Yükselen Trend: Taciz

Başlığı atarken bile midem bulandı, bu konunun çirkinliğinden nasıl bahsedeceğim bilemiyorum ama ülkemizin daimi kanayan yarası olan taciz olayları dünyada da aldı başını gitti.

 

Bu konunun belki de bu kadar gündemde olmasının sebebi artık hiçbir şeyin gizlenemiyor, saklanamıyor, dünyanın bir ucunda yaşanan olayı bile anında telefon ekranlarımızdan takip ediyor olmamız olabilir.

 

Ülkemizde senelerdir, on yıllardır bitmeyen taciz, tecavüz olayları artık internet sayesinde o çok güvenli sandığımız yaşam alanlarımızın içine girdi.

 

İyi de oldu. Eskiden kendi başımıza ya da etrafımıdan birinin başına gelene kadar bu tür olaylara ses çıkarmaz, boyun eğer, korkardık..

 

Ama şimdi işler değişti..

 

 

 

Artık dünyaca ünlü starlara destek bile olabiliyoruz.

 

En son patlayan bomba Kesha'nınki oldu. Kesha; prodüktörlüğünü yapan, uzun süreler birlikte çalıştığı Dr. Luke'un kendisine uyuşturucu verip tecavüz ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

 

Üstelik davayı Dr. Luke kendisine tecavüz ettiği için değil, bu kişiyle imzalamış olduğu kontratın iptali için başvurdu. Ve mahkeme yeterli delil olmadığı gerekçesiyle Kesha'nın davasını iptal edip, kendisine tecavüz eden şahıs ile çalışmaya devam etmek zorunda olduğunu kararı çıktı.

 

Bunun üzerine tüm hayranları, kadın hakları savunucuları, feministler, diğer ünlüler, ünlü olmayanlar, kadınlar, erkekler Kesha'ya destek mesajları, tweetleri atmaya başlayıp, onun yanında olduklarını belirttiler. Yürüyüşler organize edildi, kampanyalar başlatıldı..

 

Ve Kesha'nın kontrat iptali halinde ödemesi gereken yüklü tazminatı Taylor Swift kendisine borç veriyor..

 

İster reklam, ister popüler kültür saçmalaması, ister yalan ne derseniz deyin.. Dünyanın gözü önünde bir kadın çıkıp "Tecavüze uğradım" demek zorunda kalacak kadar çaresiz kalıyor ve o çok yüce mahkeme kural ve kanunlara bağlı kalmak adına, bir kadını tecavüzcüsüyle çalışmak zorunda bırakıyor.

 

İnandığınız etik, ahlak kuralları farklı olabilir, alışılmışın dışında yaşıyor ve düşünüyor olabiliriniz ama bu tacize boyun eğip, bunu hakettiğiniz anlamına gelmiyor.

 

Ve bunu bizim eğitimsiz halkımız da, kitap okumayan komşumuz da, çok özendiğimiz İngiliz emeklisi de, Alman topcusu da, Amerikan mahkemesi de anlamak istemiyor nedense. Dünyanın her yerinden, her kültüründen, her milletinden insan ne yazık ki "O da öyle giyinmeseymiş kardeşim" ayılığında davranıp, tacizi meşrulaştırmaya kalkıyor.

 

Bir diğer yanda ise kendisine tecavüz suçlaması ile dava açan 70 küsür kadının 7 tanesini dava eden Bill Cosby var. Bilgilerde çarpıtma ve yanlış beyan yüzünden 7 davacısını dava etmiş geçtiğimiz gün. O zaman bu 7 kişi hariç diğer suçları kabul ettiği anlamına mı geliyor, yaşlılıktan aklı yerinden mi gitti, bu adam ne yapmaya çalışıyor anlamak mümkün değil.

 

Burnumuzun dibinde ya da dünyanın bir ucunda... Taciz hiçbir şekilde, hiçbir şartta meşru değildir. Nefes almanın bile yargılandığı bir ülkede yaşayan bir kadın olarak ömrümün sonuna kadar bu konuda sesimi çıkaracağım.

 

Çıkaracağız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 09:58

  Akmıyorsa okumayacaksın kardeşim. Bence çok güzel bir yazı olmuş.

  Cevapla
 •  
  02 Mart 2016 Çarşamba 23:36

  Misafir yorumları o kadar facia ki. Bi defolun allah aşkına ya reziller.

  Cevapla
 •  
  29 Şubat 2016 Pazartesi 21:09

  bence biraz abilerinden ablalarından öğreneceğin dersler var yazı yazmak kolay bişi değil ki yaaa şaşırıyorum yaani sizlere vallahi kuzum ya

  Cevapla
 •  
  29 Şubat 2016 Pazartesi 21:08

  hanım kardeşim yazın güzel ama akmıyo,olmuyo haklısın konularda fakat sen yazma harbi sen y-a-z-m-a anladın ?

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2016 Pazar 23:51

  o zaman bu başlığı atmasaydın "ayıp ayıp"

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2016 Cuma 12:15

  bill cosby ye anlam vermek imkansız

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön