Tüm dünya ALS hastalığına dikkat çekmek için yarışıyor!

Merhaba sizlere, bu hafta sosyal medyada yer alan 'meydan okuma' başlıklı paylaşımlar ALS hastalığına hem dikkat çekmek hem de yardım etmek amaçlı yapılıyor.

 

Ben de bu güzel olaya katılmaktan mutluluk duyuyorum ve herkesin yapmasını istiyorum. Konu ile ilgili yasadikca.com' un haberi şöyle;

 

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığının yeni reklam yüzü Facebook Mark Zuckerberg oldu!

 

ALS hastalığına dikkat çekmek isteyen teknoloji devlerinin sahipleri reklam filmleriyle karşımıza gelmeye başladı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg'den sonra şimdi de Microsoft'un kurucusu Bill Gates, hastalığa dikkat çekmek için başından aşağıya bir kova su döktü.

 

Zuckerberg'in başlattığı kampanyaya 2 haftada 4 milyon Dolar

 

ALS hastalığına bağış toplamak için ilginç bir kampanya başlatıldı. ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan sıra dışı kampanyaya, Microsoft’un kurucusu Bill Gates de katıldı.

 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, geçen hafta başından aşağı bir kova su dökerek ALS hastalığına dikkat çekmişti. Aynı zamanda kovayı döktükten sonra Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve iki kişiye daha meydan okuyan Zuckerberg, Gates’e “24 saat için kampanyamıza katıl ve suyu dök” demişti. 76 milyar dolarlık servetiyle ‘Dünyanın en zengin kişisi’ olan Bill Gates de Zuckerberg’e yanıtı kovayla verdi.Videoda önce Zuckerberg’in kendisine meydan okuma videosunu izleyen Gates, kendi geliştirdiği bir kova dökme tasarımı ile buzlu suyu başından aşağı döktü.

 

Gates, önce ABD Başkanı Barack Obama’ya meydan okusa da Başkan’ın kendisini geri çevirmesiyle, 3 başka isim söyledi. Kampanyaya katılan her kişi 3 kişiye meydan okuyarak, kampanyayı duyurma çağrısında bulunması gerekiyor. Eğer davet edilen kişi suyu dökmezse 100 bin dolar ödemek zorunda.

 

Şimdiye kadar 4 milyon dolar bağış toplandı. Kampanyaya ABD’li teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Twitter CEO’su Dick Costolo da başından aşağı buzlu su dökerek destek verdi.

 

Dünyada her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan hastalıklardan biri olarak kayıtlara geçen Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı için yardım kampanyasının yüzü Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg oldu ve dünyanın sayılı zengnlerinden hatta en zengini olan kişi Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i de bu kampanyaya yardım etmesi için bulduğu yöntem dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

 

Kampanyaya dahil olan Zuckerberg de çektiği videoda kafasından aşağıya bir kova buzlu suyu aniden döküyor ve sonra "Gerçekten soğukmuş" diyor. Zuckeberg uzun süredir en büyük rakiplerinden biri olarak bilinen Gates, Sheryl Sandberg ve Reed Hastings'e meydan okuyor.

 

Bir sinir sistemi hastalığı olan "Amyotrofik Lateral Skleroz" (ALS) hastalığına karşı mücadele veren ALS Vakfı, bağış toplayabilmek için ilginç bir kampanyaya imza attı. Amerika'da faaliyet gösteren derneğe bağış yapılması için New Jersey Valisi Chris Christie'nin önderliğinde başlayan "Ya başından aşağı bir kova buzlu su dökersin ya da hem bunu yapıp hem de 100 dolar bağışta bulunursun" kampanyası teknoloji dünyasının önderleriyle ses getirmeye devam ediyor. Vakfın ilginç online kampanyasına katılan kişiler çektikleri bir videoda başlarından aşağıya içi buz dolu bir kova suyu döküyor ve 3 kişiye meydan okuyor.

 

Hem buzlu su döktü hem bağış yaptı

 

Kampanya dahilinde New Jersey Valisi Christie'nin meydan okuduğu Zuckerberg de çektiği videoda kafasından aşağıya bir kova buzlu suyu birdenbire döküyor ve sonra "Gerçekten soğukmuş" diyor. Zuckeberg uzun süredir en büyük rakiplerinden biri olarak lanse edildiği Gates, Sheryl Sandberg ve Reed Hastings'e meydan okuyor.

 

30 yaşındaki milyarder, başından aşağıya su dökmesine rağmen kampanyaya bağış yapmayı ihmal etmedi. Zuckerberg'in kampanyaya katılması için 24 saat verdiği Gates de kampanya dahilinde çekilen bir videoda oldukça ilginç ve komik görüntüler sergiliyor. Ancak Gates'in cevabı ise diğerler katılımcılardan farklı görünüyor. Zira Gates önce Zuckerberg'in kendisine meydan okuma videosunu izliyor ardından kova tasarımı geliştiriyor; buzlu suyu başından aşağı hazırladığı düzenekten döküyor ve 3 kişiyi düelloya davet ediyor.

 

İki haftada 4 milyon dolar toplandı

 

Kampanyaya 29 Temmuz ile 12 Ağustos tarihleri arasında 4 milyon dolar bağış toplandığı ve hastalığa yönelik farkındalığın her geçen gün biraz daha arttığı belirtiliyor. Kampanyaya dair gelişmeler vakfın Twitter (@alsassociation), Facebook ve Youtube hesaplarından takip edilebiliyor.

 

İsmini beyzbol yıldızından alıyor

 

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması sonucunda meydana geliyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kasta zayıflık ve yutma zorluğu gibi semptomlar görülüyor. Uzmanlara göre motor nöron hastalığı olarak da anılan ALS'ye yakalanan hastalar, ortalama 3 ile 5 yıl yaşayabiliyor. Hastalık, zihinsel fonksiyonlara zarar vermiyor. "Lou Gehrig Hastalığı" olarak da bilinen ALS bu adını, 1939'da aynı hastalığa yakalanan Amerikalı ünlü beyzbol oyuncusundan alıyor.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön