Bu ayıbı örtmez!

Herkese iyi pazarlar… Geçtiğimiz günlerde basında çokça çıkan ve hepimize, tüm Türkiye’ye pes doğrusu dedirten bir haberden bahsetmek istiyorum. Milli paralimpik tenisçi Büşra Ün, engelli rampası bulunmayan noter binasına çıkamadığı için para cezasına çarptırılmıştı. Bu olayı ilk duyduğumda 'olmaz böyle şey!' dedim. Haberi araştırdım, hakikaten hayrete düştüm. Yani engelli bir birey, engelinden dolayı bir işlem yapamadığı için para cezasına çarptırılmıştı. Gerek sosyal medya gerekse haberi duyan vatandaşlarımız inanılmaz bir tepki verdi ve karşılığını bir nebze de olsa alabildik diyeceğim ancak ben bu ülkede engelliye yeterince özen gösterildiği konusunda ciddi şüphe ve endişelerim var. Ben yıllardır gerek yazdığım kitaplarla gerekse HT Hayat'taki köşe yazılarımda engellilerin sorunlarını ve çözüm yollarını bıkmadan usanmadan anlatıyorum ve anlatmaya da devam edeceğim. Özellikle buradaki köşe yazılarım konusunda çok olumlu geri dönüşler alıyorum…

 

Konumuza geri dönersek; Büşra Ün’e, gittiği noterde engelli rampası bulunmadığı için bina önünde hizmet verilmesi, bunun için de "yol ücreti" kesilmesi olayı ile ilgili notere ve bina sahibine idari para cezası uygulandı. Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Buca ilçesinde gittiği 16. Noterde engelli rampası olmadığı için bina önünde evrak imzalaması karşılığında yol ücreti talep edildiği haberleri üzerine inceleme başlatıldı.

 

İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunun incelemesi sonucu, İzmir 16. Noterinin hizmet verdiği iş yerinin erişilebilirlik açısından eksikleri bulunduğu tespit edildi.

 

Eksikliklere ilişkin 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibine 3 bin lira, notere de kamu kurumu olması nedeniyle 15 bin lira idari para cezası kesildi.

 

Paralimpik tenisçi Büşra Ün, sosyal medyadaki paylaşımında, gittiği noterde engelli rampası bulunmaması nedeniyle noter görevlisinin bina önünde imza atması karşılığı kendisinden 17,74 liralık yol ücreti kesildiğini dile getirmiş, ücret daha sonra iade edilmişti.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön