Sosyal medya anneleri adına tüm annelerden özür dilerim

Gün geçtikçe azalan sosyal medya iştahıma rağmen, bilen biliyor biz buralara girdiğimizde buralar hep dutluktu. Anne olalı yedi yıl oldu, ben de bir çok kadın gibi anne olunca sosyal medya böcüğü oldum. Laptop’ımın üzerinde uzun süre kurumuş anne sütü damlaları vardı. Çok anlaşılabilir bir durumdu eve kapanmış, sosyal hayattan kopmuş ve yorgundum. Sosyal medyadan Allah razı olsun, bana o dönem hem sütümü sağıp hem hayata karışma imkanını verdi. Serde gazetecilik/yazarlık ve her şeyi köküne kadar adanarak yapmak olunca, olay üç beş postla gönlümü eğlemekle kalmadı.  Ebeveynlikle ilgili iki site ve sosyal medya platformunun kurucu ortağı oldum, çeşitli platformlarda yazılar yazmaya dijital dünyadaki anneler için içerik üretmeye başladım.

 

Özellikle anneliğimin ilk 3-4 yılında annelikle ilgili sosyal medyada rast geldiğiniz içeriğin önemli bir kısmında parmağım olduğunu en azından burnumu o konuya sokmuş, bir işler karıştırmış olduğumu söyleyebilirim.
Son üç yıldır ise elimi ayağımı hafiften çektiğim bu dünyada sadece kendi makalelerimle yer alıyorum. Artık her zaman da annelik üzerine yazmıyorum. Gene de dijital dünyada annelikle ilgili kalem oynatıp duran insanlardan biriyim.

 

İnsanın bir konuda iç muhasebe yapabilmesi için o konuyla arasında biraz mesafe girmesi gerekiyor. Yoksa boğazınıza kadar içindeyken bu muhasebeye imkan kalmıyor. Ben de sosyal medya anneliğimin olgunluk döneminde bu mesafeyi bulmuşken bir iç muhasebe yaptım ve sosyal medyada kalem oynatan tüm anneler adına ama en çok kendi adıma sizden özür dilemeye karar verdim.

 

Verdiğimiz tüm zarar, neden olduğumuz tüm vicdan azapları ve teşvik ettiğimiz tüm eksiklik duyguları için hepinizden özür dilerim. 

 

Neden ve nasıl mı?

 

Malum sosyal medya biraz yalan dolan bir yer. Kendi adıma içtenliğimi hiç kaybetmediğimi, olmadığım gibi görünmediğimi söyleyebilirim. Çocuğumun babası ile mutlu olmadığımız yıllarda bir tane “kociş” temalı fotoğraf koymuşluğum yoktur. Şu anda bile boşanmış olduğum eski eşimin kızımla daha çok fotoğrafını paylaşıyorum. Çünkü içimden geliyor, ortada bir yalandan durum bulunmuyor. Artık hepimiz her durumda ve herkes için bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bazı insanlar sosyal medyada sergilediği hayatlar büyük oranda kendi iç dünyalarını, duygu durumlarını, ilişkilerini yansıtmıyor.

İçtenliğimi ve iyi niyetimi hiç kaybetmediğimi düşündüğüm ve benim gibi çok sayıda sosyal medya annesi olduğunu bildiğim halde gene de bizi takip eden anneleri bir miktar örselediğimizi düşünüyorum. Sorun yazdığımız şeylerin doğru olmamasından kaynaklı değil bence, sorun yazılmayan şeylerde.

 

Sosyal medyada sizin önünüze koyduğumuz resim içtenliğimizi ne kadar korursak koruyalım hep eksik. Bu resim hep yazdıklarımızla çiziliyor. Siz o resme bakıp bir anne hayal ediyorsunuz, bir aile, bir anne çocuk ilişkisi, belirli idealler o yazılanlarla kafanızda canlanıyor. Ya yazmadıklarımız?

 

Bebek beslenmesine kafayı taktığım ilk yıllarda; aktarlardan tam yulaf buldurup evde öğüttürdüğüm tüm annelerden özür dilerim. Binbir güçlükle bulunan ve evde binbir eziyetle üretilen tam yulaf unun yulafın faydalarını sıralamış ve tarifler vermiş olabilirim ama evde yatılı bir bakıcım olduğunu ve haftada 3 gün de temizliğe birinin geldiğini söylemeyi ihmal etmiştim. Anne sütünü arttırmakla ilgili ahkam kesmiş ve binbir yöntem önermiş olabilirim ama yine o yöntemleri uygulamak için bütün gün evde sadece süt sağdığımı başka bir iş yapmadığımı söylemeyi hiç akıl edemedim.

 

Yine çocuk psikolojisi, eğitimi, okul seçimi ile ilgili kafanızda bir sürü “ideal” peyda ettiysem kusura bakmayın. O ideallerin kimisi sizin için mümkün değildi, pek çok kısmının da mümkün olmasına gerek bile yoktu, yüklüce bir kısmını da zaten ben de uygulayamamıştım. Eğer yazıların herhangi biri, bir türlü kendiniz için kuramadığınız,  uzakta bir yerde var olan bir ideal anneliğe neden olduysa kusura bakmayın.  

 

Yazamadığım şeyleri, ne yalan söyleyeyim, zaten şimdi de yazamıyorum. Ama şunu bilmenizi isterim, belki yıllar içinde benim anneler günü için yazdığım herhangi bir yazıma denk gelip okumuşsunuzdur. Ama HTHayat’ın benden iki sene önce özel bir proje kapsamında istediği Anneler Günü yazısını hiç bir zaman okuyamayacaksınız. Çünkü benim o yazıya yazmaya elim varmadı ve yazmadım. Sahte olacağına olmasın dedim, HTHayat anlayışla karşıladı.

 

Hiç yazamadıklarım, yazdıklarımdan daha çok benim resmimi tamamlıyor. Bu herkes için böyle. Size tavsiyem, sosyal medyada annelikle ilgili yazı, resim, video koymuş her kadını gördüğünüzde bunu hatırlayın.  O sosyal medya annesinin yazamadıkları için resimde boş bir alan bırakın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
38
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Şubat 2017 Salı 21:36

  Yazdığın özür yazısı bile buram buram ego kokuyor. Özrü kabahatinden büyük dedikleri tam olarak bu.. Senin yüzünden kendini evladına karşı yetersiz hissetmiş, çaresiz hissetmiş yaşadığı yaşam standardı yüzünden vicdan azabı duymuş Allah'a isyan etmiş kaç anne varsa onların göz yaşlarının adednce yan

  Cevapla
 •  
  31 Ocak 2017 Salı 05:18

  anneliği bir haltmış gibi millete pazarlamaktan vazgeçin kadınlara kendini yetersiz hissetttiren sahte hiç de göründüğü gibi olmayan hayatlarınızla milleti zehirlemeyin .tonla para evde bakıcı temizlikçi vardı deyip ..bir de hiç birşey yapmayıp sadece süt sağdığını söylemen katlanılır gibi değil .

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2017 Perşembe 00:06

  Dilinize yüreğinize sağlık .Son zamanlarda çocuklarımızın izlediği videolara maalesef anneliğimiz sorgulatıyor.Çocuk gelişimci olmama rağmen kendımden şüphe duyduğum anlar oldu.Vıdeoyu çeken o annelerın çocuklarının üzerınden para kazanıyor olduğunu düşündüğümde kendıme geldım.

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 22:33

  Şimdilerde daha tecrübeliyim 3.5 yaşında bir kızım var. İlk çocuk olmasının yeni anneliğin tecrübesizliğininde etkisiyle sosyal medya annelerine, sosyal medyadaki arkadaşlarıma bakıp kendimi çok yetersiz hissettiğim depresyona girdiğim dönemler oldu. Sonra bir gün sosyal medyada mükemmel anne sandığ

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 21:24

  İstisnasız herkes buldumcuk oluyor ilk annelikte; en azından başkalarına ders vermeyecek kadar mütevazi olabilsek..

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 17:09

  hala yaziya, durusluge tesekkur eden dumbelekler var. takdire sayansiniz

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 16:38

  Dürüstlüğünüz için teşekkür ederiz.. Oğlum küçükken siz değil ama etrafımdaki anneler bana kendimi çok yetersiz hissettirmislerdi. Sanki onlar herşeyi mükemmel yapıyorlar ama ben herşeyi denesemde ya eksik yada yanlis yapiyordum.. Bir dönem çok çok kötü hissettiğimi itiraf etmek zorundayım..

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 14:28

  @burcukaratasmetin hesabı ile yürüttüğüm sosyal medya anneliğimden ötürü benim adıma dilediğiniz özre hiç ihtiyaç duymadığımı belirtmek isterim. Takipçi kardeşlerimden biri göndermiş yazınızı, genel geçer olarak doğru fakat şahsım adına değil. Kaide bakidir lakin istisnalar da müstesnadır. Sevgiler.

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 17:15

  vay arkadaş bu nasıl bir ego...

 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 03:41

  İctenliginiz icin tebrigi hakediyorsunuz.☺

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön