Doktor gezmeleri ve birtakım düşünceler

Şu sıralar sıkça doğumlarına katılacağım aileler ile birlikte, bir muayenelerine katılıp doktorlarıyla tanışma fırsatım oldu. Bunu doktora kendimi tanıtmak ve doulalığı anlatmak için yapıyorum. Sonuçta doğum sürecinde beni yabancılamasın, bu kim demesin diye yaptığım bu ön tanışma oldukça yararlı oluyor.


Dediğim gibi neredeyse haftada bir-iki doktorla tanışmak, onların her birinin annelerle nasıl farklı ilgilendiğini görmek beni pek de şaşırtmadı. Kimisi oldukça rahat, ılımlı, hoş sohbetken kimisinde de sanki bir sorun arar gibi endişeli bir hava vardı. (Dikkat dikkat endişe bulaşıcıdır!) Ve her bir doktorun da kendine has kuralları, olurları ve kesinlikle olmazları vardı. Doğum aynı doğum, gayet doğal bir süreç ama tanıştığım doktorların doğuma yaklaşımı şaşılacak derecede farklıydı.


Şimdi sen hamile kalıyorsun ve muhtemelen birinin tavsiyesiyle ya da daha önceden gittiğin kadın doğumcuyla yolculuğuna devam ediyorsun. Eğer araştımaz, okumaz ve doğuma hazırlık kursuna gitmezsen o doktorun kendi kuralları dahilinde doğumunu gerçekleştirmek zorunda kalacağına emin ol. Sanmayın ki bu kuralların çoğu tıbbi olarak yapılması zorunlu olan müdahalelerdir. Mesela lavman; WHO yani Dünya Sağlık Örgütü diyor ki: Lavman doğumlarda rutin bir müdahale olmamalı, gerekli görüldüğü taktirde uygulanabilir. Her doğuran kadına rutin olarak lavman yapılmak zorunda değil. Tıbben normal doğum için böyle bir gereklilik söz konusu olmadığı halde bazı doktorlar lavman olmadan olmaz diyorlar. Bu netliklerinin sebebi tamamen kendi kişisel tercihleridir. Sadece kaka görmemek için gerekli ya da gereksiz ayırmadan rutin olarak her anneye lavman yapıyorlar. Doğum hijyenik bir olay değildir. Doğum öncesi kadının bağırsakları kendini doğal olarak boşaltır. Eğer boşaltmamışsa ve anne isterse doğumun güzel ilerlemesi için lavman yapılabilir. Dikkatinizi çekerim, kimse kaka görmesin diye değil, doğumun ilerlemesi için lavman yapılır!


Benzer bir durum epidural analjezi için de geçerli. Ortalıkta yürüyen, ses çıkaran, içinden geldiğinde ağlayan, doğal yollarla doğum dalgalarıyla başa çıkan kadın görmek istemedikleri için normal doğumların yarısından çoğuna epidural takıyorlar. Tabi ki epidural kullanımını sadece buna bağlamıyorum ama sağlık personeli için bu yöntemin rahatlığına ve kullanım sıklığına bakılacak olursa yadsınamaz oranlarda.


Tak epidurali anne sussun, yatağına yatsın, cici cici doğursun...

 

Uzun lafın kısası doktor seçerken, dikkatinizi çekerim seçerken diyorum dikkatli davranmalısınız. Doğum tercihlerinizi belirledikten sonra çekinmeden, kibar bir dille doktorunuzla tercihlerinizi paylaşın ve size verdiği tepkileri izleyin. Onun için neler kesinlikle olmak zorunda, sizin tercihlerinize saygı gösteriyor mu, sizi geçiştiriyor mu yoksa gerçekten önemseyerek mi dinliyor? Onun rutin uygulamaları ile sizin tercihleriniz birbirine ne kadar yakın? İç  sesinizi dinleyin, size ne söylüyor. Doğum başladıktan sonra gözünüz kapalı kendinizi doktorunuza teslim edebilecek misiniz, yoksa kafanızın dip köşelerinde hala soru işaretleri mi var? Bu doktor beni sezaryene doğru yönlendiriyor mu diyorsunuz? Unutmayın siz doktorunuzun doktorluğunu sorgulamıyorsunuz. Doğum doğal bir süreç ve her şey yolunda giderse sizin tercihlerinize ne kadar saygı gösterecek onu öğrenmeye çalışıyorsunuz.


Bebeğiniz ve kendiniz için en iyisini istemez misiniz? İşte o en iyi doktor her zaman bir profesör olmayabilir. O doktor çok pahalı hastanelerin lüks muayenehanelerinde de olmayabilir. Normal doğum yaptırmaktan keyif alan, bunu angarya olarak görmeyen bir doktor bulmak zor görünse de imkansız değil.


Sorun soruşturun, farklı doktorlarla tanışın, doktor değiştirmekten korkmayın. Bebeğinizin doğumu sadece bir kere olacak ve bunun en iyi şekilde gerçekleşmesi sizin seçimleriniz sayesinde şekillenecek ve gerisine de kader diyoruz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön