Sheapard Fairey ve Sokak Sanatı...

Sheapard Fairey, günümüzün en ünlü "Street Art" sanatçılarından biridir.

 

Bugün Fairey’nin tüm eserlerinde OBEY imzasını görebilirsiniz. OBEY poster ve çıkartmaları artık günlük hayatımızın içinde ansızın gözümüze çarpar hale gelmiştir.

 

Bu eserlerin birçoğu bazen bir tişört üzerinde veya bir sokak duvarında ansızın karşımıza çıkabilmektedir. Amaç, insanların etraflarında var olan ama fark edemedikleri şeyleri fark ettirmeyi hedeflemektedir.

 

Günümüzde OBEY, Fairey’nin logosu olmaktan çok daha öte boyutlarda anlam taşır hale gelmiştir.  

 

"İtaat et" anlamına gelen kelimeyi kendisine logo olarak seçerken aslında Fairey "devletten nefret ediyorum, kahrolsun sermaye" diye düşünen ve içinde bulundukları sistemi sürekli eleştiren ve aynı zamanda da bu sisteme sürekli boyun eğen kişilerin kendileriyle yüzleşmeleri düşüncesinden yola çıkmıştır.

 

"İnsanlara ne yapmaları gerektiğini söylememin doğru olmadığını hissediyorum. Çünkü her zaman haklı olmayabilirim" diyen Fairey, tüm eserlerinde ayrıca OBEY çıkartma ve posterlerinde apolitik duruş sergiler ve taraf belirtmez.

 

Fairey, insanların tüm bu çalışmaları kendilerinin yorumlamasını ister.

 

Neticede insanlar bu kelimeyi ve posterde ki mesajları etrafında yaşadıkları olaylar ve ortamlar ile ilişkilendiriyorlar. OBEY saçma ve soyut (abstract) kurallar tarafından susturulmuş şeyleri tekrar su yüzüne çıkartıyor. Fairey, OBEY’in artık klasik bir fenomen olduğunu da söylüyor...

 

OBEY poster ve çıkartmaları insanların dikkatini kolay ve başarılı bir şekilde çektiğinden dünyada da çok etkili sonuçlara ulaşıyor.

 

İlgi çekmesinin nedeni; kimsenin daha önce anlam veremediği bir kelimeyi veya bir durumu en basit şekilde propaganda ya da slogan haline getirmiş olması...

 

E durum böyle olunca yapılan iş bir ilk oluyor aynı zamanda bir bilinmeyen oluyor ve herkesin ilgisini çekiyor.

 

Yapılan işlerden herkes kendi anlamını kendi çıkarıyor. Kimi zaman bir şapka üzerinde kimi zaman bir tişört üzerinde görüyoruz. Kimi zaman kocaman bir duvarda, kimi zaman küçücük bir stiker da...

 

Bazıları toplum tarafından kabul edilmiş bazıları edilmemiş. Nasıl tepki alırsa alsın veya boyutları ne olursa olsun bu propaganda veya bu eserler insanları ne kadar çok düşündürür ve ne kadar çok meraklandırırsa başarısı da o oranda artıyor.

 

Ve tabii bütün bunların sanatla başarıldığını bilmek insanı çok ama çok şaşırtıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön