Biz rahatladık darısı diğerlerinin başına!

Pazartesi günü derin bir oh çektik! Taa ben 8 aylık hamileyken tuttuğumuz nefesi sonunda üfürdük!

 

O günü dün gibi hatırlıyorum...

 

Rutin doktor kontrolündeyiz, akşamın yedisi. Karnımın üzerinde jelli aleti dolaştırıyor doktor. Gezintisi uzadı... Yüzünün değişimi hoşuma gitmiyor. Doğal bir endişeyle; “Ne oldu, bir sorun mu var?” diyorum. “Aslında” diyor doktor, “Bunu söylemem ne kadar doğru olur bilmiyorum. Çocuğun sağ boyun kısmında bir şişlik görüyorum. Kistik bir yapıya benziyor!”

 

İşte o dakika kocam ve ben birbirimize bakıp gözlerimizle tuttuk birbirimizin nefesini...

 

Ertesi sabah karnımdaki oğlumu inceleyen bir radyoloji uzmanı da bu şişliğin mutlaka takip edilmesi gerektiğini ve ancak doğumdan sonra cerrahi bir müdahale yapılabileceğini söyleyince tuttuğumuz nefes tıkanıp kaldı orada bir yerlere...

 

Doğumdan sonra ultrasonlar, narkozlu MR’lar, defalarca yapılan muayeneler neticesinde, alanında uzman profesör Hasan Doğruyol (özelde değil, üniversite hastanesinde çocuk cerrahisi ana bilim dalı başkanı), kesin tanıyı koydu. Tahmin ettiği üzere; o mısır tanesi büyüklüğündeki şişliğin adı lenfanjiom’du.

 

O dönem lenfanjiom’la ilgili ne bulduysak okuduk. Doktorların dediklerini mütalaa ettik. Genetik falan değil... En basitinden; hücrelerin oluşumu sırasında, sıvı birikimi kistik bir yapıya dönüşüyormuş! Bla bla bla...

 

Gördüğüm fotoğrafları ise gözümden silmek için çok çabaladım. (Keşke göz kenarımda, gerektiğinde kullanmak üzere bir delete tuşu olsa....) Bizim durumumuz, fotoğraflardaki gibi ‘vahim’ değildi. Ancak müdahale edilmezse şişliğin büyüyerek soluk borusunu tıkama ihtimali vardı.

 

Ve karar verildi, beklemeye lüzum yoktu!

 

Oğlum henüz iki buçuk aylıktı, ameliyathane girişinde çığlık çığlığa ağlarken koparıldı kollarımdan. (Hala kulaklarımda duruyor o yankılanma...)

 

Yaklaşık dört saat sonra da kocaman sedyenin üzerinde kendinden geçmiş ve birtakım hortumlarla sarmalanmış olarak geldi. Minik bebeğim bitkin düşmüştü.

 

Hasan Hoca ameliyatın başarılı geçtiğini, ‘ahtopot’ gibi damarlara sarıldığı için operasyonun uzun sürdüğünü ama kisti temizlediklerini söyledi. Yine de kontroller yapılacaktı. Nüksetme riski görmezden gelinmeyecekti.

 

İşte... Pazartesi günü de altı aylık rutin kontrol için hastanedeydik. Hasan Hoca “Tamam” dedi; “Ultrason temiz! Lenfanjiom belirtisi görülmüyor. Bundan sonra kontrole gelmenize gerek yok! Siz takip edersiniz artık.”

 

Ve... Kuş olduk, kuş!

 

Derin bir oh çektik, aylardır boğazımıza takılı kalan nefesi bıraktık gitti! Lenfanjioma ait ne bilgi varsa, beynim otomatiğe bağlamış gibi hepsini bir alt klasöre hapsetti.

 

Ben bu konuyu size anlattım...

 

Çünkü; hamileyken gidilen doktor ve yaptığı kontrollerin ‘hayati’ olabileceğini hatırlatmak istedim. (Hastane sürecinde; aynı sorunu yaşayan çocuklardan biri iki yaşındaydı ve zamanında fark edilemediği için durum çok ama çok ciddiye binmişti.)

 

Çünkü; Türkiye’de çocukların yüzde sekseninde lenfanjioma rastlanıyormuş. Öğrendiğimde hayret etmiştim, yaygınlığını bilin istedim.

 

Çünkü; (çocuğumun ateşlenip bitkin düşmesine bile o günleri hatırlattığı için dayanamayan ben) kimselere anlatmak istemediğim üzüntümün geride kalmasına olan sevincimi ve mutluluğumu paylaşmak istedim.

 

Darısı bu sorunu yaşayan herkesin başına...

Facebook Yorumları
Yorumlar
36
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Eylül 2018 Pazartesi 01:25

  Uludag universtesinde cocuk onkoloji bolumunu gidin

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2018 Pazartesi 15:10

  Nasil bir yol izlemeliyiz hasan beye ameliyat ettirmek icin

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2018 Pazar 10:41

  Bu doktor uludağ üniversitesinde

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2018 Cumartesi 00:19

  Hangi dr tel ve adi nedir soylermisz lutfen

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2018 Cumartesi 19:02

  Hangi doktor? Hangi şehirde? Bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 •  
  29 Mart 2018 Perşembe 17:17

  Doktor hangi şehirde acaba

  Cevapla
 •  
  29 Mart 2018 Perşembe 17:17

  Doktor hangi şehirde acaba

  Cevapla
 •  
  25 Eylül 2017 Pazartesi 08:26

  Benimde kizim lenfanjiom ameliyati oldu ama dilinde ve boynunda hàlà sislikler var bu normal mi acaba ilac veremeyiz cok kucuk diyolar kizim 16 aylik

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2017 Perşembe 04:00

  Benimde kizimda var 5 defa bleomsin tedavisi gördü sonuç aynı doktor hangi sehir de hangi hastanede acaba numarası varmi ??

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2017 Cuma 17:26

  Benim oglumda lenfanjiomla dogdu ve su an11yasinda 1defa sol boynundan ameliyat oldu 2defa dilinden oldu simdi ise dudak ve yanakta cikti oda bugun lenfoma oldugunu soylediler iyilesme yok cogalma var ne yapacagimi bilmiyorum

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön