Normal doğumun faydaları

Normalden kastım yanlızca vajinal doğum değildir. Bebeğin vajinal yolla dünyaya gelmesi herşeyin normal olduğunu göstermez. Keyfe keder suni sancıyla başlatılan doğumlardan değil, bebeğin kendi isteğiyle doğmaya karar verdiği süreçten bahsediyorum.

 

Doğum doğal olarak, hiçbir müdahale yapılmadan başladığında bebekler doğmaya tam olarak hazırdırlar. Zaten doğumu başlatanın da bebek olduğu söylenir. Bebek sinyali gönderirir, doğumun hormonları anne tarafından salgılanmaya başlar ve rahim kasları kasılır. Rahim ağzı nazikçe yumuşar ve incelir. Çiçeklerin açılırken acı çektiğini düşündünüz mü? Tabii ki hayır. O zaman şimdi beni iyi dinleyin: kadınların rahim ağzı tıpkı bir çiçek gibi yumuşaçık ve nazikçe açılır. Rahimin doğal kasılmalarıyla doğum kanalında ilerleyen bebeği annesi de iterek dünyaya doğurur.

 

Böyle doğan bebeklerde, sezaryenle doğan bebeklere kıyasla solunum sıkıntıları daha az görülür. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler, doğum kanalında yaşadıkları basınç sayesinde akciğerlerindeki amniyotik sıvıyı atarlar. Ve böylece ekstra bir medikal müdahaleye gerek kalmadan akciğer ve nasal yollarındaki tıkanıklıklar açılır.


Bebekler doğarken annelerinden koruyucu bakteriler alırlar. İlk bağışık sistemleri annelerinin vajinalarından ağızları yoluyla aldıkları bakterilerden oluşmaya başlar.


Normal yolla doğan bebekler daha kolay emerler. Anneleri doğumda epidural gibi ağrı kesici de almadıysa çok daha uyanık olur, memeyi kendileri bulurlar. Daha az yoğun bakıma ihyiyaç duyarlar. Ten tene temas daha kolaydır. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler, doğar doğmaz annelerinin çıplak göğsüne konup, bu temasın onlarca faydasından yararlanabilirler. (Ten tene temas sezaryen sonrası da olur. Bebeğiniz doğar, kısacık ilk kontrolleri yapılır ve hemen sizin çıplak göğsünüze yatırılır. Üzeri örtülür ve ameliyat bitene kadar orada kalır. Sonra beraberce odanıza çıkabilirsiniz. Bunu yapan doktorlar var. Zor bir şey değil, sadece alışık değiller. Talep ediniz.)


Tamamen kişisel fikrim, (buradan Neşe Hocama selamlar) normal yolla doğan bebekler hayata bir mücadele ile başladıkları için psikolojik açıdan daha güçlü insanlar olabilirler. Hamile ve doğum psikoloğu arkadaşlarımın bu bölümü uzun uzun anlatabileceklerini düşünüyorum.


Bir de Yale Üniversitesi Karşılaştırmalı Tıp Bölüm Başkanı Tamas  Horvath, fareler üzerinde yaptıkları ilginç bir çalışmayı açıklamış. Bebeklerini normal yolla dünyaya getiren fare annelerin bebeklerinin beyinlerinde UCP2 adlı çok önemli bir proteinin yüksekliği dikkat çekmiş. Bu önemli protein sezaryenle dünyaya gelen bebek farelerin beyinlerinde oldukça düşükmüş. UCP2 bellek oluşumu ve depolanması, kısa, uzun süreli hafıza için oldukça önemli bir protein. Bilim adamlarının tahminleri, stres seviyesinin yükselmesiyle oluşan UCP2 proteininin, bebeklerin doğum kanalında hissettikleri basınçtan dolayı oluşan stresin, bu proteinin beyinlerinde çoğalmasıyla bağlantılı olduğu yönünde. Tabiİ bu henüz insan bebekleri için kanıtlanmış bilimsel bir sonuç değil, ama kıyıda görünen bir ışık olmadığını kim söyleyebilir? Uzun süreli yürütülen çalışmalarda, sezaryenle ve vajinal yolla doğan bebeklerin öğrenme ve hafıza farklılıkları araştırılmaktadır.

 

Son olarak sezaryenle doğan bebeklerin, normal doğan bebeklere kıyasla çocukluk çağında obezite risklerinin fazla olduğu görülmüştür.


Normal doğumun kadınlar üzerindeki yararlarına gelirsek ilk olarak doğum sonrası kısa bir sürede normal hayatlarına devam edebilmeleri, hastanede fazla kalmadan bebeklerini alıp evlerinin rahatına kavuşabilmeleri, ayağa kalkıp yürüyebilmeleri, doğumdan bir-iki saat sonra duş alabilmeleri, sezaryene nazaran çok daha az ağrıları olması ve bebekleriyle kolaylıkla ilgilenebilmelerini sayabilirim.


Aslında normal doğumda annenin ve bebeğin salgıladığı hormonları biliyorsanız şiddetle normal doğum yapmak istersiniz. Bir anlatırım ki büyülenirsiniz. Örneğin doğumdan sonra bu hormonlar sayesinde anne ve bebek arasında oluşan aşkın ve bağlanmanın ten tene temasla desteklendiğinde emzirmenin uzunluğunu ve kalitesini arttırdığını, doğum sırasında salgılanan endorfin hormonunun bebeğin kordon kanında dahi bulunduğunu biliyor musunuz? (Endorfin mutluluk hormonu, bedenin doğal morfinidir. Bırakın kordonun mutluluğu bebeğinize geri dönsün.) Yazar burada yemez içmez, göbek kordonunun geç kesilmesine gönderme yapar...


Normal doğum yapan kadınlarda doğum sonrası kanamalar, enfeksiyonlar çok daha az görülür. Rahimlerine herhangi bir kesi yapılmadığı için sonraki doğumları da rahatlıkla  normal olabilir. (İlk doğum sezaryen olsa da, ikincisi normal olabilir.)


Her doğumda sorunlar çıkabilir ama normal doğumda anne ölüm riski, sezaryen ameliyatına göre çok daha azdır. Son olarak eklemek isterim ki; sistemin bize bir doğum şekli gibi inceden yedirdiği sezaryen, acil sağlık ve psikolojik durumlar  hariç bir doğum şekli değildir.


Mutlu, huzurlu, barış dolu, sağlıklı ve bayram dolayısıyla artık bebeklerin sezaryenle alınmadığı bayramlar diliyorum...

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Mart 2016 Pazar 20:52

  cok guzel anlatmizsino tskrlr

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön