Yeni moda bıyık ekimi

Central Hospital’dan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Opr. Dr. Afet Öncel, erkeklere yapılan bıyık ekimi işlemi hakkında bilgiler veriyor.

Yeni moda bıyık ekimi

Estetik ve güzel görünen bir yüz kadınlar kadar erkeklerin de önem verdiği konuların başında geliyor. Özellikle tüm dünyada hızla yayılan bıyık bırakma modası ülkemizdeki erkekleri de etkisi altına almış durumda. Erkekliğin, gücün ve statünün sembolü haline gelen bıyık, hiç çıkmadığında ya da asimetrik bir yapıda olduğunda psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Ancak son yıllarda estetik alanında yapılan gelişmeler ve yenilikler sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün. Central Hospital’dan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Opr. Dr. Afet Öncel, erkeklere yapılan bıyık ekimi işlemi hakkında bilgiler veriyor.

 

Bıyık ekimi ile seyrek olan veya hiç çıkmayan bıyıklar; yara, ameliyat ve yanık izi haricinde dermatolojik rahatsızlıklara bağlı kıl kaybı olan alanlar tedavi edilir, asimetrik bıyıklar ya da ince bıyıklar ise bıyık ekimi işlemi ile düzeltilebilir. Bıyık ekimi işlemi lokal anestezi altında uygulandığı için hasta işlem süresince herhangi bir ağrı veya acı hissetmez ve hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir.

 

Her mevsim yapılabiliyor

 

Genel olarak tek seansta uygulanan bıyık ekimi her mevsim yapılabilir. İşlemin süresi, transfer edilecek kök sayısına bağlı olmak kaydıyla birkaç saat sürer. Bıyık ekiminde başarılı bir sonuç alabilmek için öncelikle bu bölgeye en uygun olan donör bölgenin seçilmesi gerekir. Bu yüzden öncelikle bıyık bölgesi ile aynı özellikleri taşıyan sakalın boyun bölgesi donör bölge olarak seçilmelidir. Ancak bu alan kullanılamıyorsa saç ekiminde de donör alan olarak kullanılan iki kulak arasındaki saçlı alan tercih edilebilir.

 

Ekilen bıyıklar ömür boyu kalıyor

 

Ekilen bıyıklar yaklaşık 2 hafta boyunca dökülebilir. Ancak dökülen yerlerden yeni çıkan kökler kalıcı olarak yerlerini alırlar. Ekim işleminden yaklaşık 8-10 hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar ve 4-6 ay gibi bir sürede kıl kökleri tutunma sürecini tamamlar. Bıyık ekimi yapılan kişilerde nadir olarak operasyon başarısızlığı görülür.

 

Başarısız bıyık ekimi hastayı depresyona sokabilir

 

Bıyık ekim işlemi her ne kadar kısa ve pratik bir işlem olsa da, saç ekimine göre biraz daha fazla dikkat ve ilgi gerektiren bir ameliyattır. Başarısız bir bıyık ekimi, hastada özgüven eksikliğine veya kendisini kötü hissetmesine sebep olarak psikolojik sorunlara neden olabilir. Çünkü insan yüzünün en belirgin öğelerinden biri dudak bölgesidir ve ilk göz teması kurulan yerlerden birisi de yine bu bölgedir. Bundan dolayı istenmeyen sonuçların engellenmesi için bıyık ekimi işlemi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Ocak 2016 Cuma 22:27

  Benimde ikinci ve üçüncü ayak parmağım uzun estetikten uzak durun diyorlar ama onu gelinde birde bana sorun yıllardır çeşitli ayakkabılar alıyorum ama ne fayda o uzun parmaklar eziliyor büzülüyor sonrada derisi soyuluyor gelde ağrısından dur artık canıma tak etti bunun bir çaresi varsa hemen söyleyi

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön