Helal olsun Berna Laçin...

Merhabalar sizlerle bu hafta çok sevindiğim bir olayı köşemde yazarak paylaşacağım. Sosyal medya güçlü bir iletişim aracı olduğunu bir kez daha gösterdi. Ünlü oyuncu Berna Laçin, tanıdığı bir engellinin okula alınmadığını ve bakım ücretinin ödenmemesi üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’e tweet atarak sorunun çözülmesini istedi.  Bakın sonra neler oldu ?

 

Konu ile ilgili Habertürk’ün haberi şöyle:

 

Oyuncu Berna Laçin'in tanıdığı bir ailenin özürlü çocuğunun okula alınmayışına ilişkin attığı tweet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den yanıt buldu.


Geri dönüşü olmayan şekilde özrü bulunan 5 yaşındaki çocuk için evde bakım aylığı bağlanırken, Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim ve Öğretim Rehabilitasyon Merkezi'ne kaydı yapıldı.

 

Berna Laçin ağır engeli bulunan kız çocuğunun özürlüler okuluna alınmaması, bakım aylığı bağlanmaması gibi yaşadıkları zorlukları sosyal paylaşım sitesi Twitter'da paylaştı.

 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Twitter hesabı üzerinden "Bilginiz vardır. Arkadaşlarımız 5 yaşındaki engelli çocuğumuzla ilgili incelemeyi yaptılar. Konuyu değerlendirdik" şeklinde tweet atarak, çocukla ilgilenildiğini belirtti.

 

Bakan Şahin'e Twitter'da teşekkür eden Berna Laçin, yaptığı açıklamada; bakıma ihtiyacı olan, yürüyemeyen, kendi başına tuvaletini yapamayan, doğuştan her türlü geriliği bulunan kızları için aylık bağlanması, okula alınması gibi her yolu deneyen ailenin gittikleri, çaldıkları her kapıdan olumsuz yanıt almaları üzerine kendisinden yardım istediklerini söyledi.

Özürlülerle ilgili özel okulların şartlarının aile tarafından karşılanamadığını, ailenin düzenli bir geliri olmadığını belirten Laçin, çocuk için maaş bağlatmak isteyen aileye özürlü raporunun süresinin dolduğunun söylendiğini kaydetti. Laçin, "Kalıcı bir özürde raporun süresi mi olur? Kişinin bacağı yoksa, bir daha bacak mı çıkacak" dedi.

 

Bakan Fatma Şahin'in engellilerin okula alınması gerektiği yönündeki açıklamalarını takip ettiğini belirten Laçin, "Fakat okula gidince almıyorlar. Ne yazık ki bu işi yürüten insanlar kolaylık sağlamıyor. Bunu bakanlıkla da konuştum. Bununla mücadele ettiklerini söylediler. 'Bu koyduğumuz kanunların yürütülebilmesi için mücadele veriyoruz' dediler. Bu insanların iyi niyetine ve bir şey yapmak istemesine bağlı. Çünkü kuralı koyuyorsunuz, o da yetmiyor" diye konuştu.

 

"Şikayetiniz iyi oldu"

Bakan Fatma Şahin ile daha önce tanıştığını dile getiren Laçin, şöyle devam etti:
"Çocuklarla ilgili iyi bir şey olduğunda Fatma Hanım bana tweet atıyor, falan. İlgilendiğim ve insanlara duyurduğum için aramızda böyle birşey gelişti. Daha önceden de devlete okul yaptırmak için kampanyada birlikte çalışmıştık. Ben de bunlara güvenerek, 'Engelli çocuk var, bir türlü okul için yer bulamıyorum' diye tweet attım. Aynı gün Bakan Fatma Şahin beni telefonla aradı. Kendisi durumu anlamak istediğini söyledi. Okul, 'Yürümüyor, tuvalet ihtiyacını kendisi karşılayamıyor' diyerek çocuğu almadı. 'Biz bakımı sağlayamayız' dedi. Bakanlık da 'Yapmaları gereken şeyler var' diyor. Bir bakıma ben okulu da şikayet etmiş oldum. Şahin, 'Şikayetiniz iyi oldu. Biz bununla mücadele etmeye çalışıyoruz' dedi. Ertesi gün çocuğun aylığı bağlandı, engelliler okuluna kaydı yapıldı. Bakanlık tarafı teşekkür etti. 'Kuralların uygulanmamasına biz de üzülüyoruz. Bunları bilmemizde fayda var' dediler. Bu durumda olan çok çocuk var. Dilerim hepsinin sorunu tez zamanda çözülür."

 

Engelli için rehabilitasyon önemli

Oyuncu Berna Laçin, elinden geldiğince bu tür desteklerde bulunmaya çalıştığını ifade ederek, engelli çocuklar için rehabilitasyonun önemine dikkati çekti.

Laçin, "Çocuk, belirli bir tedaviyle belki tuvaletini kendi yapabilecek. Belki yürüme ihtimali olacak. Bir insanın yürüme hakkı niye elinden gitsin? Niye bu çocuk eğitilmesin. Eğitilirse belki onun da ileride yapabileceği bir iş olur. Devletin bu imkanları varsa bütün halk bundan faydalanmalı. Bu sorun bir günde çözüldü ama böyle binlerce engelli çocuk var. 'Bunu da atıverelim' denilecek birşey değil. Bunlar bizim evlatlarımız, biz sorumluyuz" diye konuştu.

Sanatçı olarak eleştirilerini çekinmeden yapan birisi olduğunu söyleyen Laçin, Bakan Şahin'in bu alanda çok iyi çalıştığını düşündüğünü, ancak Türkiye'de hala eksiklikler olduğunu kaydetti.

 

Ben de Berna Laçin’e katılıyorum. Bu konularda Avrupa standartlarının hala çok altındayız yavaş yavaş adımlar atılıyor ancak yasaların pratikte uygulanması biraz zaman alabiliyor. Gelecekte bu sorununda çözüleceğini umuyorum.

 

HERKESE MUTLU VE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön