayat boyunca vücutta taşımayı istesek de kişisel, sosyal veya iş hayatındaki değişimler ya da eşten ayrılık gibi çeşitli nedenler yüzünden insan dövme(lerin)den bir an önce kurtulmak isteyebiliyor. İşte bu noktada devreye giren Q anahtarlamalı lazer sistemleri dövme silinmesinde güçlü bir seçenek oluşturuyor.

 

Çevredeki dokulara zarar vermiyor

Q anahtarlamalı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmentine) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılıyor ve yok ediliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, Q anahtarlamalı lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarının da en az düzeye indirildiğini belirterek, “Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor” diyor.

 

Tüm renklerde kullanılabiliyor

Q anahtarlamalı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili oluyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q anahtarlamalı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerektiğini belirtiyor. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor.

 

Seanslar hangi sıklıkta uygulanıyor?

Uygulama sırasında beklenen yanma, iğnelenme, sızlama veya ağrı gibi hislere tolerans kişiden kişiye değişiyor. Ağrıya toleransı olmayan kişilerde uygulamadan 30-60 dakika önce lokal anestezik kremlerle deri uyuşturuluyor. Seans aralıkları dövmenin büyüklüğüne, uygulama bölgesine ve renk çeşitliliğine göre 4-8 hafta; seans süresi 10-40 dakika, toplam seans sayısı ise 8-10 arasında değişiyor. Seans sonrasında ciltte sızlama hissi, kızarıklık, deri altı kanama, su kabarcığı oluşumu, kabuklanma ve geçici koyu lekelenme gelişebiliyor. Ancak bunlar iyi bir bakım ile zamanla geriliyor. Tecrübeli ellerde ve kişinin tüm önerilere uyması durumunda enfeksiyon, beyaz lekelenme ile kalıcı iz gibi yan etkiler son derece nadir görülüyor.

 

Güneşten korunmak çok önemli

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi Q-anahtarlamalı lazerde de işlemden 4 hafta önce başlamak ve son seanstan 2-3 ay sonrasına dek devam etmek üzere güneşten mutlaka korunmak gerektiğine dikkat çekerek, “Aksi halde kalıcı lekelenme gibi sorunlar gelişebiliyor ve seansları ötelemek gerekiyor” diyor. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü (en az SPF 50) güneşten koruyucu kremleri günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak ve solaryumdan kaçınmak çok önemli.

 

İşlem sonrasında bunları yapmayın

 

 • Seans sonrasında oluşan su kabarcıklarını veya kabukları koparmayın, soymayın.

 

 • Seanslar sonrasında sıcak su, hamam, sauna, kese, lif, masaj ve bronzlaştırıcı krem kullanımı gibi uygulamalardan mutlaka kaçının. Seanslar sonrasında alacağınız banyo veya duşlar ılık-soğuk suyla olmalı.

 

 • İşlem sonrasında 1 hafta boyunca tıraş, yüzme, sıcak su havuzları ve aşırı egzersizden kaçınmanız da çok önemli.

 

Yazı: Prof. Dr. Emel Öztürk Durma

 

 

Kalıcı dövme nasıl silinir?

Dövme, deri altına lazer ışınları verilerek silinir. Lazer ışınları deri altındaki dövme pigmentlerinin yapısını bozarak parçalar, parçalanan pigmentler bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. 

 

Kalıcı dövme silinirken acı duyulur mu?

Dövmenin büyüklüğüne ve kişinin acı eşiğinin yüksekliğine bağlı olarak duyulan acının şiddeti değişebilir. Genellikle dövmeden önce iğne ya da krem ile bölgesel uyuşturma yapılır.

 

Kalıcı dövme kaç seansta silinir?

Bu sorunun cevabı dövmenin ne zaman yapıldığına, renklerine ve dövmenin amatörlerce mi yoksa bir profesyonel eliyle mi yapıldığına göre değişir. Genellikle 5 yıldan eski dövmeler daha kolay silinir. Yeni dövmelerin silinmesi pigmentler güçlü olduğundan biraz daha zordur. Pastel renklerin silinmesi diğer renklere göre daha fazla vakit alabilir. Silinecek dövme kaç santim büyüklüğünde ise silme seansı iki katı kadar zaman alır. 2-3 santimlik bir dövme 5-6 dakikada silinir. Bu dövme siyahsa ve beş yıldan önce yapılmışsa 4-5 seans yeterli olur. Ancak yeni ve renkli bir dövmenin silinmesi için daha fazla seansa ihtiyaç olacaktır. Her seansın arasında 4-6 hafta olmalıdır.

 

Kalıcı dövme sildirmek için en uygun zaman ne zaman?

Sildirme seansları sürerken dövmeli bölgenin güneş ışığına ve deniz suyuna maruz kalmaması gerekir. Bu nedenle seanslara kış aylarında ya da yaz mevsimi bitiminde başlanmalıdır.   

 

Kalıcı dövme sildirmek cildi yıpratır mı?

Her seanstan sonra üzerinde çalışılan bölgede kızarma ve şişmeler meydana gelir, bu bölge kabuk bağlayabilir. Eğer güneş ışığına maruz kalmazsa, kaşınarak tahriş edilmezse önemli cilt sorunları yaşanmaz.

 

Kalıcı dövme nerede sildirilir?

Günümüzde estetik merkezleri bu işlemi yapmaktadır. Seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken, dövme silme işleminin yapılacağı yerde bir uzman doktorun bulunmasıdır. Seanslara başlamadan önce doktor muayenesi şarttır.  

 

Bu dövmeler olmamış
+74
Çift dövmesi yaptırırken tercih etmemeniz gereken bir model...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön