Doğal doğumdan korkma!

Birlikte çalıştığım annelerin çoğu üniversite mezunu, kariyer sahibi, pek çok konuda bilgi sahibi güçlü kadınlar ama iş hamilelik ve özellikle doğum konusuna gelince küçük bir kız çocuğuna dönüşüveriyorlar. Bu konudaki yanlış bilgileri veya bilgisizlikleri, etraftan kulaklarına fısıldanan hikayelerle güçlenip kalplerine, beyinlerine korku tohumlarının ekilmesine neden oluyor.

 

Normal doğum yapmak istiyorlar, sürece o niyetle başlıyorlar ama çoğu zaman ya planlı sezaryene yönlendiriliyorlar yada sonu sezaryenle biten doğum hikayelerinde başrol yine onların oluyor...

 

Normal doğum yapmak istiyorlar ama doğumun doğallığından, normalliğinden, kadın bedeninin doğum yapmak için yaratıldığından, evet doğumun zor ama insanoğlunun varoluşundan, taaa ilkel çağlardan bu yana kadınların içlerindeki güç sayesinde doğurmayı başarabildiğinden, doğumun apandist ameliyatı olmak gibi medikal bir operasyondan çok, yeni bir ruhun dünyaya geldiği ilahi bir süreç olduğundan sözeden, anneye normal doğum yolunda destek olan bir sağlık ekibi yok...

 

Normal doğum yapmak istiyorlar ama epidural almak onlar için adeta bir zorunluluk. Kadınların hiçbir ağrı kesiciye ihtiyaç duymadan doğum yapabildiklerini anlattığımda gözleri faltaşı gibi açılıyor, inanamıyorlar.

 

Epiduralin pek çok yan etkisi olduğunu bilmiyorlar, doktorları onlara "Epiduralli doğum diye birşey yoktur, epidural aneljezi doğum sürecinde annenin ihtiyacı olduğunda, yan etkileri önceden söylenerek uygulanacak medikal bir müdahaledir" bilgisini vermiyor.

 

Doğum yapan kadın özgür olmalı, yatağa bağlı kalmak yerine hareket edebilmeli, yemesi-içmesi kısıtlanmamalı, anne ıkınma dahil kendi bedeninin ihtiyaçlarına göre hareket etmek için teşfik edilmeli, gerektiğinde yönlendirilmeli ve doğum sürecinde kesintisiz destek almalı, gerçekten ihtiyacı yokken rutin, keyfi olarak medikal müdahalelere maruz kalmamalı, sağlık ekibi doğum öncesi anneyi ilaç dışı ağrı kesiciler hakkında bilgilendirmeli ve doğumda bu bilgileri kullanması için sabır ve sevgiyle destek olunmalı, bebekler dünyaya istedikleri zaman gelmeli ve doğduktan sonra annelerinden ayrılmamalı, ilk kontroller anne kucağında yapılmalı, anne ve bebeğin mahremiyetine saygı duyulmalı, uzun soluklu bir emzirme süreci için anne ve bebek yine sevgi, şevkat ve saygıyla desteklenmeli, her annenin ve her bebeğin birbirinden farklı olduğu unutulmamalı ve tüm bu yazdıklarım herkes için standart uygulamalar olmalı.

 

Alın size doğal doğum yani en normallinden doğum... Olması gereken ve her kadının, her bebeğin hakkı! Böyle yaşanan doğum süreçleri hayal olmaktan çıkıyor.

 

Anneannelerimiz belki hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan, hiçbir araştırma yapmadan, doğuma hazırlanmak için kitaplar okumadan, kurslara katılmadan rahatça doğurabiliyorlardı ama unutmayın devir değişti. Artık kimsenin zamanı yok, sabrı yok, hastaneler para tuzağı olmuş, doktorlar işlerini bitirip bir an önce evlerine dönmek istiyor ve kendilerince haklı oldukları yerlerde var mesela çalışma koşulları rezalet, inanılmaz bir bilgi kirliliği var, televizyonlardaki filmler, diziler reyting uğruna en kanlısından, en korkuncundan doğum sahneleriyle her yaştaki insanın bilinçaltını zehirliyor, çok eski değil iki kuşak öncesi evde doğurmuş ama senin için bu tamamen imkansız, güvensiz, zararlı, sağlıksız... İpleri elimize almak için daha pek çok neden sayabilirim. Artık pek çok konuda olduğu gibi doğum konusundada hiçbirşey eskisi gibi değil...

 

Bunlardan dolayı bilgilenin, seçenekleriniz olduğunu öğrenin, doğumlarınıza sahip çıkın, doğal olana değil, yapay-medikal-tıbbi olana soru işaretleriyle yaklaşın.

 

Ve doğal doğumdan korkmayın!!!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön