Normal doğuma ne oldu?

Normal doğuma ne oldu ya da normal diye gerçekleşen doğumlar gerçekten normal mi? Bebeklerin vajinal yolla doğması, o doğumun normal olduğu anlamına gelir mi?

 

İşim gereği pek çok anne adayıyla bir araya gelip, doğum hakkında bolca konuşma fırsatı buluyorum. Bu annelerin büyük bir çoğunluğu normal doğum yapmak istediklerini söylüyorlar ama ülkemizdeki doğum şartlarının pekte normal olmadığını maalesef bilmiyorlar…

 

Doğum yapmak ile ilgili bilgilenmedikleri, iyi desteklenmedikleri, doğum hayallerini, korkularını ve seçimlerini doktorlarıyla konuşmadıkları belki de konuşamadıkları için, her şeyleriyle kendilerini soğuk hastane süreçlerine teslim ediyorlar ve doğum sırasında başlarına gelen her şeyi normal sanıyorlar.

 

Doğum yapan kadınların çoğu bebeklerinin ve kendilerinin sağlık durumunda herhangi bir problem olmasa bile doğumlarını rutin olarak suni sancı ile başlatmaya ya da doğum süreci yavaş diye suni sancıyla hızlandırmaya, epidural anestezi kullanmaya, sürekli nst takibinde yatağa bağlanmaya, rutin olarak damar yolu açtırmaya, susuz ve aç bırakılmaya, serum takılmasına, gereksiz yere epizyotomi uygulamasına, bebeklerini doğurmak için birinin üzerlerine çıkıp var gücüyle karınlarından bastırmasına, mecburen çatalda zorla ıkındırtılmaya, doğum sonrası anne-bebek bağı için en değerli olan ilk saatlerde bile, bebeklerinden ayrı kalmaya katlanmak zorunda bırakılıyorlar. Bu durum İstanbul’un en pahalı hastanesinde de aynı, devlet hastanesinde de…

 

Kedilerin, köpeklerin, yunusların neden çatalda ıkınmaları gerekmiyor?

 

Bizde memeliyiz, onlarda…

 

İnsan olduk diye çok mu akıllandık, adam oldukta her doğal sürece burnumuzu soktuk. Yaratan bu kadar mı defolu yaratmış kadınları, bebeklerini içlerinde besleyip büyütüyorlar da onlara verilen doğurganlık yeteneğini neden özgürce kullanamıyorlar. Sadece buradan baktığınızda bile bu gidişatta bir acayiplik olduğunu fark edebilirsiniz.

 

Annenin ve bebeğin sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı yoksa yukarıda saydığım hiçbir müdahaleye rutin olarak maruz kalmadan ( gereksiz yere yapılmış her müdahale ardından başka bir müdahaleyi getirir ve doğum zorlaştırabilir ) doğum normal ve doğal olarak gerçekleşir. Doğal ilerleyen süreçte herhangi bir sıkıntı yaşanırsa, sezaryen dâhil tüm medikal müdahalelere anne açık olmalıdır.

 

Bu bilince gelmek için de baby shower dan önce doğuma hazırlanılması, bir kadının doğum yapmak için gerçekten nelere ihtiyaç duyduğunun öğrenilmesi gerekir.

 

Doğuma hazırlık kurslarına katılmak bu konularda kendinizi geliştirmek için harika bir seçenektir ama maddi durumunuz bu kurslara katılmanıza el vermiyorsa, ücretsiz yapılan doğuma hazırlık çalışmalarını araştırabilir, doğum ile ilgili bilgilendirici kitaplar okuyabilirsiniz. Mesela İçgüdüsel Doğum ya da Hypnobirthing…

 

Bu konuda doktorlarında farklı bir bilince ulaşmaları gerektiği inancındayım. Müdahalesiz normal bir doğum süreci yaşamak isteyen bir anne bunu destekleyen bir doktor bulmak için kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyorsa, burada da ciddi bir sorun var demektir.

 

Biraz karamsar yazdım galiba ama yanlış anlaşılmasın, umutsuz değilim. Doğumu doğallaştırmak, annelere bu mucizevi süreci tattırmak için çabalayan harika insanlar var ve çoğalıyorlar.

 

23-25 Nisanda İstanbul’da toplam 400 doktor, ebe ve doulanın katılacağı, 1. Ulusal Doğal Doğum Kongresi düzenleniyor. Sadece bu organizasyonun bile doğumlarımızı iyileştirmek, normalleştirmek adına çok büyük bir uyanış olduğu kanısındayım. Bende tüm heyecanım ve merakımla üç gün boyunca kongrede olacağım.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön