İçsel doğum doulası olmak

Ben bir İçsel Doğum Doulasıyım. 2011 yılının sonunda başladığım eğitimim tek kelimeyle muhteşemdi. Bu yaşıma kadar pek çok kursa katıldım ama hiçbiri bu denli içimi uyandıran, zaman zaman beni ağlatan, bazen rengarenk boyalarla beni bana hatırlatan, gönlüme uygun, beni sarıp sarmalayan kadınlarla yaşadığım 9 ayın ve hala devam eden yoldaşlığımızın, kız kardeşliğimizin yerini tutamadı.

 

Öğrendiklerimi, hissettiklerimi, gördüklerimi, kızdıklarımı, sevindiklerimi, deneyimlediklerimi eğitime başladığım ilk günden beri yazdım. Bazen de düşündüm; acaba yazdıklarımı okuyan var mıydı, yazdıklarım birilerine ilaç mıydı bilemezken, hiç tanımadığım insanlardan iyi ki varsın, iyi ki yazıyorsun mesajları aldım. Ben farkına varmadan muhteşem bir yolculuğa başladım. Hiç tanımadığım kadınların hayatlarına ufacık dokunuşlarla güzellikler kattım. Bu eğitimimi tamamlayınca, İstanbul Doğum Akademisi'nden de bir eğitim aldım. O deneyimimi de başka bir yazımda paylaşırım.


Peki doula oldun da bu işin faydası nedir diye sorarsanız bende derim ki, çeşitli çalışmalar gösteriyor ki doulaların kesintisiz desteği;

- Sezaryen oranını %50 ye kadar indirir.

- Ağrı kesici isteğini %30 indirir.

- Doğum sürecini %25 e kadar kısaltır.

- Suni sancı verilme oranını %30 a kadar indirir.

- Vakum ve forceps kullanım ihtiyacını %40 a kadar indirir.

- Annenin doğumdan aldığı memnuniyeti %30 a kadar arttırır.

- Emzirme süresini uzarır.

- Doğum sonu depresyon oranını azaltır

 

E daha ne olsun...

 

Bu aralar doulalık popülerliğini git gide arttıran bir meslek olmaya başladı. Ve tabii bunu gören çeşitli merciler, kanımca bu işte para var düşüncesiyle bir bir doula eğitimi açmaya başladılar. Benim nacizane tavsiyem izlediğim yolu takip etmenizdir. Bir eğitim almadan, o eğitime binlerce lira yatırmadan önce eğitim tanıtımlarına katılmanız, felsefelerini öğrenmeniz ve eğitmenlerle önceden tanışmanızdır.

 

Ben sizi hiç yormayayım ve Birthing From Within'in Türkiye'deki kardeşi, pek yakında bu dünya çapında kabul görmüş doula eğitimi ve doğuma hazırlık ekolünün onayını alacak olan, European Doula Network' ün üyesi İçsel Doğum'un felsefesiyle tanıştırayım.

 

İçsel Doğum Felsefesi ve Prensipleri

 

- Doğum tıbbi bir olay değil, bir değişim ayinidir. (Tıbbi bakım doğumun bir parçası olsada...)

 

- Doğum hazırlığının özü gebelikle ilgili bilgi toplamak değil, kendini keşfetmektir.

 

- Öğretmen (mentor) ebeveynlerin keşif sürecinde onlara "rehberlik" edendir. Bilgeliğin aktığı bir uzman değildir.

 

- Doula hizmeti ve eğitimlerdeki ders içeriği bireylerin bireysel ihtiyaçları ve farklılıkları belirler. Doğum hazırlığının amacı belirli bir doğum amacıma ulaşmak değil, annenin doğum esnasında bilinçli olmasını sağlamaktır.

 

- Hamilelikten ve doğumdan elde edilen sonuçlar çok çeşitli faktörlerden etkilenebilir, planlama ile kontrol edilemez.

 

- Doğuma hazırlık eğitmenleri ve doulalar; ebeveynlere doğumda karşılarına çıkabilecek, istemedikleri olayların olabileceğini anlatmaları ve bunlarla baş edebilme kaynaklarını uyandırırlar.

 

- Ebeveynler onlar için doğru olan, tercih ettikleri tüm doğum imkanlarından destek almayı hak ederler. (Meditasyon, sezaryen, evde doğum, emzirme ya da biberonla besleme.)

 

- Ağrı doğumun kaçınılmaz durumlarından biridir; lakin acı çekmek değilidir. Bu hisleri hafifletmek için pek çok şey yapılabilir.

 

- Acı ile başa çıkma uygulamaları en iyi günlük hayata monte edildiğinde işler, doğum anına kadar "unutularak" değil.

 

- Babalar ve doğum sürecinde anneye destek olan diğer kişiler, en iyi doğum velisi ve anneyi sevenler olarak yardımcı olur, bir "koç" olarak değil; onların da desteğe ihtiyacı vardır.

 

- Doğum hazırlığı aynı zamanda bir ebeveyn hazırlığıdır.

 

İçsel Doğum Doulasının amacı, sizi ulaşılmaz bir doğum idealine hazırlamak değil, doğurduğunuz gün ne olursa olsun yapmanız gerekeni yapabilmeniz için destek olmaktır.

 

İçsel Doğum Doulası doğumunuz ile ilgili bir beklenti kurmaz, hiçbir zaman seçimleriniz, tercihleriniz için sizi yargılamaz. Kendi fikirlerini, hayallerini, korkularını ve endişelerini sizin doğumunuza taşımaz. Her zaman okur, öğrenir, kendini geliştirir, yabancı yayınları takip eder, içsel süreçlerinin farkındadır ve doğum işine aşıktır.

 

Siz doğal olun, İçsel Doğum Doulaları sizinle birlikte akar...

 

Doğum öncesi, doğum sırasında ve sonrasında anne ve ailelere nasıl destek olduğumuzu da önümüzdeki hafta yazacağım.

 

http://www.icseldogum.com

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön