İki doğumun hikayesi

Gebenin psikolojisinin doğuma etkisini gösteren 2 örnek vermek istiyorum.

 

Doğum 1

Bir gebe ısrarla 3. doğumunda sezaryen olup tüplerini bağlatmak istiyordu. Doğum başlamadan önceki görüşmelerimizde ne dediysem tüpleri bağlamak için sezaryen yapılmasının iyi birşey olmadığına ikna edemedim. O sezaryen istediğini, bense sadece tıbbi bir gereklilik oluşacak olursa sezaryen yapılacağını, sezaryen olursa tüpleri de bağlayacağımızı söyledim hep.

 

Doğum başladı, gebe doğumhaneye girmek istemiyor, "Beni sezaryene alın" diyor. "Yahu, olmaz, 6 cm olmuşsun zaten, birazdan gelir bebek" diyorum. Hayır, şimdi ve sezaryen istiyor! En sonunda "Bu 3. doğum, sorunsuz gebelik, mümkün değil bir-iki saate kadar doğmaması" diye düşünerek dedim ki "Gel senle bir anlaşma yapalım. Akşama bebek hala doğmadı ise söz, yapacağım sezaryen" (Söylediğim saate hale doğmadı ise zaten tıbben ilerlemeyen eylem tanısı ile sezaryen gerekiyor.)

 

Birkaç saat sonra güzel güzel dalgaları olduğu halde hala 6 cm olunca suni sancı başladık. Birkaç saat de öyle geçti. Sözleştiğimiz saat yaklaşınca yanına gittim. Nefes nefese, dalgalarla boğuşmaktan bitap düşmüş, ama hala 6 cm. Bana yüzünde kocaman bir gülümseme ile dedi ki "yapıyor muyuz artık şu tüpleri bağlamayı?"

 

 

Doğum 2

Yine 3. gebelik. Doğum kendi başlamış, kendi ilerlemiş ama tam açık olduğu halde bebeğin başı hala yukarda. Anne sezaryen yapın diyor. "Ağrın varsa epidural yapalım" diyorum, "gerek yok, ağrım yok, ama yoruldum, doğmayacak bu, yapın sezaryen gitsin" diyor. Yanında doula da var, girmediğimiz pozisyon da kalmadı, bildiğimiz her şeyi yapıyoruz ama bebek gelmiyor. En sonunda yeniden muayene ettim. Bebeğin başı hala pelvise tam girmemişti, herhangi bir pozisyon anomalisi vb.  de bulamayınca  "Vardır bir sebebi" diye düşündüm. "Tamam" dedim, "sezaryen yapıyoruz."

 

Gebe bunu söylediğimde zaten ayaktaydı. Hemen kapıya doğru yürümeye başladı. "Evet nereye geçiyorum" dedi. Heyecanlı, yerinde duramayan bir kişilik yapısı vardı zaten. "Dur hele" dedim. "Daha ameliyat ekibine haber vereceğiz, evden gelecekler, ameliyathane hazırlanacak, ondan sonra oraya geçeceğiz". "Ne kadar sürer?" diye sordu. "20 dakika, belki 30" dedim. Gözleri ile yukarı doğru baktı, fıldır fıldırdı gözleri, belli ki birşey düşünüyordu, sonra arkasını döndü, yatak kenarına tutundu, çömeldi ve doğurdu. Aynen bu anlattığım  hızda. Hepimiz bakakaldık. Bebeği zor yakaladık.

Doğumdan sonra, o sırada ne düşündüğünü sordum. "20 dakika bekleyemem. Bekleyene kadar doğururum" demiş içinden.

 

Kıssadan hisse:

Doğum sadece mekanik olarak bebeğin çıkması değil. Annenin psikolojisi, doğurmaya niyeti olup olmaması, doğuracağına inanması çok önemli rol oynuyor.

 

Bunu her doğumda görüyorum. Anlattıklarım sadece 2 uç ve somut örnek. Tabii ki çok motive, doğurmaya niyetli ve doğurabileceğine inancı tam olan birine de rahat bir doğum nasip olmayabilir. Doğum başladıktan sonra sezaryene alınması gereken kişide bunlar yoktur demek, hele ki bunu başarısızlık olarak görmek olacak iş değil. Ama doğumları uzatan, doğumda hissedilen ağrıyı arttıran çok önemli bir faktör annenin psikolojisi. Bu nedenle iyi bir doğuma hazırlık şart. Doğumdan önce de bir doğum psikologu ile doğumla ilgili varsa korkular, endişeler hakkında konuşmak çok faydalı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Ağustos 2016 Perşembe 00:59

  Hocam ne güzel bilgiler veriyorsunuz yaşanmış örnekler ile süpersiniz

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2015 Salı 09:35

  semra hanım sizi hayranlıkla takip ediyorum :) doğum sürecini o kadar güzel anlatıyorsunuz ki sizin yazılarınızı okuduğumda korku ve endişelerimden uzaklaşıyorum :) yarın görüşmek üzere :) sevgiler, saygılar :)

  Cevapla
 •  
  19 Ağustos 2015 Çarşamba 07:46

  En ufak fırsatta randevulu doğum yaptirmaya çalışmadığınız ve toplumu bilinçlendiren yazılarınız için sizi tebrik ediyorum Semra hanım. Daha geçen hafta yegenim sezaryen dogum yapti, normal doğum tarihine 10 gün varken; sebep" bebek henüz başaşağı dönmemiş." Istanbuldan selamlar...

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2015 Salı 02:19

  malasef annelerimiz doğumhaneye gelirken , benı kesin alın dıye geliyor. sezaryanla doğumu tercıh etmiş oluyorlar. o nedenle ebelerin ve doktorların işleri zor. kolay gele . su gibi akıcı , olumlu mutlu doğum hikayelerinizi okumak dileği ile.

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2015 Pazartesi 17:16

  evet cok haklisniz.bizzat yasadim bu tesbitlerinizi

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön