What the hell is ‘Mezuniyet Kınası’?

Senelerdir bir takım garip mesajlar, mailler almaya alıştım. 14 doların kaç TL ettiğini bana soranı da gördüm, dövmelerimin çeşitli açıdan çekilmiş fotoğraflarını isteyeni de, iş isteyeni de...

 

Kimin, nereden medet umacağını gerçekten tahmin edemiyor insan.

 

En çok kıyafet önerisi isteği ile karşılaşıyorum elbette. İlk buluşmada ne giyeyim, kuzenimin nişanında ne giyeyim, basenlerim geniş ne giyeyim... Bunlar alışıldık ve makul öneri istekleri. Çoğunu kırmamaya çalışarak, kendimce bir şeyler öneriyorum.

 

Her yılın bu zamanı olduğu gibi "mezuniyette ne giyelim?" mailleri, dmleri aldı başını gidiyor elbette. Kendi mezuniyetine bile katılmamış bir insan olarak önerebileceğim pek bir şey olmadığını düşünüp sıvışmaya çalışıyorum bu konudan.

 

Hadi en fazla "Düğüne gider gibi gitmeyin annecim" diyorum o kadar.

 

Bu sene mailler arasında "mezuniyet kınası"na giderken giymelik kıyafet önerisi isteyen biri vardı. Yanlış mı okudum diye tekrar baktım, baya "mezuniyet kınası" diyor. Hala anlamayıp "Herhalde mezuniyet töreniyle, kına gecesi yakın zamanlarda, ikisi için kıyafet istiyor" diye düşündüm gariban gariban.

 

Adeta Michigan'ın bağrından kopmuş, Ohio çöllerinden öteye geçmemiş bir coni edasyla haykırdım; what the hell is mezuniyet kınası meennn?

 

Ay benim cahil başım, ben daha törenlere, balolara tahammül edemezken mezuniyet kınası diye bir şey çıkmış. Biraz araştırdım, bildiğin kına gecesi gibi ama evlenen yok! Mezun olacak kızlar giyinip kuşanıp kız kıza göbekler atarak kına yakıyorlar!

 

Nedense erkekler yine alınmıyor.

 

Kızlar, toplumun kadın ve erkekten oluştuğunu ne zaman kabul edeceksiniz? Daha ne kadar daha bu cins yokmuş gibi soyutlayacaksınız? Aynı sırada oturma, otobüste yanına oturma, göz göze gelme. Ama maşallah evlenmek desen hepsi koşa koşa sıraya girer.

 

Aklım şaştı kaldı. Kutlama kültürünü batıdan almaya çalışan "mezuniyet baloları" ile bir şekilde olmadığı haller içine giren gencecik kızlara tanıklık etmiştik. Kendisini sünnet annesi gibi gösteren tuvaletler, abartılı makyajlar ile hiç eğlenmeden, seneler sonra utanç duyacakları bir takım fotoğraflar ile geçirdikleri bir gece olmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki bu mezuniyet "balo"ları.

 

Gelecek derdi olmayan, babasının parasıyla okuduğu üniversiteden mezun olmayı, babasının parasıyla aldığı son derece pahalı bir elbise ile lüks bir otelin havuz başında kutlayan kesimin olayı değil elbette "mezuniyet kınası". Onlar kendi kazanmadığı paraları birkaç yıl, belki ömürlerinin sonuna kadar harcayacakları için biraz da küçümsüyorlar bu kına işini.

 

Daha küçük şehirler, daha küçük üniversitelere geldiğimizde ise bırak kadın ve erkeğin yan yana eğlenmesini, yan yana oturup eğitim görmesine bile tahammül edemeyen insanlar içinde bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyor bu genç kızlar. Öğrencilik hayatlarında sabahlara kadar partilememişler, konserde ayakları ağrıyana kadar dans etmemişler, belki 12'den sonra hayatta ne oluyor ne bitiyor görmemiş bile.

 

Başta duyunca biraz garipsediğim, itiraf edeyim; saçma bulduğum bu eğlence biçimini biraz düşünüp empati yapınca yadırgamamaya bile başladım diyebilirim. Bir konuda senelerce aldığın eğitimin bitmesini bindallı giyip kına yakarak kutlamayı neresinden tutarsam tutayım anlamlı bulmayacağım elbette ama içinde bulunduğumuz toplum, gelenekler ne yazık ki bu şekilde.

 

Okul bitip hayata atılınca başlarına geleceklerden, senelerce iş bulamayacaklarından, bulduklarında ise yaşacakları haksızlıklarla ömürlerinin geçeceğinden habersiz bu kız güruhu elbette kına yakıp oynasın...

 

Sonra anyayı konyayı görecekler zaten.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Mayıs 2016 Cumartesi 00:44

  Çok mantıklı sonuna kadar hak veriyorum

  Cevapla
 •  
  21 Mayıs 2016 Cumartesi 00:43

  Ya yemin ediyorum sonuna kadar haklısız söyleyecek pek birşey yok.

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2016 Cuma 14:11

  allah aşkına biri şu editörlere "birkaç" kelimesinin yazılış şeklini öğretsin!

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2016 Cuma 16:33

  sinirlenmeyiniz, gözümüzden kaçıvermiş, düzelttik. sevgiler :)


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön