Değiştirmek için mi evleniyoruz?

Başlık ağır oldu sanırım. Amacım özeleştiri yapmaktı aslında. Bir anda o başlık çıktı. Eleştirme nedenim, beklentiler, evlilik öncesi-sonrası durumlar.

 

Erkeklerin “şimdi bunu yapıyor ama evlendikten sonra belki yapmaz” diye düşünerek hareket ettiklerini sanmıyorum. Ancak biz kadınlarda zaman zaman oluyor bu. 'Zaman zaman' demek de azıcık iyi niyet oldu sanırım. 'Çoğunlukla' demeliydim belki de…

 

Misal, Arkın hafta sonları uzun uyumayı çok severdi. Ben de uyumanın zaman kaybı olduğunu düşünür, bütün gün sokaklarda olmak isterdim. Bir de işim nedeniyle hafta içi en az 3 gün eve sabaha karşı geldiğim için her bir saniye daha kıymetliydi. Ve itiraf ediyorum, resmen aklımdan şunu geçirdim: “Aman neyse uyusun, evlendikten sonra böyle olmaz.” Bunu kötü niyetle yapmadım tabii ki. Kendimce bahanelerim vardı. Değiştirmek istenen şey farklılık gösterse de amaç aynı. Şimdi düşünüyorum, ne büyük yanlış. Çünkü sonra ne oldu. O yine uyumak istedi (haklı olarak), ben başında dırdır yaptım. Ekstra gerginlik nedeni olarak geri döndü bu durum bize. Jetonum erken düştü de vazgeçtim.

 

Ya da ne bileyim, kızım daha küçükken hafta sonu programlarını ben yapardım. “Büyüyünce değişir, baba devreye girer” dedim. Yine bir beklenti içine girdim. Yanlış. Sen zaten program yapıyorsan ve adam zaten buna uyuyorsa neden bu ondan program bekleme çabası. Niye? Sen yine yap. Bu bir fedakarlık değil ki. Çocuğun arkadaşlarını tanıyan sensin, e çocuklu ortamları bilen sensin, ondan neden bekliyorsun?

 

Çok basit örnekler bunlar belki… Şu bir gerçek ki, evlendikten sonra kimi arkadaşlarıyla daha çok görüşmesini istemiyor, kimi ailesiyle, kimi çok çalışmasını istemiyor, kimi başka beklentiler içine giriyor. Beklentiler hiç bitmiyor.

 

Bu hep böyle değil mi? Erkeklerin cephesinde durum nasıl? Bizim gibi alengirli düşünürler mi? Mutluyum, seviyorum, evleneyim; “Aman şu huyu şöyle aman bu böyle, bak bu azalır” gibi 45 adım sonrasını düşünmüyorlar. Tabii ki yapan da fena yapıyor, o ayrı. Çalışan bir kadınsa evlendiği, evde daha çok zaman geçirmesini istediği oluyor, ev kadınıysa eve katkıda bulunmasını, arkadaşlarıyla yalnız buluşmasına karşı çıkanlar oluyor. İnsan oturup düşünüyor. O zaman neden evleniyoruz? Kısıtla(N)mak için mi? Karşımızdaki insanı değiştirmek için mi? E ama öyle sevmedik mi? Öyle sevmediler mi?

 

Neden bizdeki bu beklenti? Neden sevdiğimiz insanı değiştirme çabamız? Belki de bir umuttur hani, “ya yaparsa bak ne de güzel olur” düşüncesidir. Belki birileri bize öyle söylemiştir, “evlenince değişir.” Neden değişsin? Ben neden değişeyim? Biz, zaten “biz olduğumuz için” vermedik mi evlenme kararını? Hep birileri değişmek zorunda mı? Zaten hane dışından “bak evlendin değiştin” dırdırları bol bol gelirken, gerçekten değişmeye gerek var mı?

 

Peki sizce bir insanın gerçekten değişeceğini bekleyerek onunla evlenmek büyük haksızlık değil mi? Evlendi diye ailesiyle mi görüşmeyecek, arkadaşlarıyla mı? Bu şekilde bir beklenti iki tarafı da mutsuzluğun dibine itmez mi? Ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşme hakkını elinden almak haksızlık olmaz mı?

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2017 Cumartesi 16:57

  Çok güzel ama birşey daha biz değiştirmek istemiyor olduğu gibi kabul ediyor yada değiştrmemiz gerekenleri özeleştiri yaparak değiştiriyorsak.Ama erkekler değişmemizi bekliyor kendilerindeki kusurlu davranışlara özeleştiri olmuyor kabul etmiyorlar bu durumda iş çığırından çıkıyor.

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2017 Çarşamba 14:04

  Çok güzel yazmışsınız gerçekten deyismelerini beklemek yanlış olur belki biraz daha odůn verebilir erkeklerde asla deyismiyorlar sizin bunu farketmez farkettirmeniz çok güzel her makaleniz ı keyifle okuyorum

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2017 Çarşamba 12:48

  Aynı şeyleri düşünüyor ve yaşıyorum siz çok güzel ifade etmişsiniz .yüreğinize , emeğinize sağlık .

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2017 Çarşamba 12:27

  Bence değiştirmek için evlenmiyoruz da evlilikteki gibi 7/24 birlikte olmadığımız için o sevmediğimiz durum bizi çooook rahatsız etmiyor ama aynı eve girip de her an o durumla karşılaşınca birden ama artık bir dur demenin zamanı geldi diyoruz ama hata yapıyoruz bir insan değiştirilmek için sevilmez

  Cevapla
 •  
  07 Mart 2017 Salı 13:25

  ayyy ne güzel bir konuya değinmişsin canım kalemine sağık...düşüncelerime tercüman oldun valla :)

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön