10 soruda öksürük

Basit gibi görünen bir öksürük nöbeti daha ciddi bir rahatsızlığa neden olabilir. Öksürükle ilgili merak ettiğiniz sorular...

10 soruda öksürük

Öksürük Hangi nedenlere bağlı olarak görülür?

 
Enfeksiyon, aspirasyon (Solunum yolundaki sıvı veya katı bir maddenin emilememesi), yabancı cisim, astım, akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, genetik bir hastalık olan kistik fibrozis, reflü, pasif sigara içiciliği ve anatomik anomaliler nedeniyle çocuklarda öksürük görülür.Kış aylarında daha sık görülmesinin sebepleri neler?


Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler havada daha yaygın olarak bulunur. Ayrıca okul ortamı, toplu kapalı yaşam alanları, alışveriş merkezleri de hastalığın yayılma sıklığını etkiler.Geceleri çocuklar neden daha çok öksürür?


Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürükler gece gözlenir ya da daha fazla artar. Neden mi? Çünkü yatınca geniz akıntısı bronş ağacına akar ve öksürük refleksini uyarır.Anne Babaların alabileceği önlemler neler ?


Ailenin bu konuda sabırlı olup doktorlarının yönlendirdiği şekilde davranmaları gerekir. Her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra 6-8 hafta öksürük devam edebilir. Amacımız öksürüğü kesmek değil, tedavi etmek. Öksürüğün altında yatan sorun tedavi edilince öksürük de zaten geçecektir. Soğuk buhar makinesi öksürüğe yarar sağlar mı?


Soğuk buhar makinesi nazofarenjit ya da rhinosinusit dediğimiz burun tıkanıklığına bağlı öksürüklerde yarar sağlar. Nemlendirmeyle burun ifrazatı yumuşar. Geniz akıntısı ve öksürük refleksi azalır.Öksürükle birlikte hangi hastalıklar görülür?


Bir tür astım olan reaktif hava yolu hastalığı, tüm üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürree, boğmaca, kızamık, krup (difteri, kuşpalazı), kistik fibroz gibi hastalıklar öksürükle beraber seyreder.

 

Hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir?


Öksürük kriz şeklinde geliyorsa, dinmiyorsa ateş şeklinde seyir ediyorsa doktora gidilmesi önerilir. Ayrıca öksürük çocuğunuzun günlük aktiviteleri ve gece uykusunu etkiliyorsa mutlaka muayene edilmesi gerekir.Kronik öksürüğü olan çocuklarda alerji olma olasılığı var mıdır?


Sekiz haftadan uzun süren öksürüklerde gribal enfeksiyonların sonunda ve her seferinde uzamış öksürük gözleniyorsa alerji tetkiti yapılması önerilir. Doktorunuza giderseniz, bu konuda sizi bilgilendirecektir.


Çocuklarda alerjiye bağlı öksürük nasıl tedavi edilir?


Alerjiye bağlı öksürük akut dönemde bronş açıcılar ve koruyucu antialerjiklerle tedavi edilir. Kronik dönemdeyse iltihap kurutucu, ateş düşürücü antiinflamatuar bazı ilaçlarla(inhale steroidler)tedavi edilir.Hastalıklara göre öksürük nasıl tedavi edilir?


Genel olarak tüm enfeksiyonlara bağlı öksürüklerde genel amaç öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan enfeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermek. Öksürük kesiciler (antitussif) kesinlikle tercih edilmez! Çünkü bunlar öksürük refleksini baskılayarak bütün mukusun bronşlarda ve östaki borusunda birikmesine neden olur. Bu yüzden bronş açıcılar ve geniz açıcı ilaçların kullanılması önerilir.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Nilgün Gökyayla

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Ocak 2016 Salı 18:20

  Benim kızım yatinca cok öksürüyor

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön