Hayır diyebilmek

2 yaş sendromu, annelerin kabusu...

 

Her şeye hayır diyen, isteklerini ifade edemeyen, yapmak isteyip yapamadığı için ağlama krizlerine giren çocuğumuzun aslında o arada “ben” çizgisini oluşturmaya başladığını, kendini inşayı hızlandırdığı bir dönem yaşadığını biliyoruz. Bunları biliyoruz ama o kadar sinir bozucu bir süreç ki, bazen  çok bunaltıcı olabiliyor.


Böyle zamanlarda bana çok iyi gelen bir düşünceyi sizlerle paylaşmak istedim.

 

Bir an için herşeyi reddetmeye hazır, ayaklı hayır makinasının 16-17 yaşına geldiğini düşünün. Dahil olmak istediği bir arkadaş grubunun, uyuşturucu bir madde kullanması teklifine hayır diyebilmesi, istemediği bir yerde ilişkisini bitirebilmesi veya çok daha ufak yaşlarda cinsel istismardan kendini koruyabilmesi için bu “HAYIR”ları defalarca söyleyebilmesi, söylemekten korkmaması gerekiyor. İşte 2 yaş döneminde bunların test sürüşünü yapıyor çocuklarımız bizim üstümüzde. Bazen gerçekten kamyon test sürüşüne benziyor ama hayatta doğru yerlerde hayır diyebilmesi için bu antrenmaları yapabilecekleri biz varız.

 

Usulünce söyleyebildiğinizde gereksiz fiziksel veya duygusal  bir yükü almadan yaşabilme anahtarı, negatifliği arkasındaki yaşanmışlıklarda olan, aslında şeffaflık ve yalınlık “hayır” ...

 

Geçen gün iki arkadaşımın 3 ve 5 yaşlarındaki çocukları oynarken aralarında geçen bir diyaloğa şahit oldum ve çok hoşuma gitti. 5 yaşındaki oyunun heyecanıyla, küçük olana biraz bağırdı. Küçük olan 5 dakika sonra aslında “Bana bağırmandan hiç hoşlanmadım M.” dedi. O kadar sade bir şekilde hoşlanmadığının sadece davranış olduğunu, reddettiği, istemediğinin bağırma olduğunu anlattı ki, 5 yaşındaki de yine aynı sadelikte “Tamam” dedi.  O anda 2 yaş krizleri süresince “hayır”a doyduklarını, seçimlerine saygı duyularak yetiştirildiklerini görebiliyorsunuz.

 

Kızımın büyüdüğünde, hayırlarına saygılı bir çevrede yaşayabilmesini hayal ediyorum. Çevre üzerinde belirleyici olamasak bile, ebeveynler olarak bu iç gücü onlara verebiliriz. Doğru zamanda, doğru tonda özgürce söylenebilen hayırlar, üstümüzde egemenlik kurmak isteyen her türlü güce karşı bizi koruyan kalkanlar. Hayal bu ya kalkanlar o kadar güçlü olabilir ki, havuz gözlüğü, steril maske ve Talcid nasıl bir arada kullanılabilir hiç anlamazlar.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 4004

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 589

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 915

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 6572

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 392

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön