Kendini reddedeni kim hayatına kabul eder ki?

Güzel bir kadın. Bakımlı. İyi giyiniyor. Dip boyasız, makyajsız sokağa çıkmıyor. Hep parfüm kokuyor. İyi bir yerde çalışıyor. Mültimilyarder değilse de bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Başını sokacağı bir çatı, ayağını yerden kesen bir arabası, elmalı bilgisayarı, sırtında aynı motifi taşıyan havalı bir cep telefonu var. Canı azıcık sıkılsa telefonunda kayıtlı bir düzine arkadaşı ve onu seven bir sevgilisi.

 

Fakat olduğu, sahip olduğu hiçbir şey ona yetmiyor.

 

Mesela halhal takmaya karar veriyor, alıp takıyor, sonra yolda hemcinslerini incelerken, ayak bileklerinin kalın olduğuna karar veriyor. “Keşke benimkiler de ince olsalardı.”   

 

Saçları belinde bir kadın görünce kendini onun yerinde hayal ediyor, kendi saçları omzunun biraz altında. Kendi saçları güneş gibi parlıyor, yine de o sarı bir kafayla karşılaşınca sormadan edemiyor.“O daha mı doğal duruyor?”

 

Boyu bir altmış sekiz, topukluyla bir yetmiş beş. Ama mağazalarda, dükkânlarda yan yana düştüğü diğer kadınlarla boy ölçüşüyor. “Benden daha mı uzun?”

 

Vitrinde görüp vurulduğu elbise üzerinde. Sanki onun için biçilip dikilmiş gibi. Başka birinin üzerinde görünce merakını gizleyemiyor. “Ona daha mı çok yakışmış?”

 

Takı seviyor, sevgilisi doğum günü hediyesi kolye almış. Bir arkadaşının sevgilisinin hediyesini hatırlıyor. “O takım almıştı, kolye, küpe, yüzük takım.”

 

İnsanın olduğu şeyden memnun olmaması fena bir hal. Neysen o olduğunu kabul etmiyorsun. Harika da olsan kendini hep değiştirmek istiyorsun. Kendini hayal ettiğine dönüştürmek yetmiyor, gördüğüne benzemek istiyorsun. Bir an sonra başka birini görüp onun gibi olmak isteyeceksin. Duru durağı olmayan bir çaba.

 

Kendini diğerleriyle kıyaslamanın ötesinde bir durum bu. Aynı anda herkes ve her şey olmayı isteme hali. Göze güzel görünen herkes, her şey olma çabası.

 

Böyle biri,biraz daha uzun topuklu giyip boyunu uzatabilir. Saçına daha doğal görünen bir ton bulabilir. Ayak bileklerini olduğundan ince gösterecek hilelere başvurabilir. Eğer kendinde o gücü buluyorsa, hayatını, gördüğü her güzel şeye benzemeye çalışarak geçirebilir. Geçici, uçucu, anlık tatminler peşinde bir yolculuğu, âni ve keskin düşüşlere rağmen bir yaşam biçimi olarak benimseyebilir.

 

Ne var ki seçimleriyle neye, kime benzerse benzesin asla kendinden memnun olamaz. Kendini her an reddetmeye hazır birinin memnun, mutlu, huzurlu olma ihtimali var mı?Bu kişi kendini başkalarına beğendirebilir mi? Böyle birini kim beğenir ki?

 

İnsan kendini beğenmezse onu kimse beğenmez. İnsan kendinden memnun olmazsa ondan kimse memnun olmaz.Olduğu haliyle kendiyle vakit geçiremeyen biriyle kimse vakit geçirmek istemez. “Aynı anda herkes, aynı anda her şey olmak isteyen” birinin hırsı herkesi korkutur. Başkalarında benzeyecek bir şeyler arayıp bulma, o kişi, o güzellik, o özellik, o “şey” olma çabası aynı zamanda kendinden kaçmaktır ve kendinden kaçan biri hayatındaki insanları da kaçırır.  Kendini reddedeni kim hayatına kabul eder ki?

 

Böyle bir insan benzeyecek birileri, bir şeyler ararken bazen sokakta birine rastlar. Ona göre hiçbir özelliği yoktur. Ama yanında elinden tutan biri vardır. Seviliyordur, yüzü gülüyordur, mutludur. Bir an onun gibi olmak ister, halinden memnun, mutlu. Olamaz.

 

Nasıl olsun ki?                        

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:33

  Aynen kendisiyle mutlu olmayan insan hic bir seyden mutlu olmaz

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2018 Pazartesi 14:44

  Hasta ruhlu boylw insanlae mutlaka psikolojik tedavi uygulanmali çünkü boyle insanlae aile kuracak olursa vay o kocanın haline bay o çocuk larin jaline

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön