Normal doğum için doktor seçmek…

Her zaman söylüyorum, doğum sürecinde kesintisiz destek alan her anne normal doğum yapabilir. İyi destekten kastım, doğumun dilini bilerek destek olmaktır.

 

Bunun içinde biraz okumak, doğuma hazırlık kursuna gitmek, profesyonel bir doğum destekçisinden yardım almak ve doğum doktorunuzu-ebenizi-hastanenizi iyi seçmek çok önemlidir.

 

Bizim kadınlarımız genelde doğum yapacakları doktorları seçerken çevrelerinden yardım alırlar. Yakın arkadaşları, anneleri, ablaları hangi doktorla doğum yaptıysa yada hangi doktora gidiyorsa onlarda sorgusuz sualsiz o doktoru kendi bebeklerinin doğumuna destek olmaları için seçerler. "Ben felanca doktorla normal doğum yaptım, çok memnun kaldım sende ona git" gibisinden cümlelerle sıkça karşılaşırlar.

 

Şimdi diyeceksiniz " Özge başka nasıl seçeceğiz, kavunmu bu dibini koklayıp seçelim? "

 

Telaşa gerek yok, işte doğum doktorunuzu seçmenin püf noktaları:

1- Doğal doğumu destekleyen profesyonellere danışabilir, internetteki hamilelik ve doğumla ilgili forumlardan destek alabilir, doğuma hazırlık kursuna gittiğinizde bir kamuoyu yoklaması yapabilirsiniz.

 

2- Bir doktor değil, birkaç doktor seçeneğiniz olsun ve hepsiyle bir tanışma görüşmesi yapın. Randevu gibi değilde, tanışma gibi bir görüşme talep ederseniz bunu için ücret almayabilirler.

 

3- Bu görüşmede normal doğumun onlar için ne anlama geldiğini, doğum felsefelerini, bu süreçte annelere nasıl destek olduklarını anlamak için sorular sorun. Burası önemli, doktorlara sorularımızı "korkutmadan, onların egolarını ezmeden" sormalıyız.

 

4- Tabi soru sormak için sizinde normal doğumla ilgili seçimleriniz olmalı örneğin, " gerekmedikçe epidural kullanmayı tercih etmiyorum, gerekmedikçe epizyotomi uygulanmasını tercih etmiyorum, doğum sürecimde sürekli nstye bağlı kalmayı tercih etmiyorum" gibi...

 

5- Doktorun normal doğumu nasıl algıladığı ile ilgili en önemli nokta, siz soru sordukça cevap olarak kurduğu cümleleridir.  " Şimdi bunları konuşmak için çok erken, merak etme, sen bunları düşünme biz senin için herşeyi hallederiz, doğuma hazırlık kursu mu, gereksiz " gibi cümleler kuruyorsa durup bir düşünün derim.

 

6- Sorularınızı " Ben epizyotomi istemiyorum, ben suni sancı istemiyorum " gibi sormak yerine " Takip ettiğiniz doğumların kaçında epizyotomi-suni sancı yapma gereği oluyor? İlk doğumlarda epizyotomi gerekiyor mu? Doğumda hareket özgürlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğumda yeme-içme hakkında ne düşünüyorsunuz? Suni sancıyı ne zaman kullanmayı tercih ediyorsunuz? Sezaryen kararı ne gibi durumlarda alınır? Doğum için bebek ve anne sağlıklıysa gebeliğin kaçıncı haftasına kadar bekliyorsunuz? Göbek kordonunun geç kesilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğum sonrası anne-bebek ten tene temas hakkında ne düşünüyorsunuz gibi...

 

7- Doktor olarak yanında rahat edeceğiniz, size güven veren, çekinmeden rahatça konuşabileceğiniz birini seçmelisiniz.

 

8- Şunu unutmayın siz ne kadar kursada gitseniz, doulanızda olsa, ebenizde olsa, doğum planınızda olsa hastanelerde doktorun sözü geçer. Doğumda kendinizi doktorunuza teslim edersiniz ve etmelisinizde... Siz önceden herşeyi konuşursanız, isteklerinizi doktorunuzla paylaşırsanız kendinizi doğumun o mucizevi sürecine o kadar kolay bırakırsınız.

 

9- Bir doktorun çok ünlü bir profesor olası onunla harika, gereksiz müdahalelerden uzak bir normal doğum deneyimi yaşayacağınız anlamına gelmez ( ve gelebilirde...) Adı üzerinde doğum zaten doğal ve normal bir süreçtir ( acı olan hamile kaldığınızı öğrendiğinizde sanki hasta olmuş gibi hemen doktora koşmamızdır, negatif hipnoz işte tamda burada başlar) ve bu süreçte ihtiyacınız olan tek şey sabırla siz ve bebeğiniz için gereksiz müdahaleler yapmadan bekleyecek, sizi normal doğum yolunda yüreklendirecek bir doktordur. ( Aslında ebedir! )

 

10- Son katıldığım doğumda doktor doğal doğumun gelip geçici bir moda, epidural kullanmamanın dalga geçerek organik doğum olduğunu söylediğinde şok oldum. Siz bu şokları hiç yaşamayın, sorun soruşturun, doğuma hazırlık kursları için " onlarda normal doğumu orgazma çevirdiler" diyen doktorlardan uzak durun!

 

Sevgiler ve #direnturkiyem

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön