Makat bebekleri döndüren moxa terapi...

Normal doğumun rahat bir şekilde gerçekleşmesi için bebeğin başını aşağıya dönmesi ve yüzünün annesinin omurgasına bakması gerekir. Gebeliğin son haftalarında annelerin yaşadıkları gerginliklerden biride, bebeğim hala dönmedi, bu gidişle normal doğum yapamayacağımdır.

 

Bebeklerin doğum için optimum pozisyona girmelerini desteklemek için denenebilecek pek çok doğal yöntem vardır ve bunlardan bir tanesi de moxa terapidir.

 

Ben moxa terapiyi doula eğitimim sırasında öğrendim. Malesef ülkemizde uygulaması pek yaygın değil ama yurtdışında çalışmış, eğitim almış, normal doğum konusunda deneyimli, araştırmacı bazı doktorların annelere sezaryen önermeden önce, bu ve bu tarz doğal yöntemleri önerdiklerini duydukça mutlu oluyorum...

 

Gelelim nedir bu moxa (Moksa). Adı pek havalı ama uygulanışı oldukça basit olan bu yöntemi çinli akapunktur uzmanları yaklaşık üç bin yıl önce kullanmaya başlamışlar ve yapılan birçok bilimsel araştırma batıda uygulamanın güvenilirliğini ve tanınmasını arttırmış.

 

Moxa aslında tütsü gibi birşey, görünüş itibariyle puroya benziyor. Dumanlı ve dumansız olarak iki çeşidi var. Ana birleşeni pelin otu olan Moxa, çin tıbbının tedavi yöntemlerinden biri. Basit olarak uygulama yapılacak  akapunktur noktalarına moxa yaklaştırılır ve yayılan ısı sayesinde kişinin vücudundaki qi' yi ( kan ve yaşam enerjisi) uyararak ve güçlendirerek tedaviyi amaçlar. Yani sadece makat bebeklerin doğum için en iyi pozisyona girmelerini sağlamak için değil, farklı pek çok rahatsızlık içinde akapunktur uzmanları tarafından uygulanır.

 

Moxa çubuğu nasıl kullanılır?

Öncelikle bir mum ya da çakmakla moxanın ucunu yakın. Yanan ucu ayağınızın en küçük  parmağının tırnak dışına (akapunktur nok. Bladder 67) yaklaşık bir cm kadar yaklaştırıp beş dakika bekleyin. Beş dakikanın sonunda diğer ayağınızın küçük parmağının tırnak dışına geçin ve oradada beş dakika tutun. Sonra bir tur daha moxa uygulaması yapın ve toplamda yirmi dakikayı bulun. Bebeğinizin dönmesi için günde iki defa, toplam yirmi dakika uygulayın. Daha rahat etmeniz için eşinizden yada bir yakınızdan siz oturur yada rahat bir şekilde uzanırken moxa uygulaması isteyebilirsiniz.

 

Uygulamayı bir hafta yaptıktan sonra muhakkak bebeğinizin dönüp dönmediğini doktorunuza kontrol ettirin. Eğer dönmediyse moxaya dört, beş gün ara verin ve tekrar bir hafta uygulayın. Bu şekilde devam edin ve bebeğiniz döndüğünde moxa uygulamadını kesin.

 

Nasıl oluyor da Moxa bebeğinizin dönmesini sağlıyor?

Tırnağınızın yanına moxayı yaklaştırdığınız akapunktur noktası bladder 67 yada Zhi Yin, pelvisinizde (Leğen kemiği) sıcak enerji Yang oluşturmaya başlıyor. Bu ısınma bebeğimizin hareketlenmesini ve dönmesini sağlar. Batı tıbbına göre moxa terapi, rahindeki kan dolaşımını arttırır, böbrek üstü bezi ve bazı hormonları uyarır ve böylece rahim kas dokusunu olumlu yönde etkiler. Spontan dönüş için bebeği aktifleştirir.

 

Moxa uygulamadan dikkat etmeniz gerekenler:

 • Öncelikle doktorunuza ve bir akapunktur uzmanına danışarak uygulamaya başlayın.
 • Moxa kesinlikle acı vermez, yan etkisi yoktur sadece yoğun bir ısı yayar.
 • Moxa yanarken yoğun bir koku ve dumanlıysa tütsü gibi duman bırakır, solunum yolu problemleri olan anneler mutlaka dumansız olanını doktorlarına danışarak uygulamalılar.
 • Dumanlı moxa kullanıyorsanız bulunduğunuz odanın camlarını açarak uygulama yapın, duman altı kalmayın.
 • Moxa terapi sırasında bebeğiniz hareket etmeye, tekme atmaya başlayabilir, korkmayın bu normal...
 • Moxa çubuğunu yanar haldeyken cildinize değdirmeyin, yanarsınız!
 • Moxa uygulaması sırasında yanınızda bir küllük olsun, yandıkça sigara gibi kül bırakır arada sigara silker gibi temizlemeniz gerekir. Söndüreceğiniz zaman kesinlikle suya tutmayın, yine sigara söndürür gibi moxanızı söndürün.

 

Moxanın güvenirliği:

 • Moxa terapi bebeğiniz ve sizin için son derece güvenli bir uygulamadır. Sadece bebeğin kendi kendine dönmesi için hareketlenmesini sağlar.
 • Anne için konforlu, basit ve ucuzdur. Evde rahatlıkla uygulanabilir. Malesef Türkiye' de satın alabileceğiniz bir yer yok (yada ben bilmiyorum) yurtdışından oldukça ucuza satın alabilirsiniz. Ben Almanya'dan almıştım...
 • Bilinen bir yan etkisi yoktur. 33-36 haftalar arasında uygulandığında bebeğin kendiliğinden dönme oranını % 75 oranında arttırır.

 

****

 

Sezaryen kararı almadan önce moxa ve diğer doğal döntemleri denemenizi, bu yöntemler hakkında doktorunuzdan yada ebenizden bilgi almanızı tavsiye ederim. Aslında hepsinden önemlisi rahat olun, bebekler istedikleri zaman dönerler, sadece aceleci davranmayın ve onlara biraz zaman verin...

 

Daha detaylı bilgi için tıklayınız...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Aralık 2018 Salı 22:14

  Bugün başladım tedaviye 33+2 hafta dayım bir hafta sonra kontrolüm var insallah döner

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2017 Çarşamba 00:50

  Satan yerler var. Ancak erken doğum riski yüksek. BL67 'nin uyarılması doğumu başlatabilir. Bu yüzden çok sıkı ayakkabi da onarılmaz.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön