ÜGS (Üniversite Geçiş Sınavı) ile ÖSS'ye geri mi dönülüyor?

Yeni açıklanan Üniversiteye Geçiş Sistemi Sınavı (ÜGS) en son 2009 yılında yapılan ÖSS’yi hatırlatıyor.

ÜGS ile ÖSS’ye geri mi dönülüyor?

Pervin Kaplan yazdı

Dün milyonlarca ailenin merakla beklediği üniversiteye geçiş sisteminde yani üniversiteye geçiş sınavlarında yapılacak değişiklikler YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklandı. Saraç, 4 aya yayılan sınavlar zincirinin eğitim öğretimi aksattığı, öğrenciler üzerinde strese neden olduğu için tek hafta sonunda yapılmasına karar verildiğini söylerken, puan türlerinin de dil puanı hariç 3’e düşürüldüğünü duyurdu.

 

Yeni açıklanan Üniversiteye Geçiş Sistemi Sınavı -bunu da kısaltarak ÜGS demeye başlayacağımıza göre şimdiden ÜGS diyerek adını koymuş olalım- bu yıl içinde yaşama geçirilmek isteniyor. Sistemle ilgili henüz bir ayrıntı yok. Bu yıl sınava girecek 2 milyon adaya yanıt verebilmek için sistemin ayrıntılarının, testlerin ağırlıklarının bir an önce açıklanması gerekiyor.


8 YIL SONRA ÖSS GERİ Mİ GELİYOR?

Ancak açıklanan yeni sınav sistemi en son 2009 yılında yapılan ÖSS’yi hatırlatıyor. ÖSS’de de Saraç’ın açıkladığı gibi dil sınavı dahil öğrenciler iki sınava giriyordu. Tek oturumda yapılan ÖSS, 2 bölümden oluşuyordu. Birinci bölüm ortak derslerle ilgili Türkçe Testi (Tür), Sosyal Bilimler-1 Testi (Sos-1), Matematik-1 Testi (Mat-1), Fen Bilimleri-1 Testi (Fen-1) olmak üzere 4 ayrı bölümden ibaretti. Bu bölüme tıpkı YGS’deki gibi tüm adaylar katılmak zorundaydı.


İkinci bölüm ise liselerin alan derslerini kapsıyordu. Edebiyat-Sosyal Bilimler Testi (Ed-Sos), Sosyal Bilimler-2 Testi (Sos-2), Matematik-2 Testi (Mat-2) ve Fen Bilimleri-2 Testi (Fen-2). Yeni LYS’lerin ayrılmış halleri tek oturumda yapılıyordu. Bu sınava isteyen katılıyordu ve tercihine göre de cevaplayacağı testi çözüyordu. Tek oturumlu bu sınavda tek kitapçık kullanılıyordu.


Sınav puanları EA, SÖZ ve SAY olmak üzere 3 taneydi. Ama her puan 1 ve 2 diye kendi içinde ayrılıyordu. Adaylar toplam 6 puana göre tercih yapıyordu. Bir hafta sonunda da dil sınavı gerçekleştiriliyordu.

Saraç’ın açıkladığı ÜGS işte bu ÖSS ile çok benzerlik gösteriyor. Ancak ayrıntılar olmadığı için soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. 

 

Gelin bu sorulara bakalım:


TEK SINAV MI ÇOKLU SINAV MI?


ÜGS, ÖSS gibi tek oturumdan mı oluşacak? Yoksa adaylar bir gün YGS benzeri sınava girip, ertesi gün LYS’deki gibi alan sınavına mı girecek?


PUANLARIN ALT TÜRLERİ OLACAK MI?

Dil hariç eşit ağırlık, sözel ve sayısal puanlar kendi içlerinde ayrılacak mı? Yani tıp ile mimarlık ve
mühendislikler aynı sayısal puandan mı öğrenci alacak? Yoksa ÖSS’de olduğu gibi tıp SAY-2’den mi öğrenci alacak? Ya da eşit ağırlıkta aynı puanla hem hukuk, hem işletme hem turizm mi seçilecek? Yoksa ÖSS’deki gibi hukuk EA-2, turizm ve lojistik EA-1’den mi öğrenci alacak?


TESTLERİN AĞIRLIKLARI NE OLACAK?

2010 yılında başlayan YGSLYS sisteminde amaç programların istediği niteliklere uygun adayları seçmekti. Bu yüzden de testlerin ağırlıkları okunmak istenen bölüme göre farklı katkı yapıyordu. Örneğin tıp okumak isteyen için kimya soruları yüzde 14 etkili iken, mühendislik için yüzde 9 etkiliydi. ÜGS’de bu ayrım yapılacak mı? Testlerin katkısı tercih edilen bölüme göre farklı mı hesaplanacak?


Bu soruların yanıtlarının en kısa zamanda bir aydır YGS ve LYS sistemine göre sınavlara hazırlanmaya başlayan öğrencilere duyurulması gerekiyor. Çünkü sistem açıklandığı andan
itibaren bu sorulara hem rehber öğretmenler, hem aileler hem de öğrenciler cevap arıyor.

 

Yazan: Pervin Kaplan

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön