Dicaprio’nun Oscar aldığı dünyaya çocuk getirmek

Bazıları sarışın sever, hayat da tesadüfleri sever, diyerek gireyim bu haftaki yazıma. Kötü bir giriş, biliyorum. Ama iyi hakkında bir fikre sahip olmamız için arada kötüyü göstermek gerekiyor. Aslında bu haftaki yazım tam da bununla ilgili.

 

Hafta sonu birkaç güzel film seyrettim. Bunlardan biri de Alejandro González Iñárritu’nun Birdman adlı filmiydi. Iñárritu benim canım. Bu sene de ödül alarak “En İyi Yönetmen Oscarı”nı üst üste iki defa kazanan tek yönetmen olması onu benim gözümde daha da büyütüyor. Yine de ondan değil, Birdman filmindeki oyunculuklardan ve özellikle Michael Keaton’dan bahsetmek istiyorum.

 

Iñárritu, Keaton’ın Batman serisindeki başarısından sonra (ki o da Birdman gibi kanatlı bir süper kahraman) kariyerinde yaşadığı durgunluk yüzünden mi rolü Keaton’a teklif etti bilinmez ama Keaton’un dönüşü de en az Birdman kadar görkemliydi. Çok az oyuncuyu filmdeki diğer unsurları es geçerek seyretmişimdir. Keaton’u işte öyle bir hayranlıkla seyrettim. Hani küllerinden doğmak deyimini kullanmanın tam yeri. Keaton, oyuncuya oyunculuk dersi, seyirciye de çok az oyucunun verebileceği gerçek bir oyunculuk hazzı verdi.

 

Gelelim yazının başında sözünü ettiğim tesadüfe. Birdman’ı izledikten bir gün sonra, yine bir Iñárritu filmi Oscar aldı. Üstelik bu kez, “En İyi Erkek Oyuncu Oscarı”nı da Leonardo DiCaprio’ya kazandırarak. DiCaprio’nun Oscar almasına çocuklar gibi sevinen arkadaşlarımı görebiliyorum. Kimi gençliklerini bu uğurda heba etti. Onların bayramıdır bugün. Yine de şu kıyaslamayı yapmadan edemiyorum. Keaton’ın o oyunculukla alamadığı Oscar’ı, ne yaparsa yapsın bebek yüzünün ötesine geçemeyecek olan DiCaprio’ya vermek caiz midir? Buradan da şu tartışmaya girmek istiyorum. Bugüne kadar verilen Oscar’larda genel olarak adalet sağlanabilmiş midir? Şu an yapılan Oscar adaylarının ve kazananlarının beyazlar olduğu ve ödül dağıtımında ırkçılığın yapıldığı tartışmalarına bir de hakkaniyet kavramını ekleyelim. Önerim şudur: Her yıl adaylar kendi içinde yarışsın, sonra bugüne kadarki Oscar’lar birbirleriyle kapıştırılsın ve tüm zamanların en iyileri belirlensin. Olur mu? Bence olsun. Mademki, aramızda DiCaprio’nun Oscar aldığı dünyaya çocuk getirmek istemeyenler var… O zaman görelim bakalım DiCaprio yaman, Keaton mı yaman!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön