Tüm hayali küçük Ali'lere...

Bir insan, hiç tanımadığı ama günün birinde e-posta aldığı birine karşı saygı, güven ve inanç besleyip, onun yazdığı her bir sözcüğü içinin en derinlerinde hissedip, sonucunda da hayata karşı duyduğu tutku ve umut bin kat daha artabilir mi?  

 

Benim bu soruya cevabım kocaman bir EVET. Bugüne kadar yaşamadığım, hissetmediğim ve deneyimlemediğim hiç bir şeyi sizlerle paylaşmadım, paylaşmam da. İşte bu evet’i de bu kadar kocaman bir şekilde söyleyebiliyor olmamın sebebi birazdan okuyacaklarınız ve benim gibi, sizin gibi ve umuyorum ki birçoğumuz gibi bir Hayali Küçük Ali’nin daha varolduğunu bilmem…

 

''İşyeri fantezilerim adlı yazınızı okuyup da sizinle kafamın içindekileri paylaşmadan edemedim, edemezdim. 2013 mezunuyum ve hala hayalimdeki işi arıyorum. Size işimle mutluyum diyemiyorum belki şu an ama seçtiğim kariyerimle gerçekten çok mutluyum…

Şu 7 ay içerisinde tanıştığım, gözlemlediğim tüm şirket ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Ben onların sayesinde işim olmadan tecrübe sahibi oldum, onların sayesinde çok geniş olan hayallerimin merkezine nokta atışı yaptım, prensiplerimi, ne kadar kararlı ve doğru yolda olduğumu, çevremdeki bir çok insandan ne kadar da farklı şeyler düşündüğümü ve planladığımı fark ettim. Şu an size yazarken bile fark ediyorum ki bu süreçte çok üzülsem de yıpransam da, iyi ki her ânı yaşamışım. Sonuç olarak , ne olmak istiyoruma cevap vermem gerekirse; insan'a, gülümsemeye, dürüstlüğe ve eğitime önem veren biri olarak geleceğin en iyi İnsan Kaynakları ve Eğitim Uzmanı olacağıma ve seçtiğim, doğru bulduğum kişiler ile şirketin kültürünü çok kaliteli belirleyeceğime ve çalışanların mutlu hissettiği değer verildiği saygı gördüğü ortamı hazırlayacağıma gönülden inanıyorum. Merak etmeyin gereken eğitimlerimi de sık sık alıyorum. Aslında ben işte şu an hazırım!

Size yazmak, hayallerimi paylaşmak, seçtiğim mesleğimde çok mutluyum demek çok zevkliydi.'' Hayali Küçük Ali

 

''Adı üstünde bunları yazan da bir Hayali Küçük Ali... Gerçek hayat böyle değil ki! Herşey toz pembeymiş gibi sevgiden, saygıdan, tutkudan, umuttan, hayallerin peşinden koşmaktan bahsediyorlar'' diyebilirsiniz. O halde size bir sır vereyim... Herkes gibi benim de, iş hayatında yaşadığım ve gördüğüm şeylerden dolayı umutsuzluğa kapıldığım zamanlar oldu. Hala da oluyor, inanın. Maalesef şu bir gerçek ki, herkes işini olması gerektiği gibi yapmayabiliyor. Karşımıza her zaman iyi niyetli veya profesyonel kişiler çıkmayabiliyor.

 

İlk insan kaynakları deneyimimde yöneticimin bana ''Bundan sonra gülmeyeceksin, neden bu kadar sık İnsan Kaynakları Departmanına geliyor ki çalışanlar?! Bundan sonra gelmeyecekler, ona göre'' dediğine inanabiliyor musunuz? İşine heyecanla bağlı, gelecek vaad eden, gencecik bir insan kaynakları elemanına... Tabii ki, hayal kırıklığına uğradım, kendimi sorguladım ve üzüldüm... Ama en sonunda, her zaman olduğu gibi, içimdeki Hayali Küçük Ali galip geldi ve bu düşünceleri silip süpürdü. Nasıl bir çalışan, nasıl bir insan kaynakları yöneticisi ve en önemlisi de nasıl bir insan olmayacağımın kararını erkenden verebildim... Ve ne mutlu ki; ben bu şekilde bugünlere kadar gelebildim.

 

Bazı insanlar hatta bazen kendiniz bile, kulağınıza ''Bu kadar da doğru olman gerekmiyor. Kim idealist olmuş da başarılı olmuş. Yapmak istediklerinde direneceksin de ne olacak, sonunda elinde kocaman bir hiç ile öylece açıkta kalacaksın. Sen de herkes gibi yuvarlanıp git işte!'' diye fısıldayabilir. Bu fısıltılara kulak asmak, hayatta kendinize yapacağınız en büyük haksızlık olur. Evet hayat hiç de kolay olmayabilir. Karşılaştığınız herşey veya herkes, beklediğiniz veya hayal ettiğiniz gibi çıkmayabilir. Sizin dürüst ve doğru görmediğiniz insanlar da, bu hayatta bazı şeyler elde edip, başarı sağlayabilir. Ama gün gelir arkaya dönüp; yaptıklarınıza, kararlarınıza, seçtiklerinize baktığınızda ve aynada bugün içinizde taşıdığınız o ruh ile göz göze geldiğinizde, öyle bir gurur ve mutluluk kaplar ki içinizi, ''Hayata karşı tutkum, umudum herşeye rağmen iyi ki asla tükenmemiş.. Bazen bir e-posta, bazen ise tek bir sözcük bir insana saygı, güven ve inanç duymama iyi ki yetmiş'' derken bulursunuz kendinizi. Hatta belki ''İyi ki varsın'' diye fısıldarsınız Hayali Küçük Ali’nizin kulağına, kim bilir..

 

***

 

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

 

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön