Doğumda hareket özgürlüğü

Doğumlarına destek olduğum annelerin hiçbiri sancı sürecinde yatağa bağlı kalmak, hareket etmeden sabit durmak istemediler. Tam tersi ayakta ya da farklı pozisyonlarda vücutlarını dinleyerek rahat edecekleri pozisyonları buldular. Sanki yatağa bağlı kaldıklarında içlerindeki doğurma gücü ellerinden alınıyormuş gibi geliyor bana... Özellikle epiduralsiz normal doğumu denemek isteyen anneler için oldukça zor bir süreç yatakta, kımıldamadan sancıları karşılamak...


Şimdi bir düşünün; diyelim ki parmaklarınızı kapıya sıkıştırdınız, canınız yandı ve biri de geldi tam o an kımıldamadan durmanız, hareket etmememeniz gerektiğini söyledi. O an ne yaparsınız ya da içinizden aslında ne yapmak gelir?


Tabii ki bu, doğum yaparken hissedilen yoğun duygularla aynı değildir ama bedenin yaşadığı hisler karşısında nasıl tepkiler vermek istediğini size kolaylıkla anlatacak bir örnektir. Parmağınız sıkışırsa derin bir "Ahhhh" çekebilir, parmağınızı sallayabilir, ağlayabilir, parmağınızı sıkıca tutap, ovuşturabilirsiniz.


Doğumda da sancı esnasında o hislerle başa çıkmak için yürüyebilir, inleyebilir, bedeninizi farklı pozisyonlar içine sokabilir, size o an ne iyi geliyorsa onu takip edebilirsiniz ve etmelisiniz de...


Genelde hastanelerin rutinlerinde uzun süreli NST takibiyle anneleri yatağa bağlamak adet olmuş, buna dikkat edin derim. Doğum öncesi doktorunuzla sizin ve bebeğinizin sağlığı yerinde olduğu sürece hareket etmek istediğinizi, sancılarla bu şekilde başa çıkmayı düşündüğünüzü, gerekiyorsa NST'ye kısa süreli ya da ayakta veya dört ayak pozisyonunda bağlanmanızın mümkün olup olmadığını sorun, onunla açık açık konuşun, isteklerinizi, arzularınızı dile getirin.


Ben katıldığım doğumlarda, eğer NST bağlanacaksa ve anne dört ayak pozisyonunda rahat ediyorsa sorarım "Acaba bu pozisyonda bağlamanız mümkün olabilir mi?" genelde de anneyi o şekilde gören ebe ya da doktor bu ricamızı kabul eder. Tabii ki en doğrusunu yine doktorlarımız bilir ama bazen yaşadıkları iş yoğunluğu ve alıştıkları rutin uygulamalar sayesinde sizin nasıl rahat ettiğinizi kaçırabilirler.


Hareket etmeniz, ayakta ya da pilates topuna oturarak yerçekimininin yardımcı gücünü kullanmanız, doğumunuzun hızlanmasına, bebeğin doğum yolunda daha kolay ilerlemesine ve ıkınmaları çok daha etkin uygulamanızda oldukça yardımcıdır.


Yukarıda da belirttiğim gibi en önemlisi bu isteğinizi doktorunuzla doğum öncesi konuşup, bu konuyu netleştirmektir. Eğer konuşmazsanız ve sanıyorsanız hastanede sizin hareket özgürlüğünüz göz önünde tutulacak, malesef yüksek olasılıkla yanılıyor olacaksınız...


Sağlıkla doğuran her kadının özgür ve içgüdüleriyle hareket edebilmesi dileğiyle...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 482

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 354

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8867

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3511

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2166

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön