Özel yeteneğiniz sizi üniversiteli yapacak

Üniversiteli olmanın yollarından biri merkezi yerleşme, diğeri de özel yetenek sınavları. Bu sınavları da yerleştirmelerini de üniversiteler kendileri yapıyor. YGS’de 150 puan alan sınavlara başvurabiliyor. Tercih yapmış olsanız bile bu sınavlara başvurma hakkınız bulunuyor.

Özel yeteneğiniz sizi üniversiteli yapacak

Özel yeteneğiniz sizi üniversiteli yapabilir. Üniversiteli olmanın yolu yalnızca Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarıyla tercih yapmaktan geçmiyor. Size üniversite kapısı açacak bir başka yol ise yükseköğretim kurumlarının kendilerinin düzenlediği ve yerleştirmelerini de kendilerinin gerçekleştirdiği özel yetenek sınavları. Üstelik tercih yapmış olmanız da özel yetenek sınavlarına başvurmanıza engel değil. Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri üniversiteler tarafından yapılıyor. Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu üniversiteye yapılıyor.

 

Özel yetenek sınavlarına kimler başvurabiliyor?

Özel yetenek sınavı gerektiren programlar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tablo 5’te yer alıyor. Başvurabilmek için 2017-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almış olmak gerekiyor. Bu programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve en az kaç puan almış olan adayların başvurabileceklerine üniversiteler karar veriyor. Başvuru şartları ilgili kurumlar tarafından başvuru için internet sayfalarında verilecek duyurularda yer alır.

 

Eşdeğer lisans programları için

Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlardan 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tablo 4’teki eşdeğer lisans programlarına yatay geçiş yoluyla geçmek isteyen adayların, ilgili puan türünde 180 veya daha fazla puan almış olmaları gerekiyor.

 

 

Tercih yapan da başvurabiliyor

Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabiliyor. Devlet konservatuvarlarının/ konservatuvarların lise devresi mezunları merkezi sınava girmeden özel yetenek sınavı sonucu ile konservatuvarların lisans devresine Yükseköğretim Kurulu’nun belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde yerleştiriliyor. Bu adayların yükseköğretim programlarına alınmalarıyla ilgili işlemler ilgili yükseköğretim kurumlarınca yürütülüyor. Güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümlerinde okumak isteyenlerin, üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yükseköğretim kurumlarına doğ- rudan başvurmaları gerekiyor.

 

Engelli öğrenciye baraj 100 puan

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla YGS puanlarından birinin 100 ve üzerinde olması yeterli. Bu yıl engelli öğrenciler için ayrı sınavlar düzenlenecek.

 

Yerleştirilen adayların puanı düşecek

ÖSYS’de, YGS/ LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecek. Bu kural, açıköğretim programları için de uygulanacak. ÖSYS’de, sınavsız geçiş hakkı ile meslek yüksekokulları veya açıköğretim önlisans programlarına yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacak. Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konulacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacak.

 

 

Üniversite adaylarının rehberi YÖK Atlas oldu

YÖK’ün geçen yıl hizmete koyduğu YÖK Atlas sistemi, bu yıl da tercih döneminde adayların rehberi oldu. Sistemde, yurtiçi ve dışındaki 2 bin 561 fakülte ve yüksekokul, 11 bin 484 lisans, 11 bin 761 önlisans programı var. YGS’den bu yana 2 milyon 731 bin kullanıcının ziyaret ettiği sistemde yaklaşık 9 dakika geçiren adaylar, ortalama 8 bölüm inceledi. Verilere göre, bu yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok “hukuk”, “tıp” ve “okul öncesi öğretmenliği” alanlarını inceledi. Bu programları, “bilgisayar mühendisliği”, “diş hekimliği”, “hemşirelik”, “mimarlık”, “psikoloji” “ilahiyat” ve “inşaat mühendisliği”, “elektrik-elektronik mühendisliği” ve “makine mühendisliği” bölümleri izledi.

 

Önlisans için ilk ve acil yardım

Önlisansta da “sağlık” en çok ilgi çeken alan oldu. En çok ilgi çeken programlar, “ilk ve acil yardım”, “anestezi” ve “adalet” olarak sıralandı. Bunları sırasıyla “çocuk gelişimi”, “ağız ve diş sağlığı”, “acil durum ve afet yönetimi”, “ameliyathane hizmetleri”, “tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik”, “fizyoterapi”, “bilgisayar programcılığı”, “tıbbi görüntüleme teknikleri” ve “aşçılık” bölümleri izledi.

 

Haber: Bürde Özçakır

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön