Doğum sanatı

Doğum sanatı ile ilk İçsel Doğum Doula Eğitimim sırasında tanışmış ve çok etkilenmiştim. Resim yapmayı pek sevmem, hatta pek beceremem de. Artık bunu kızım da biliyor:  “Anne bana timsah çizer misin?” diyor,  “Ben de baban daha güzel çizer, o çizsin.” diyorum. Babasına gidip, “Annem resim yapamıyor” diyor. Ama bu sanat bildiğiniz sanat değil, güzel resim yapma zorunluluğunuz yok. Aslında bu çalışma bir dışa vurum tekniği. Sözel olarak anlatamadıklarımızı resim gibi dolaylı bir tekniğe aktarabilme çalışması.


Rüyalarımız, hayallerimiz, kaygılarımız bizi bilinçaltından bir şekilde etkiler. Söz konusu hamilelik olunca daha da bir endişeli ve kaygılı olabiliriz.  Doğum sanatı çalışması yapmak, içinizdeki kaygıları gün ışığına çıkartabilir. Çalışmanızın illa bir uzman/psikolog tarafından yorumlanmasına gerek yok. Siz sadece resminiz ile kendinize farkındalık yaratıyorsunuz. Resmin içeriği önemli değil. Resmin sonunda kendinizi iyi de hissedebilirsiniz, kötü de. Genelde bir rahatlama hissedilir, çizdikten sonra fark edeceksiniz.Gelin şimdi sizinle, doğum sanatı çalışması yapalım.

Resim yaparken dilediğiniz gibi özgür olun. Kimseye bir şey beğendirmiyorsunuz. Rahat bir oturuşa geçebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın sessiz olmasına dikkat edin. Elinize büyük bir resim kağıdı ve dilediğiniz türden boya kalemleri alın. Başlamak için rahatlayın ve gözlerinizi kapayın. Doğumunuzu düşünün. Yoğun bir hazırlık içindesiniz. Doğumunuzu bir manzara olarak düşünün. Nasıl görünüyor, nasıl bir yoldan geçiyorsunuz? Bu manzara size nasıl bir his yarattı? Aklınıza gelen ilk rengi alın ve çizmeye başlayın. Dilediğiniz zaman rengi değiştirip, resminize devam edin. Nasıl bir manzara görüyorsunuz. Bulutlar, ağaçlar, nehir, deniz, güneş var mı? Bu manzara içinde siz neredesiniz, yanınızda kimler var? Neler gerekli bu manzara içinde. Doktorunuz, eşiniz, bebeğiniz, siz neredesiniz? Bitirdikten sonra resminize bir bakın. Resmin en çok hangi bölümü sizi ilgilendiriyor. En çok ne dikkatinizi çekiyor? Ne hissediyorsunuz? Endişe, kaygı, mutluluk? Resmin içinden ne çıkarıyorsunuz? Hissettiklerinizi bir kağıda yazabilirsiniz. Yazdıklarınızı ve resminizi biri ile paylaşmak zorunda değilsiniz. Önemli olan sizin ne gördüğünüz ve ne hissettiğinizdir.


 

 

“İçinizdekini dışa vurduğunuz zaman dışa vurduğunuz şey sizi koruyacaktır. İçinizdekini dışa vurmadığınızda, içinizde tuttuğunuz şey sizi mahvedecektir.” Aziz Thomas’ ın Müjdesi- Gospel

 

Kaynak: Pam England İçgüdüsel Doğum Kitabı

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön