İyi huylu kız çocuğu yetiştirmemek

Kızınızı nasıl alırdınız; İyi huylu mu kötü huylu mu? Yumuşak başlı mı, asi mi? İnatçı mı, uyumlu mu? Terbiyeli mi, cadaloz mu? Saygılı mı saygısız mı?

 

Ben kızımı pek iyi huylu yetiştirmedim. Yetiştirmemeye de büyük özen gösterdim, kendisinin huysuzluğundan çok da gurur duyuyorum. Sanmayın ki kolay... Bazen kendim ettim kendim buldum diyorum. Sonuç ürün, hayli zorlayıcı oldu ve tabi ki bir Murphy Kanunu olarak arada beni gelip popomdan ısırıveriyor.

 

Bir iyi huylu olmayan kadın, bir iyi huylu olmayan kız çocuğu; zaman zaman karşı karşıya geliyoruz ve zavallı etrafımızdakiler masa sandalye artık ne varsa bir şeylerin arkasına altına saklanmak zorunda kalabiliyor.

 

İyi huylu olmamak ne demek, öncelikle onu kendi bakış açımdan tanımlamak isterim. Benim için iyi huylu olmamanın tanımı şu: İstemediğim şey, durum ve insanlara; ayıp olur, yazık olur, ne denir, üzülür gibi nedenlerle uyum göstermemek.  İyi huylu olmamak sıklıkla ve bazen sertçe “hayır” diyebilmek demek. Nezaket kurallarını değil aklımdan geçeni söylemeyi tercih etmek demek. İçimden gelenin, dışarıdan yadırganması pahasına galip gelmesi demek.

 

İyi huylu olmamak, çokça cadolozluk, dik başlılık ve huysuzluk gerektirir. Yoksa kendinizi “hayır” diye hissederken,“evet” derken; gitmek istemezken giderken, kalmak istemezken kalırken buluverirsiniz.

 

Kızımı biraz bilerek biraz bilmeyerek buna doğru yönlendirirken çok da uzun uzun düşünüp büyük kararlar almamıştım. İkimiz de kendiliğinden oluverdik. Kendimden ya da kendi çocuğumdan şüphe duyduğum zamanlar tabi ki oldu. “Ne olurdu şu çocuk biraz daha yumuşak başlı olaydı da rahat edeydim” ya da “ne olurdu ben biraz daha yumuşak başlı olaydım da insanlık rahat edeydi.”

 

Sonra Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın ilgili paragrafını okumdum ve “oh çok şükür” diyerek arkama yaslandım. Kitabın yazarı, bir psikanalist olan Estes diyor ki; “Eğer size bir kez bile; cadaloz, inatçı, huysuz vs dendiyse, bilin ki doğru yoldasınız”.

 

Estes, toplumun ama en çok da ailemizin bizden uyumlu ve tutarlı olmamızı beklediğini bu beklentinin de vahşi doğamızı her geçen gün örselediğini söylüyor. Estes’in anlattıklarından iyi huylu olmamanın kadının kendi içgüdüsel doğasında ısrar etmesinden kaynaklandığını anlıyorum. Etrafınıza şöyle bir bakın, içinden gelen şeyde ısrar edip bunun için gerekirse kıyameti koparan ne kadar kız çocuğu varsa hepsine ağzımıza geleni sayıyoruz; “şımarık, huysuz, terbiyesiz!”

 

Üstelik Rene Brown’ın yaptığı o ünlü araştırmaya göre; sınır koyamayan insanlar yakınlık da daha zor kuruyor, “hayır” diyemezseniz şefkatli de olamıyorsun.   Brown ile yapılan bir röportajda son sözleri şöyleydi; “artık eskisi kadar tatlı biri değilim ama daha sevgi doluyum biriyim.”

 

Gerçek sevgi, şefkat ve nezaket için bir miktar “hayır”, bir miktar sevimsiz olmayı göze almak gerekiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
15
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 23:40

  Tam olmasını istedigim kızımı anlatıyor

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 16:59

  Bu tabire babannen uyuyor ama o maalesef sonuçta sevgimizdi yani huysuz olmak da fayda değil

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 14:28

  Deniz

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 12:21

  yarin o kiz çocuğu buyuyup suratiniza tokadi patlattiginda ve sizi huzurevine gonderdiginde şikayet etmezsiniz umarim !!!

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 11:32

  Hanfendi bence konuya oldukça tersten ve genel yargıyla bakıyorsunuz. İyi huylu ve güzel ahlaklı terbiyeli insan olmak, insanlara boyun eğmekle aynı şey değildir. O içinizden gelen her ne ise onu terbiye ederek iyiliğe yönlendirmektir. Yoksa içinizdengelen birgün birilerinin hayatını mahvedebilir.

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 08:57

  Yazdıklarınıza bir kız çocuğu annesi ve bir eğitimci olarak katılmıyorum,işiniz zor kolaylıklar diliyorum

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 07:46

  İyi huy zaten budur ki;))

  Cevapla
 •  
  17 Şubat 2017 Cuma 16:37

  İşte bizzz yaşasınnnn

  Cevapla
 •  
  17 Şubat 2017 Cuma 15:49

  sizin tarziniz su: kendini yakinarak ovmek. bu kadar basit. "cok cekiyorum, cok zor ama ikimizde harikayiz"satir aralarından okunuyor. size kisa surecte aydınlanmak, azıcıkta olgunluk dılıyorum..

  Cevapla
 •  
  17 Şubat 2017 Cuma 14:39

  İçinden gelenin gerçekten nerden geldiğine bakarak ve sırf iyi huylu olmamak adına olmadığı sürece.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön