Beyaz Şehir Belgrad’da aylaklığın keşfi

Belgrad, haritalara ve mekân listelerine değil, yer ve yön duygularına teslim olarak sürprizli ara sokaklarında kaybolup uzun yürüyüşler yaparak, acele etmeden keşfedilmesi gereken bir şehir... Bunu yapmak için en güzel zaman ise değişken hava koşullarıyla uyumlu sürprizlerini sunduğu ilkbahar aylarıyla yaz başı...

 • Bir şehrin sokaklarında plansızca yürürken günlerden hangisi olduğuna, saatin kaçı gösterdiğine bakmaksızın aylaklık yapmanın o şehri en iyi tanıma yöntemi olduğuna inanıyorum. Bu aylaklık hali sizde de plansızlık kaygısıyla hep bir şeyi (en gözde mekânda yemek yemek, en ünlü müzenin tüm katlarını santimetrekaresine kadar gezmek gibi) kaçıracakmışsınız hissi yaratmıyor; yer-yön kayıplarına aldırmaksızın keşfe başladığınız şehrin coğrafyasına duygusal bir aşinalık kazandırıyorsa Belgrad’ı gezi listenize almalısınız. Sırpça’da ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelen Belgrad, gün boyu sürecek uzun yürüyüşler yapmaya, bisikletle seyahate ve ara sokaklarında beklenmedik keşiflere imkân tanıyan sürprizli bir şehir. İnsanın omuzlarındaki yükü hafifleten, özgün bir ritmi olan Belgrad’ın akışını yakalama yöntemi size kalmış!

 • Şehrin kişisel psikocoğrafik haritasını çıkarın

  Belgrad, gurme lezzetler arayanlardan sabaha kadar dans etmek isteyen gece kuşlarına farklı tatil anlayışları için alternatif seçenekler vaat ediyor. Şehri gezerken haritalarda mekân aramak ve ‘en iyiler’ listelerine bağımlı kalmak yerine bireysel ‘psikocoğrafya’ (çevrenin, bireylerin duygu ve davranışları üzerindeki etkilerini tanımlarken beklenmedik karşılaşmalar ve sezgilerle, genel olarak göz ardı edilen mekân ruhunun algılanabileceğini anlatır) haritanızı çıkarmayı deneyimleyin! Çünkü Belgrad, suya yakın bir şehir olmanın rehavetini taşırken genç nüfusu ve yüksek enerjisiyle tezatların birleştiği bir coğrafya ve göründüğünden fazlasını barındırıyor.

 • Belgrad’ı ziyaret eden hemen her İstanbullunun ortak düşüncesi Knez Mihailova Caddesi’nin, şehrin İstiklal Caddesi olduğu. 1800’lü yıllardan beri şehrin öne çıkan noktalarından olan cadde günümüzde alışveriş ve yeme-içmenin kalbi... Belgrad’da da gezintiler bir şekilde hep Knez Mihailova Caddesi’nde sonlanıyor! Yolunuz düştüğünde tasarım ürünleri kurcalayabileceğiniz Belgrad Kültür Ofisi’ne, lokal yemeklerin tadına bakabileceğiniz Prolece Restaurant’a uğrayabilir; el yapımı sanat ürünlerinin sergilendiği tezgâhlara göz atabilir, kedileriyle sempati kazanan Apropo, üst katında saatler geçirmenin mümkün olduğu Pijaca, The Green Mile gibi kafebarlarda mola verebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön