İnternet neyi emrediyorsa yapacaksınız

Bu sosyal medya, internet işlerinin en göbeğinde insanlardan biri olarak zaman zaman ben bile dinazorlaşabiliyorum, bugün onu fark ettim.

 

"Abi çağa ayak uydurun, takipçiler istiyo işte" diye yemekleri buz ettiğim, instalık fotoğraf çıkarmadan içkilerden bir yudum bile aldırmadığım, çevremdeki bu işlerle pek alakası olmayan insanlara hayatı zindan ettiğim günler çok olmuştu.

 

Neyse ki kısa sürede 3 takipçisi olan en alakasız insan bile "kitlelere hitap eden" bir guru sanıp spor rutinini paylaşmaya, yeni aldığı ayakkabısını herkese duyurmaya ya da bir mağazadaki indirimi haber vermeye adadı da kendini, ben normal kaldım.

 

Adam cama çıkıp bağırsa daha çok insana ulaşacak ama kimsenin merak etmediği fikirlerini uzun uzadıya, korkunç bir imla ile anlatmak istiyor. "Yav kimsenin umrunda değil" diyemiyorsun çünkü bir kişi bile umursasa kar onlar için.

 

Asıl beni hayretlere düşüren konu "içerik" olayı. Youtube kanallarının popülerleşmesiyle sarımsak soyacağını yarım saat anlatan videolardan, eline kamerasını alıp "banyo turu" adı altında banyosunun çekmecelerini falan gösteren insanlarla karşı karşıyayız.

 

Cevapları net: İstiyorlar, veriyoruz.

 

 

Ya arkadaş istiyorlar da, şunu da vermeyiver.

 

Trendmiş, herkes yapıyormuş, bi ton mantıklı sebepleri vardır kendince. Ama bence komik. Hem de çok. Hiç aynaya bakıp "N’apıyorum ben?" demiyorlarsa ne mutlu ama içerik uğruna insanın kendini bu hallere düşürmesine ben biraz da üzülüyorum.

 

Evet istiyorlar, ayakkabının bağcığı görünse markasını öğrenmek istiyor insanlar, seninle aynı ojeyi sürmek istiyorlar, kaşını nerede aldırdığını bilmek istiyorlar, en sevdiğin yemeği bile öğrenmek istiyorlar. Açmak istediğin kadarını açar, vermek istediğin kadarını verirsin 300 de 3 milyon takipçine de.

 

Kitlelere her istediklerinin verilmesinin hiç de iyi sonuçları olduğunu düşünmüyorum. Okumayan, araştırmayan, her istedikleri ağızlarına verilen bir tüketim çılgını insanlar ordusu geliştiğini görüyorum.

 

Marka sormuş, taglemişsin, link koymuşsun, o kadar gözü dönmüş ki ille senden alacak istediği şeyin cevabını, asla kendisi için hiçbir şey yapmayacak.

 

Çünkü istiyorlar, onlar da veriyor.

 

 

Ama bu işler durulup, trendler değiştiğinde suratına 5 kilo çikolata sürmüş halinle kalmak acıklı işte biraz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Ocak 2017 Pazar 12:04

  50 yaşında kadının hallerine bak yazık günah para için düşülen halllere

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 19:09

  Aynı şey eğitim için de geçerli( öğretmen olarak hep düşündüğüm bir konuya parmak basılınca dayanamadım) herşeyi öğrenciye sun öğrenci hiç kafasını kendisini yormasın sonra neden bu çocuklarda eleştirel düşünce yok neden sorgulamıyorlar.

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 18:07

  işte seni bu yüzden seviyoruz. sanada soruluyor herşey cevaplasanda araştırmak için yönlendiriyorsun.bi de melania trump yazsan?

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 17:57

  Youtube devrinin kapandığını görür müyüz acaba

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2017 Cuma 14:54

  Sebileye fena gönderme var ama haksız da değil

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön