İdeal ilkokul nasıl olmalı?

Çocuğu ilkokula yeni başlayan bir anne olarak, en sık karşılaştığım soru “nasıl gidiyor?” İster istemez, ilkokulun ilk döneminden korka korka,  kendimi çok zorlu bir döneme hazırladığımı yeni farkediyorum. Hele de eğitimle bu kadar yakından ilgilenip, sistemin dışında bir okul öncesi geçirdikten sonra “ilkokula adapte olabilecek mi?” konusu çevremde merak uyandırdı.


Okul öncesini çok iyi bir şekilde geçirmemiz mi, aile kültürümüz mü, çocuğun doğası mı yoksa ilkokulunun kalitesi mi, etkenlerin oranlarını bilmiyorum ama ilk dönem iyi geçti.  Okulun ilk gününden beri adaptasyon sorunu yaşamadan, hayatın diğer deneyimleri gibi ilerliyor. Problemler yaşamıyor mu, yaşıyor ama çözmek için altenatif yollar buluyor ve gördüğüm kadarıyla büyütmeden atlatıyor.


Yine de anne olarak içim pır pır tabii ki! "Nasıl bir ilkokul isterdim?"diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi...


#idealilkokul'umda ,Duyusal gelişimin anahtarı, yaşamın, oyunun içinde !


Matematiği, 9 taşta devirdiği taşları sayarken veya yakantopta tuttuğu canları hesaplarken gelişiyor. Toplamayı çarpmayı sek sek oynarken kavrıyor.


Topaç, uzuneşek oynarken fizik ile tanışıp, geometri onun için misket ile anlamlı oluyor.


 

#idealilkokul'mda, 7 yaşından önce yazı yazacak diye minicik elleri oyun hamuru alıştırması yerine, çamur-kil karsın. Onlarla oynarken gelişen ince motor kasları, kaçınılmaz olarak öğrenecekleri yazı yazmada hayatlarını kolaylaştırıyor.


Rol model olup,  hazırlanmış çevreyi oluşturduktan sonra, çocuğun doğası gereği atacağı gelişim adımlarını atmaması için özel bir çaba sarfetmeniz gerekiyor zaten. Siz isteseniz de istemeseniz de tabelaları okuyarak, okumayı söküyor. Daha sonra bir bakıyorsunuz sizin gece yatarken okuduğunuz kitapları size okumaya başlamış. Oysa ki şimdi, 7 yaş civarı küçük bir destek ile bir çok çocuğun çok kolay dönebileceği gelişim dönemeci, hem 5-6 yaşındaki çocuklara hem anne-babalara azap haline getiriliyor.


#idealilkokul'umda ebeveynler, çocuklar ve devlet, öğretmenlerin kıymetini çok iyi biliyor ve yaptıkları inanılmaz işe saygı göstererek, toplumda hakettikleri statüye sahip olmalarını sağlıyor.


#idealilkokul ‘umda, çocukların can güvenliği çoktan güvence altına alınmış, üzerlerine dolap devrilmesi, oluktan kafalarına buz düşmesi, tuvalette ayna altında kalması sadece kötü bir kâbus...


#idealilkokul ‘umda, yiyecek devrimi gerçekleşip şekerin, kutu sütün zararı, atıştırmalık deyince illa karbonhidrat yemek gerekmediği, havucun da pekala bir atıştırmalık olabileceği biliniyor...


Herkesin  #idealilkokul'u farklıdır mutlaka ama ortak paydamızın, mevcuttan çok daha iyi bir fomül yaratacağına inanıyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön