Affedememek

Kişisel gelişim kitabı okuyor musunuz? Ben daha önce düşüncelerimi yazmıştım, anlatmıştım size. Çoğuna kaptıramıyorum kendimi. Altını çizerek okumaya başlıyorum sonra duruyorum. Söylenenleri yapamıyorum. Vazgeçebilmek dışında tamamını okuyabildiğim bir kitap yok. Onda da her söyleneni yapamadım ancak kendim için büyük adımlar attım.

 

Yapamadıklarıma gelince… Mesela, “Affetmek.” Hani bizi kıranları affedersek daha mutlu olacağımız söyleniyor ya. İşte ben bunu yapamıyorum. Bir kez denedim, kendi düşüncelerim ağır bastı.

 

 • Neden daha mutlu olmak için bana attığı kazığı unutup onu affetmeliyim?
 • Bu yaptıklarını nasıl görmezden gelirim?
 • Affedilmeyi hak etmiyor ki!

 

Affettiğim zaman kendime değil sanki ona iyilik yapıyormuş gibi hissediyorum. Hatta ona da değil, onlara.

 

Kızdığım, kırıldığım, yara aldığım insan sayısı bir değil, iki değil. Ancak bir elin parmakları kadar da değil. İşin fenası zaman geçtikçe kırgınlığım daha da artıyor. Başıma gelen bazı kötü şeyleri de onlara yoruyorum. Ya da yaşadığım belirsizliklerin nedenini onlara bağlıyorum. İyice kaçıyor affetme hissim.

 

Bazen eşim, Arkın gibi olmak istiyorum. Siliyor atıyor kötüleri. Aklına getirmiyor. Bir kez sözünü etmiyor. Numara yapıyor sanıyordum ama sordum. Israrla sordum. Gerçekten sildiğini ve yoluna devam ettiğini söylüyor. Bana da dönem dönem geçmişe dönük yaşadığım için çok sinirleniyor. Haklı çünkü benim durduk yere üzülmem evi de etkiliyor. Evin enerjisi bir anda düşüyor, herkes geriliyor. Aynı konuları pişirip pişirip önüne koyuyorum.

 

Bir kez denedim. Dedim “Tamam, artık geçmişte yapılanları affedeceğim.” Birkaç ay böyle gitti, sonra yeniden patlak verdi. Beceremedim. En ufak bir olayda “Zaten eskiden de şunu yapmıştı” diyerek çektim kendimi aniden.

 

Başaramadım yani. Başarabilenlerin de bunu nasıl yaptıklarını çok merak ediyorum. Gerçekten yapabildiler mi acaba?

 

Becerebildiğim kısmı, kendimi affetmek. Kendi hatalarımla yüzleşmek. Gerek eskiden iş konusunda yaptıklarım, Arkın’la yaşadıklarımız, anneliğimde üst üste yaptığım hatalar. Onları affediyorum ki önüme bakabileyim, daha iyisini yapabileyim.

 

Başkalarını affetme kısmı ise koca bir HİÇ benim için. O insanları artık hayatımda istemiyorum, özür beklemiyorum ancak affetmek de işime gelmiyor. Rüyalarıma gelmelerinden sıkıldım, bilinç altımda olmalarından, en alakasız zamanda aklıma düşmelerinden de… Hatta sıkılmaktan öte bir durum, yoruldum.

 

Şimdi size soruyorum. Bunu yapabiliyor musunuz? “Onun hatası, onun davranışları, artık üzerimde taşımak istemiyorum” diyerek çat diye silip atabiliyor musunuz? Bir daha aklınıza getirmeden yaşayabiliyor musunuz?

Facebook Yorumları
Yorumlar
18
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Ocak 2019 Cuma 00:27

  Bir akıl tutulması unutup affedememek... Bu yükten kurtulabilmeyi isterdim

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 23:28

  Bende affedemiyorum işin en fenası da karşı tarafın bunun zerre farkında olmaması

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 22:01

  Ben de affedemiyorum.Affedersem kendime olan saygımı yitiririm ve o kişilerin yaptıkları yanına kâr kalır gibi geliyor.Yüzlerini görmek istemiyorum ki hem , milyonlarca insanın içinden benimi buldunuz diye bağırasım var yüzlerine ne affetmesi.

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 21:30

  Hayır bende aynı şeyleri düşünüyorum hep mutsuz oluyorum ve zararı kendime biliyorum ama elimde değil. Ne yazıkki o mertebeye henüz erişemedim demekki öyle düşünüyorum dünyevi duygular ağır basıyor yani. Tasavvuf okumaya çalışıyorum ama yok olmuyor beni üzdüklerini nasıl unutıyum yaptıkları kar kals

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 20:30

  Kafamızı yormanın gereği Yok Allah affediyor ne demek affetmemek eğer duyarsız hissiz biri olabiliyorsak affetmeyelim olamıyor isek affetmek çaredir diye düşünüyorum kendimizi huzursuz etmekten iyidir

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 20:15

  Aynı dıygular içindeyiz. Yapılanları unutamıyorum. Beklerim şans veririm ama olmuyorsa siler atarım daha fazla zarar görmek enerjimi düşürmek istemem. Geriye de hayatta dönmem silmişsem bitmiştir.

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 19:07

  Allahın hakkı 3 'dür. Bir insan 3 kere sizi kırıyor ve siz affediyorsanız eğer 4. Ye izin vermeyin. Silin gitsin. ????

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 18:35

  Yaaaa o kadar aynı hıssedıyorumkı anlatamamm asla ama asla unutmuyorum ve unutursamda kendımı salak hıssedıyorum ????neden affedeyım o kosıyı onurlandırıyım offf kendımıze yapıyoruz ama vok ısterdım hıc takmamayı unutmayı

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 18:03

  ... başladım. Şöyle düşünüyorum: o kişi de bir gün bebekti. Kim bilir nelere şahit oldu, neler yaşadı da bugün bu şekilde davranıyor. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama olaylara bu şekilde bakmak hayatımı güzelleştirdi.

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 18:02

  Affetmek demek o kişiyle bir daha görüşmek anlamına gelmiyor. Hayatınıza almak zorunda değilsiniz o kişi ya da kişileri affetmek için. Uzun zamandır bunu yapıyorum, kişileri affediyorum.... kimi daha uzun sürüyor, kimi hemen geçip gidiyor. Özellikle bebeğim doğduktan sonra daha kolay yapmaya....

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön