Hamile pilatesi

Gebeliğin ilerlemesiyle değişen vücut yapısı, alınan kilolar, değişen hormonlar ve gittikçe büyüyen bebek annesinin kemik, kas yapısında ve omurgasında bir takım değişiklikler yaratır. Bel, kalça ve sırtta ağrılar görülebilir. Annenin bağ dokusu gevşer, eklemler daha kolay sakatlanabilir. Özellikle el ve ayak bileklerinde artan ödem, çeşitli bilek sorunlarına neden olabilir.

 

Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı baskıyla ve yerçekimin de etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Hamilelik esnasında sarkan bu kaslar zaten zayıfsa ve gebelikte güçlendirilmediyse hem doğum sırasında, hem de doğum sonrasında kadınların başına bela olabilir. (Örneğin doğum sonrası idrar kaçırma.) Hayat kalitesini bu kadar etkileyen pelvis taban kaslarını güçlendirmenin en kolay ve güvenilir yöntemlerinden biri, uzman bir eğitmenle hamile pilatesi yapmaktır.

 

Hamile pilatesine öncelikle doktorunuzun onayını alarak gebeliğin 12. haftası itibariyle başlayabilir, doğumunuza kadar haftada iki yada üç kere pilates yapabilirsiniz.

 

Hamile Pilatesinin Faydaları

 

- Pelvis tabanı kasları güçlenir. Gebelik ve doğum sonrası oluşabilecek idrar kaçırma problemleri önlenir.

 

- Pilates egzersizleriyle beden ve nefes farkındalığı artan anne hem hamilelik, hem de doğum sürecine daha kolay uyum sağlar.

 

- Pilates, gebelikte sıkça görülen hazımsızlık ve ödem problemlerinin azalmasına yardımcı olur.

 

- Hormonların etkisiyle zayıflayam göğüs kaslarını kuvvetlendirir.

 

- Anne adayının spesifik ağrıları ve omurga sorunlarıyla birebir ilgilenerek hızlı bir iyileşme ve rahatlama süreci başlatır.

 

- Hamilelik sürecinde hiçbir kasın güçsüzleşmemesini sağlar. Özellikle güçlü kaslar normal doğum ve sonrası için gereklidir.

 

- Hamilelik sürecinde pilates yapan anne adaylarının bel, sırt ve siyatik ağrıları oldukça azalır yada ortadan kalkar.

 

- Doğum sonrası annenin vücudu kısa sürede eski formuna kavuşur.


- Doğum sonrasında uterus çok daha kolay toparlanır.


- Pilates, içerdiği nefes egzersizleri sayesinde hamilelik ve doğum sonrasında uzayan ve gevşeyen karın kaslarının hızla toparlanması sağlar.


- Anne adayları yaptıkları bu egzersiz sayesinde günlerini daha enerjik ve motive geçirir, gece uykularına daha kolay dalarlar.


- Pilates, doğum sonrasında cinsel yaşamın daha çabuk normale dönmesini sağlar.


- Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı, konsantrasyonu ve anda kalmayı gerektiren pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.


- Hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin kalp atışları, nefes almaları ve iç organ fonksiyonları egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalışır.


Pilates, hamileler için oldukça güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içererek doğuma kadar her kasınızı kolayca çalıştırmanızı sağlar.

 

Senelerdir hamile pilatesi dersi veren bir eğitmen olarak tavsiyem, öncelikle doktorunuzun onayı olmadan egzersize başlamamanız, ders alacağınız eğitmenin konusunda eğitimli ve deneyimli olmasına özen göstermeniz olacaktır. Hamile kadınların birebir yapılan özel hamile pilatesi seanslarına katılmalarını, satılan DVD'lerle evde, eğitmen olmadan yaptıkları pilatesin yarardan çok zararı olabileceğini de, evde pilates yaparken göz önünde bulundurmalarını öneririm.

 

Sağlıklı ve egzersiz dolu bir hafta olsun ;)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön