Botoks hakkında neler biliyoruz?

Gençleşmek, yorgun bir ifadeden kurtulmak, güzelleşmek veya bazı sağlık sorunlarına çare bulmak için kullandığımız “botoks artık çok yoğun ve sık kullandığımız güvenli bir madde”. Peki biz botoks hakkında neler biliyoruz?

Botoks hakkında neler biliyoruz?

Botoks sinirlerle gelen hareket uyarılarının kaslara iletilmesini önleyerek işlev gören bir toksin. Tıbbın birçok alanda uzun yıllardır kullanılmakta olan bu toksinden yaklaşık 10 yıldır yüzdeki çizgilenmeleri ameliyatsız olarak azaltmak amacıyla faydalanılıyor. Mimik kaslarına botoks uygulanması ile bu kasların hareketleri zayıflatılarak üzerindeki derinin katlanmasına bağlı oluşan ve zamanla derinleşen çizgilenmeler önleniyor. Sonuç olarak yaşlı, yorgun ya da kızgın yüz ifadesinde belirgin düzelmeler sağlanabiliyor. KBB, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, ameliyatsız gençleşme yöntemlerinden biri olan botoksla ilgili en çok merak edilenler hakkında bilgi veriyor.

Botoks en iyi göz çevresine ve kaşların arasına uygulanıyor
Botoks uygulamasına en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri, gözlerin çevresi ve kaşların arasındakiler oluyor. Ayrıca yanaklardaki gülme çizgileri ve boyun, çene kırışıklıklarının tedavisinde de bu yöntem uygulanabiliyor. Botoks ile yapılabilen bir diğer uygulama ise yorgun bir ifadeye neden olan kaş düşüklüğünün düzeltilmesine yönelik kaş kaldırma olarak da bilinen kaş şekillendirme işlemi oluyor.

Yeni kırışıklıklarda botoks daha iyi sonuç veriyor
Dinamik, yani sadece mimik hareketleri sırasında izlenen kırışıklıklarda, erken dönemlerde botoks uygulamasından daha iyi sonuçlar alınırken kırışıklıkların zamanla derinleşerek mimik hareketleri yapılmazken de fark edilmesi söz konusu olduğunda bunların tam olarak kaybolması için botoks uygulamalarına ek olarak dolgu enjeksiyonları yapılabiliyor.

Botoksun etkisi kişinin metabolizmasına göre değişiyor
Botoks’un etkisi, uygulanan doza, kullanılan tekniğe ve kişinin kendi metabolizmasına bağlı olarak 4 aydan 6 aya kadar sürebiliyor. Ayrıca tekrarlayan uygulamalar ile kaslarda oluşan incelmeye bağlı olarak etki süresi daha da uzayabiliyor. Botoks’un etkisi sona erdiğinde ise uygulama öncesindeki duruma geri dönülüyor.

Botoksun yan etkisi yok, yanlış uygulama var!
Botoks uygulamaları uzun yıllardır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki rapor edilmemiştir. En sık yan etki uygulama alanlarında olabilecek birkaç gün içinde kaybolan oldukça küçük şişlik ve morarmalar oluyor. Yanlış uygulamalar sonucu nadir olarak göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülse de bunlar toksinin etkisinin geçmesi ile birlikte kayboluyor. Ayrıca birkaç gün içinde uygulamanın sonuçları belirginleştiğinde asimetrik mimikler ya da kaş kalkmaları görülebiliyor ve bunlar hemen her zaman küçük dozlarda ilave botoks uygulamalarıyla düzeltilebiliyor.

Botoks etkisi uygulamadan birkaç gün sonra tam olarak ortaya çıkıyor
Botoks’un etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlı olup uygulamadan sonra 3-5 gün içinde tam olarak ortaya çıkıyor ve 4-6 ay arasında bir süreçte yine tamamen kayboluyor.

Terleme tedavisinde de botoks kullanılabiliyor
Botoks son yıllarda hiperhidrozis olarak isimlendirilen koltuk altı, el ve ayaklarda aşırı terleme hastalığının tedavisinde giderek artan sıklıkta uygulanıyor. Aşırı terleme olan bölgelere yapılan Botoks enjeksiyonunu takiben 6-8 ay süre ile terleme önemli ölçüde engellenebiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön